29 1906. VOOR GOD VADERLAND. Walgelijk. HAND IN HAND. A. eigenaar, Ghistel. Hamman A. Oostende. Maes J. Merckem. De PüOO W. Nieuport. Dupont L. Oostende. De Boerenkryg. Vander Heyde J. uittr. lid De G-roote E. Pil A. Bouse en aan I de priesters gehoorzamen Gij zult natuurlijk antwoorden hunnen Bisschop. Nu, Pastor Daens wilt niet gehoor zamen aan zijnen Bisschop;ja zelfs aan den Paus van Rome niet, en de Bisschop, het leed in ’t herte, heeft hem gedwongen gevonden Pastor Daens te verbieden misse te doen en zijne priesterlijke bedieningen die akelige moordenaarstijden te doen wederkeeren Plaatsvervangers de heeren Dat zijn al ernstige, invloedhebbende mannen uit de streek die al de belangen en noodwendigheden van ons volk kennen, en ze zullen verdedigen met alle kracht dadigheid en edelmoedigheid. Wij wenschen hun alle heil goeden uitslag Op dan mijn kristen volk van ’t Dix- mudsche, hand in hand naar den zege praal van uwe godsdienstige gevoelens en weg met de Combisten en de Kerkver- volgers. Hand in Hand. Een dop op den kop en al die kerkvervolgers en boerenhaters liggen geklopt Klop! Klop! Binst de Fransche revolutie was het een bedroevende tijd voor onze vlaamsche voorouders. Armoê, zwarte armoê, diepe ellende geheel het land door Iedereen weet hoe Buyl uitviel, onder ander te Coxyde, tegen de socialisten. Iedereen weet hoe Buyl gedurig roept en schreeuwt De Burgemeester op het Stadhuis en de Pastor in de Kerk! Ehwel! wilt ge nu wat weten?... Zater dag 31 Maart, zijn te Brugge bijeenge komen Buyl de Schreeuwer, Anseele de Socialist en Pastor Daens. En ze hebben daar malkaar den kus van vrede gegeven en akkoord geslegen om te samen te werken, hand in hand bij de aanstaande kiezing van Mei Ziet ge nu, brave kiezers, wat staat gij moogt maken op Buyl Hand in hand met de socialisten die alleman soldaat willen en dat zonder eene centiem te trekken. Gij hebt 5, 6, 7 zoons. Alia toe! alle 5, 6 of 7 den ransel op den rug en geen rooden duit meer, in plaats van 25 of 30 fr. te maande. Hand in hand met de socialisten die roepen en tieren Weg met den Koning en leve de republieke gelijk in Frankrijk! Hand in hand met de socialisten die alles willen ontredderen en omverre werpen. Met dat volk wilt Buyl op rang staan! Dus stemmen voor Buyl is stemmen voor de socialisten. o Hand in hand met Pastor Daens zal Buyl werken, hij die gedurig schreeuwt, dat de Pastors hen met geen politiek mogen bezig houden! Hoe knoopt men dat te samen Hoort. Als ik u vrage aan wien moeten Spijts al den logen en laster der geuzen bladen, .spijts al de prophetiën van de liberalen en socialisten, zijn wij gelukkig te mogen melden dat er volkomen over eenkomst heerscht tusschen de katho lieken van het Kiesarrondissement Dixmude-Oostende-Veurne. Al de katho lieken slaan hand in hand, maken hun gereed om met vereende krachten en eens gezindheid, eene lange lange huize te smeden voor de geuzen. De katholieken komen af met eene prachtige lijste die overal uiterst wel zal gekomen zijn. Hier volgen de namen. Werkelijke Kandidaten de heeren Vrees en angst en doodsgevaar bij dage en bij nachte De handel dood, de nijverheid stil gelegd, de landbouw te niet gedaan! De vlaamsche jongelingen, zoo ze zich niet wilden laten doorschieten in de ge durige en onrechtveerdige oorlogen der Republiek, verplicht in de bosschen te schuilen. Toen werden de priesters als schadelijk jachtwild door velden en bosschen opgespoord, als lage bandieten gekerkerd en voor den kop geschoten, of als slachtvee in verpestende galeien opgeladen, om in de brandende evenaarstreken van honger en ellende eene lang zame dood te sterven. En ondertusschen stonden de kerken ledig en toegegren deld... of liever, neen, zij werden onteerd en besmet door de afgoderij der nieuwe Fransche godin, geplunderd en verkocht voor een appel en een ei, in hooischuren en peerdenstallen ver anderd, en gelukkig nog, waar zij alzoo aan den moker der vernieling mochten ontsnappen O wat droeve, nare tijden. Over eenige jaren schreef de droevig- vermaarde leider der Gentsche liberalen, Laurent, in zijn Etude sur l’histoire de l’humanité Als wij het verhaal der feiten van 1793 le récit des exploits herlezen, dan gevoelen wij geen den minsten afschuw; wij ZOUdöfi veeleer wenschen dat zij andermaal mochten gebeuren, zoo dit gaan kon zonder de gemoederen des volks te kwetsen. Afschuwelijke taal! Weet, liberalen, dat die gruwelen, dat kerkvervolgen en boeren doodschieten, ons ergert en kwetst tot in ’t diepste onzer ziel! Ha, gij zoudt dat spel willen her beginnen Verneemt dan dat duizenden en duizen den kiezers, niet alleen katholieken, maar ook al deze die nog christelijk leven, met hert en ziel de boeren van den ouden boerenkrijg toejuichen! dat zij de boeren van den NIEUWEN BOERENKRIJG, de boeren van Fransch-Vlaanderen, de boeren van Boeschepe en den Abeele, bewonderen en toejuichen! Ja, wij zijn gereed als ’t nood doet goed en bloed te slachtofferen voor Gods dienst en Vaderland! Doch, Gode lof, (het zal niet noodig zijn. Wij zullen onze voorzorgen nemen, en door onze stembriefjes u beletten ooit ONZE KLAUWAERT

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1906 | | pagina 1