Kijkt in den Spiegel Combes in Belgie. Jaarwedden en Pensioenen. ver- naar walg verwekt in afkeer, werd aan de Kiezers, opgepastEn ons land vrij gehouden uit de handen van die beulen en dwingelanden. In Westvlaanderen zal geene verzekerings maatschappij tot stand komen. Daarom wakkeren wij al onze landbouwers aan hen bij den Boerenbond van Leuven aan te sluiten. Daar ligt hun grootste belang. De aanden gingen de laatste Maandagen haast voor niet op de markt van Dixmude, zuiveruit omdat er zoovele dijkbewoners waren die goedsullig geloofden dat zij hunne lieve beestjes moesten verkoopen. Maar ’t schijnt dat die aandekens nu zeere gaan opslaan, voor eenige mannekens die langs den dijk rond gingen om te zeggen, dat er geene aanden meer mochten zwemmen in den ijzervaart. Als gij entwaar eene liberale gazette leest, ’t is altijd van dwang en verdrukking van de ka tholieken wegens de liberalen, en, och Heere zij en weten nooit geen voorbeeld bij te brengen, om dien dwang en verdrukking te bewijzen. ’k Geloove waarachtig dat ze gedurig van den dwang en de verdrukking der katholieken klappen, om hunne eigene hatelijke handelwijze te doen vergeten. o— .Ia maar dat en zal nu alzoo niet meer gaan De liberalen zijn nu zoo geweldig niet meer zegt ge misschien. Maar gelooft gij waarlijk wat gij zegt Leest hunne gazetten. Zij staan vol van goedkeuring over de hatelijke handelwijze van Combes en zijne achterloopers, en ze zeggen ’t luidop in België zullen wij doen wat Combes gedaan heeft in Frankrijk. In andere woorden Alles verdrukken wat goed is. o Totpreuve van dien Over tijd was de Verlosser van Veurne-Ambacht naar eene gemeente onzer streek gegaan, waar hij gekomen was gelijk een hond in een kegelspel, om zijnen ouden zeever uiteen te doen. Daar sprak hij van verlossing, van vrijheid, enz., een werkman smeet er een woord tusschen en zie....’s anderdaags, als hij op zijn werk kwam, Mijnheer liet hém zeggen dat er voor hem geen werk meer en was I Dat is toen ’t volkske van vrijheid en onhafhankelijk- heidEn dat verwijt dan de katholieken voor ver drukkers. DE MOUCHARDS AAN ’T WERK. Onze lezers zullen waarschijnelijk reeds hooren spreken hebben van de lafhertige en schandalige handel wijze van sommige spions in Frankrijk, die aan minister Combes en zijne trawanten het bijzonder leven van al de ambtenaars deden kennen, Die doenwijze heeft zulk eenen walg verwekt in Frankrijk, bij alle eerlijke lieden, dat minister Combes, onder een algemeen gevoel van afkeer, werd aan de deur gezet. Welnu, hetgeen bestaat in Frankrijk, heeft de vrij- metselaarslogie van Belgie ook reeds in het werk gesteld, om in staat te zijn, moest het ongeluk willen dat het katholiek Ministerie valt in ons land, onmiddelijk die hatelijke vervolgerspolitiek hier te kunnen inbrengen. De Courrier de Bruxelles deelt eenen tekst mede l° van eenen omzendbrief; 2° van eene nota 3° van een in te vullen bulletijn, in Februari 1902, door het Groot-Oosten (dat is de vrij- metselaarslogie) van Belgie gestuurd naar al de liberale politieke genootschappen van het land. De vrijmetselarij verzoekt daarin de liberale politieke genootschappen, alle mogelijke inlichtingen te vergaren nopens de kloosters, die bestaan in hunne gemeente, en de ingevulde vragenlijst terug te sturen, tegen eenen gestelden datum. De vrijmetselaars, heel het land door, zijn dadelijk aan den arbeid gegaan, met voorzichtigheid, zooals de nota van het Groot-Oosten voorschreef. En ’t is op dit onderduimsche werk, dat de heer Féron zinspeelde, toen hij sprak van uitgestrekte opzoekingen gedaan naar een alge meen plan. Al die opzoekingen worden gedaan met oog op de komst van een liberaal-socialistisch ministerie. De vrijmetselarij vlecht van nu af de koorden, waarmede het ministerie der toekomst het land zoekt te geeselen, en de vrijheid van geweten, van eeredienst en onderwijs te verwurgen. Kiezers, opgepastEn Ons Blad schrijft dat de Priesters op pensioen kunnen gesteld zijn, aan allen ouderdom en zonder de minste reden. Ons Blad liegt en weet wel dat voor de Priesters, gelijk voor alle andere gepensionneerden, een zeker getal jaren dienst en een bepaalden ouderdom vereischt zijn. Ten anderen, de volgende cijfers zullen genoeg bewijzen wat wij beweeren. België telt ongeveer 152,000 gepension neerden door den Staat. Onder hen treft men 3105 militairen aan; 1804 bedienden van post, ijzerweg of telegraaf; meer dan 3400 onderwijzers en.... 419 Priesters Wat zegt Ons Blad daarvan? De dienst der pensioenen kost ongeveer 17 millioen ’sjaars. Veronderstel nu dat ieder gepensionneerde Priester 1000 fr. ontvangt, dat maakt op 17 millioen, omtrent een veertigste voor de Priesters. Gij ziet wel dat het de Priesters niet zijn, die met de meeste brok weggaan. Ten anderen, dit pensioen, juist gelijk de jaarwedde der Priesters, is eene schuld welke de Staat moet betalen. De Staat heeft de goederen der kerke gestolen en nooit wedergegeven, maar beloofd van in de plaats dier goederen eene jaarwedde te betalen. Als gij 1000 franken naar den post draagt en achter een jaar <50 franken intrest ontvangt, gij aanziet dit niet als eene almoes of eene gifte, maar als o— Waar en waarin bestaat de dwang en de drukking der katholieken Is ei’ iemand vervolgd omdat hij libe raal is? Is er iemand vervolgd omdat hij de kerk niet en gaat Is er iemand vervolgd omdat hij zijne kinderen naar scholen zendt, waar de katholieken hunne kinderen niet en zouden willen zenden Is er een dischgenoot, die zijn brood ontnomen wordt, omdat hij anders denkt en handelt o Ging het ook alzoo als de de libe ralen aan ’t hoofd waren De menschen die van die jaren zijn, weten er van te spreken. Als de liberalen bestierden, was het genoeg van naar de kerke te gaan om leelijk bekeken te worden. Daar en was geen een katholiek, die eenigszins van ’t bestier afhing, of hij mocht zijne binders ter school niet zenden waar hij wilde; anders wierd hij op de kneukel geklopt. En de arme menschen Green brood, geen warming, ja, geen kiste om hunne dooden te begraven. I /"V 1 - i-a MSB t. -

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1905 | | pagina 2