Landpachten. De liberale partij en ’t werkvolk. Geene leugens, de waarheid. ellendig, zonder ronkende bazuinde onze den die bedriegers. van aan de om hem aan hunne zekering van de De 24 Maart heeft de Minister van landbouw verklaard, in de Kamer, dat hij welhaast een wets ontwerp op de landpachten zal neerleggen. Dat wetsontwerp zal voor doel hebbea o«i pachter De genegenheid der liberale partij voor het werkvolk bestaat enkel in woorden, deze der katholieke partij in werken en daden. Werklieden, hoe moet gij stemmen? Gij moet tegen Liberalismus en Socialismus stemmen. Gij moet stemmen voor M. De Lantsheere. Wie miek er een helsch gedruisch wanneer er, ten tijde van het ministerie MALOÜ - DE LANTSHEERE, kwestie was van eens te onderzoeken wat er al omging in de koolmijnen en van zekere maatregels ten voordeele der kool werkers te nemen? De liberale partij. Wie waren dezen die stemden, in 1887, tegen de wet op het betalen van het dagloon en tegen de wet, waardoor het verboden is het dagloon aan te slaan? De liberale representanten. Wie waren dezen die, in 1889, opkwamen tegen de wet op den arbeid der vrouwen en der kinders en tegen de wet op de werkmans woonsten? De liberalen. Wie waren dezen die, in 1895, zich tegen het toezicht van den den arbeid verklaarden? De liberalen. Koning of het land aan hetwelk Z. Majesteit Leopold II zou afstaan, moet ganseh die som wedergeven aan Belgie uci i .juv z.d.1 neigie in net geüeel aan den Congostaat de som van 32 millioen geleend hebben. met de intresten er bij. Zij liegen eveneens als zij schreeuwen dat Belgie goedsmoeds zijn geld wegsmijt voor den i’ De Staat, betaalt in West-Vlaanderen, dank aan de katholieken, jaarlijks 54,000 fr. ten einde, bij middel der prijskampen voor hengsten en merrien, het peerden- ras te verbeteren. Hij betaalt verder alle jare 32,112 fr. 50 hulpgeld voor ons West-Vlaamsch runderras te verbeteren. De Staat vèrgeet de belangen der kweekers peerden en hoornvee niet. Hij reikt onzen katholieken gouwraad de hand, om onze' Vlaamsche peerden en hoornbeesten nog meer in name en grooter in weerde te krijgen? Paul Conreur was over eenige jaren de groote werker der socialisten in Henegouwen. Hij betaalde zijne stoutmoedigheid met eenige maanden gevang, die hij waarlijk niet gestolen had. Men trompette en bazuinde dat hij een martelaar van ’t socialismus was. De socialisten hebben hen zeker een hemeltje op aarde verschaft? Inderdaad, maar een hemeltje van hunnen deegsem. Conreur is zoo gelukkig gemaakt geweest van de socialisten dat hij over eenige dagen vertrokken is naar den Congo. Hij heeft zijn maagske vol van zijne vorige vrienden die, volgens zijne getuigenis, opgezwollen zijn van heerschzucht en ikzucht en zoeken hunne eigene zakken te vullen. Citoyen Malfait was een der kopstukken van de rooborsten te Luik. Op het commando van vrienden wilde hij niet meer werken in de koolmijnen. Hij was een der aanvoerders eeher werkstaking. De citoyens gingen hem en zijne makkers eene fortuin in de hand steken. Hij ging zwemmen in ’t plezier lijk een snoek in den vijver. Zij hebben hem zoo schabouwlijk wel gedaa» dat hij sedert maanden zonder werk en bijna zonder brood opmijtert van spijt en wraakgier. Hij was gemeenteraadsheer, te Luik. Hij heeft zijn ontslag ingediend. Wie heeft er goeste gelukkig gemaakt te zijn lijk die drie en honderd andere socialisten? Wij niet, verdikke! En daarom ondersteunen wij de katholieken, die geene achteruitkruipers zijn, waar wijs en voorzichtig de maatschaplijke inrichting verbeteren. Heeft er iemand in de hoofdstad voor het socialismus gewrocht en gestreden, 't is wel hij geweest. Hij had recht op de dankbaarheid zijner partij- genooten. Hopen mocht hij dat deze alles wat in hunne maeht was gingen doen om hem gelukkig te maken, dat aardsch paradijs te bezorgen dat zij volgelingen beloven. Of ze hem dat paradijs gegeven hebben! Zij hebben hem zoodanig broederlijk behandeld.,, zoodanig vriendelijk hunne erkentenis bewezen, dat hij er stapelzot van geworden is. Hij is over eenige weken, arm en biechten of berechten, gestorven in het zothuis. Na zijne dood hebben de socialisten artikels lof en bof van hem geschreven. Zij hadden zij hem zot gemaakt goedsmoeds zijn geld wegsmijt voor den ijzerweg van den Congo. Wij zijn voor den onderstand niet dien ons land de maatschappij van den Congospoorweg verleent en heeren DE LANTSHEERE en Baron de CONINCK hebben zich krachtig verzet tegen de overeenkomst tusschen ons land en die maatschappij gesloten. Wij moeten algelijk de zaken zeggen zoo als ze zijn. Belgie heeft alleenlijk het volgend gedaan ten gunste van dat vennootschap Het heeft voor 15 millioen frank aktien op den ijzerweg van den Congo genomen en, volgens de overeen komst, moet het voor die aktien eenen regelmatigen intrest betaald zijn, liet heeft verder eene leening van 10 millioen frank gewaarborgd. Die waarborg zal aan ons land, volgens de ver- bekwame ingenieurs, geene centiem kosten, omdat de ontvangsten van den ijzerweg meer dan voldoende zullen wezen, om die leening te dekken. Verder heeft het Ministerie plechtig verklaard, dat ons land voortaan geene nieuwe vragen achter leening van geld of achter toelagen voor den Congo meer zal gedaan zijn. Dat is de waarheid. Het eeuwig schruwelen van socialisten en liberalen op den Congo is voortaan eene kiezingblaze. Laat u niet foppen van De socialisten en de liberalen liegen percies lijk de charletans. Zij liegen als zij uitklinken, dat Belgie millioenen aan den Congo geeft. Belgie geeft aan den Congo geen 100 millioen, geen 50, geen 10; ’t en geeft geen een. Tegen het jaar 1900 zal Belgie in het geheel i’ Leenen is geen geven. De Vrije Congostaatdat is te zeggen of het land aan hetwelk Z. Majesteit Leopold II IS c

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1896 | | pagina 3