K iesvergaderi n g e n Kiezers Goed Nieuws. De overstroomingen. De Encycliek van Pius X. Onze Staatsschuld. Bericht aan de spaar-* zame menschen. I. Op 29 April, ln Te Wercken, om 8 ure voor middag. II. Op 6 Mei, III. Op 13 Mei, 1° Te Eessen, om 7 1/2 ure voorm. 2° Te Zarren. om 10 1/2 ure. de vermeerdering daar een dadelijk bewijs Voor niemand aan den kant gegaan Voor niemand u gezwicht; Het geldt uw heil en ’s land bestaan Gedenkt dit wel, en doet uw plicht Men meldt uit Brugge dat de ijzeren wegen der Maatschappij De Vlaanders, op voorwaarde van aanveerding door de Kamers, door Minister Liebaert, in name van den Staat, overgenomen zijn. De overeenkomst zou Woensdag 18 April geteekend geweest zijn. Geheel VVestvlaanderen zal het katho liek gouvernement voor die overname dankbaar zijn. uit te oefenen. En met dien wederspannigen priester is Buyl goê vriend geworden. Dus; Stemmen voor Buyl is stemmen voor hooveerdige, wederspannige Piies- terstegen Paus en Bisschoppen. Kiezers, laat u niet meer misleiden. Nu kent ge Buyl. Het vat geeft uit wat het in heeftHand in hand met de socialisten. Hand in hand met de scheurmakers I ):i t is Buyl. M. de Smet de Naeyer heeft in de Kamer voorgesteld, op het budjet van den landbouw een krediet van 500,000 fr. te schrijven als toelagen voor de gemeenten, door de overstroomingen beproefd. Die toelagen zouden bestemd zijn voor de wegenis, de noodige gezondheidswerken en de herstelling der overstroomde huizen. Dat maakt dus, met het krediet van 300,000 fr., op het buitengewoon budjet gebracht, eene som van 800,000 fr. door het katholiek Ministerie bestemd als onderstand aan de slachtoffers der over stroomingen, zonder de andere hulp te rekenen, die reeds op verschillende wijzen verleend geweest is. Voor den onpartijdigen waarnemerdie zich buiten de politieke geschillen houdt, zijn deze cijfers een bewijs van VOORSPOED en wijs bestuur. De katholieke regee- ring van Belgie heeft alle recht FIER te zijn op haar geldelijk beheer. Zulke getuigenissen hebben wat meer weerde dan de partijdige beweeringen der liberale papieren en vooral van ons Dixmudsch onnoozelaarsblad. De Paus komt plechtiglijk te veroor- deelen de wet der scheiding van Kerk en Staat in Frankrijk. Drie bijzondere punten verwekken de aandachtde uitdrukkelijke veroordeeling van de wet, eene krachtdadige verzetaan- teekening en een vaderlijke vermaning aan de fransche katholieken. De leering der Kerk in zulke zaken is prachtig uiteengedaan en terzelvertijd lezen wij daar een kernachtig antwoord en weerlegging van die hatelijke, onrecht- veerdige wet die strijdt met den Gods dienst, met de natuurwet en het kerkelijk recht. De Paus verklaart aan de gansche wereld de onrechtveerdige handelwijze van het fransch staatsbestier, dat zonder waarschuwing, zonder wederzijdsche be spreking eene tweezijdige overeenkomst aan stukken scheurt. De brief van den Paus is een meester stuk van redeneering, van klaarziende wijsheid en eene daad van waren aposto- lieken heldenmoed. De rechtschapen menschen in Frankrijk katholiek of niet, drukken hunne bewon dering uit over die encycliek. Alleen de framassons brieschen tegen den Paus, diezelfde framassons, die met den daveraar op het lijf zaten als zij naar Algesiras keken, alwaar zij met Duitsch- land af te rekenen hadden. God verheft de nederigen, en vernielt den hoogmoed der boozen. In de laatste kiesgazette der liberalen staat er te lezen dat de Staatsschuld in 20 jaar verdubbeld is. Het is waar dat de Staatsschuld ver hoogd is, maar ongelukkiglijk voor de liberalen, die vermeerdering van schuld strekt tot eere van ons katholiek gouver nement, en heeft ons land nu meer schuld het heeft ook meer winstgevende bezit tingen. De Staatsschuld bedroeg in 1884 1,768 millioen 22 duizend fr., ’t zij bijna twee miljard. Diezelfde schuld bedroeg in 1904, dus 20 jaar later, de som van 3,117,038,000 frank. Hewel, ja, de vermeerdering onzer Staatsschuld, op de wijze gejijk zij gedaan werd, strekt tot eere aan de katholieke regeering en tot voorspoed van ons land. Wil men van? In 1884, als de katholieken aankwamen bracht onze Staatsschuld, voor de zaken die winste geven, 45,799,324 fr. op, ’t zij Sï? ten honderd der lasten van die schuld. In 1904 bracht de Staatsschuld reeds 93 millioen 23,839 fr. op, ’t zij ten honderd der lasten van deze schuld. Die cijfers zijn getrokken uit het verslag van M. Levie, aangehaald in de midden afdeeling der Kamer. Een wijze bestierder die er over kan zal niet vragen Hoeveel zal dat kosten*? Hij zal integendeel vragen Hoevele zal my dat opbi-en- gen? En is die opbrengste goed, hij zal zijne uitgave daar naar regelen, wel wetende dat zijn geld goed en wel besteed is. Het financieel blad de Economie Finan- cière, opgesteld door liberalen, dat ook den geldelijken toestand van ’t land be spreekt, zegt daarover Verledene weke ontvongen wij ’tafkooksel van ’t hondsblad, en daarin verklaren de liberalen en de socialisten Eens meester, WIJ ZULLEN DE KOEPONS BELASTÉN Hoort gij het werkzame vader die spaart en spijkert, die misschien eenige stadsloten bezit, gewonnen in het zweet uws aanschijns, de liberale en socialiste grijpvogels zullen u een deel van uw mager kroos af persen. Gij trouwe dienstknecht, die spaart om in uwen ouden dag op uw gemak te zijn, misschien ook om weldra zelve eenen kleinen handel aan te vangen liberalen en socialisten komen en DWINGEN u een deel der inkomsten van uwe titels af te geven Ziedaar, wat de geuzen zullen doen wanneer zij aan 't roer komen 1 KATHOLIEKE De voorgaande Kiesvergaderingen hebben overal den besten bijval genoten. De volgende Kiesvergaderingen zullen gehouden worden Sn Te Bovekerke, om 10 1/2 ure. 3n Te Vladsloo, om 3 ure, in Sint Josephsschool. 1° Te Boerst, om 8 ure voormiddag, in De Nroone; 2° Te .Ton oker shove, om 10 1/2 u. 3° Te Woumen, om 3 ure. 3C Te Clercken, om 3 ure. Kiezers, weest op uwen post1 Onze Volksvertegenwoordiger M. De Groote, zal het woord voeren. a=a-»e«»<; - .mg w-x.

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1906 | | pagina 2