Kiezers, overweegt dit wel! Joos Dooren. Drie getallen. ten Dixmude. P. FLOUR, Drukker van De Vrije Burger. hetzelfde met de grondlasten. In/2i884 vroeg honderd van de huurweerde van hetf goed der Belgen. In 1904 vraagt M. de Smet de LJayer geen centieme meer, hij vraagt ook 47 ten honderden en als hij zijne reke- ninge maakt, ontvangt hij in 1904 ruim klasse drukken, is de werkman, bijna van alle belasting ontslagen en geniet hij eenen toestand welke de werklieden van alle andere landen hem benijden. Zoo sprak M. Dupont. Welk liberaal gouvernement heeft ooit zelfs van zijne partijgangers, dergelijke hulde verdiend? meer dan er geschreven Belgie moesten rekewijs staan, het zou eene reke zijn van 25 duizend meters. Dooren. Ik ga zelfs de bladjes van de liberalen niet meer lezen. Ze liegen dat zij het zelve gelooven. Ze klappen maar van altijd hooger, altijd klimmen der lastenmaar als gij verstaat hoe dat de lasten klimmen, er moet inderdaad nie mand meer betalen. Die verhooging be wijst alleenlijk dat de welstand van België in 20 jaar oneindig verbeterd is. Joos. Juiste Dooren, en nu dat gij de iken begrijpt kunnen wij korter raison- en gij zult zelve antwoorden op Vooreerst de patenten brengen vier millioen meer op en noch- millioen meer op? Dooren. Omdat er meer in- en uit- gevoerd wordt, 't Is teeken dat België met andere landen vele meer affairens doet dan vroeger. Joos. Zeker is het zoo en het katho liek gouvernement laat nochtans al wat eetbare ware is zonder rechten inkomen. Dooren. Maar wat gaat gij zeggen van de accijnsrechten die zijn toch vele verhoogd? Joos. De rechten op den alcool zijn verhoogd. Maar dat is in het belang der openbare gezondheid en zedelijkheid’ De alcoolplaag is toch zeker wel de grootste plaag van ’t land, die op alle manieren moet bestreden worden. En hebben de katholieken grootere lasten gelegd op den alcool, zij hebben deze op het graan, den tabak, de koffij, de suiker enz. afgeschaft. Dooren. Joos gij zijt bedankt. Gij hebt mij klaar doen zien in de zake van belastingen. Aan al die ’t hooren wil zal ik zeggen dat de lasten niet verhoogd zijn; en, brengen zij 70 millioen meer op per jaar, het is omdat er meer schooi: e huizen zijn, die wel bewoond zijn, dat er meer affairens gedaan zijn in het land enz. Het katholiek ministerie verdient aan ’t hoofd te blijven. Ik stemme mee voor de katholieken. Joos. Nu zijt gij voor waarheid en recht! Wat de Staatsschuld aangaat leest het katholiek kiesbladje. Ik heb hooren zeggen dat men daarin uiteen gedaan heeft wat men moet gelooven van de grove liberale leugens die in ’t liberaal kiesblad staan. Buiten de katholieke partij is er op dit oogenblik geene andere partij die machtig genoeg is om het land te bestieren. De liberale partij op haar eigen is niets meer; zij volgt de roode vlag, de vlag der omwentelingzij gaat waar de socialisten haar gelieven te brengen. Bijgevolg wie meêdoet met de liberalen, doet mede met de socialisten zonder dewelke de liberalen niets, volsti-ekt niets, kunnen. Zet de toekomst van uw land niet in handen van mannen die Godsdienst, eigendom en huisgezin willen ver nietigen Overweegt wel den dracht van uwe stem. zal neêren, mijn vragen. Vooreerst de patenten brengen vier millioen meer op en noch tans is het patentenrecht niet verhoogd. Hoe verstaat gij dat Dooren. Ehwel, verdraaid, omdat er meermenschen zijn die handel drijven en patente betalen. Joos. Hoe zijnde inkomsten op de mijnen zoo grootelijks verhoogd? Dooren. Verdraaid, omdat de mijnen meer voortbrengen en dat het gouverne ment op die verhooging ook zijnen per cent trekt. Joos. En de tolrechten of de douane rechten; hoe brengen die meer dan 20 Dooren. De Smet de Naeyer krijgt er een panne van in het kiesblad van de libe ralen Voor Gelijkheid en Recht. Joos. Sukkelare, hebt.gij u ook laten foppen door dat blaassanctje? Dooren. Is’t misschien geen waar wat er daar in staat, dat de lasten in twintig jaar katholiek bestuur 103 mil- lioenen verhoogd zijn en dat de katho lieken honderd millioen schulden gemaakt hebben Joos. Gij zoudt gij, per exempel, een schatrijk man zijn, die vele goed bezit; en gij zoudet gij, zonder aan uwe Als eerste gevolg van het verstandig geldelijk beheer van den heer de Smet de Naeyer en zijne medewerkers werden de lasten niet verhoogd, maar wel veel ver minderd. Bewijs In 1878, bij ’t aftreden van ’t katholiek Ministerie Malou, moest iedere inwoner jaarlijks 55 fr. 155 opbrengen voor den dienst der openbare schuld. In 1884, bij ’t wegjagen van ’t geuzen- bestuur, bedroeg die last reeds 6 fr. '7'5 per inwoner. Eindelijk in 1904, na twintig jaar ka tholiek bestuur, daalde die last tot 55 fr, £J55 per hoofd. Die drie getallen zeggen in drie boekdeelen kan worden. pachters meer pacht te vragen, als zes ten honderd van de weerde van uw goed in 20 jaar voor 50 millioenen huizen bouwen of koopen en uwe oude wat verbeteren, zoudt gij t’einden de 20 jaar rond geschat geen 3 millioen meer inkomen hebben? Dooren. Ne zot verstaat dat. Hoe meer goed men bezit, hoe meer pachten men trekt. Joos. Ehwel, Dooren, ’t is juiste de Staat als grondlasten der Belgen. In 1904 vraagt M. de Smet de Nlayer geen centieme meer, hij vraagt ook J&-ten honderden en als hij zijne reke- ninge maakt, ontvangt hij in 1904 ruim 3 millioen frank meer dan men ontvong in 1884. Er zijn dus in 20 jaar voor 50 millioen nieuwe gebouwen gezet geweest of oude vergroot. Ga, ziet eens naar Oostende, naar de Panne en naar de nijverheid- streken; de huizen komen als bij toover- slag uit den grond. Dooren. Ik en had nog nooit zoo verre gepeisden zeggen dat duizenden leveranciers, duizenden werklieden met al dat bouwen schoon geld gewonnen hebben Joos. Nu klapt ge verstandig en toont ge dat gij u de oogen niet meer laat ver blinden door groote cijfers die de liberalen op het papier smijten zonder uitleg, om de sukkelaars te bedriegen. Dat de grond lasten meer opbrengen is een bewijs van welstand in ’t land. Dooren. Joos, ik hoor u geern kouten... Kunt gij mij ook uiteen doen hoe de personneele belastingen meer op brengen, zonder dat de lasten verhoogd zijn? Joos. De personneele belastingen volgen om zoo te zeggen uit de grondbelastingen. Als er meer schooner huizen zijn, zijn er meer deuren en vensters niet waar Dooren. Schooner meubels en “ook meer domestieken om de huizen en de meubels te onderhouden. Joos. Zeker Dooren. Ehwel, het gouvernement vroeg in 1884 als person neele belasting 1 fr. voor ieder venster, iets voor ’t mobilier, 10 fr. voor een dome- stiek... enz. In 1904 vroeg men geen centiem meer en nochtans brachten de personneele belastingen vier millioen meer op dan in 1884. Dooren. Joos, ik heb het vaste. Het is omdat er nu zooveel meer vensters, meubels, domestieken enz... zijn in Belgie. En zeggen dat achter die meubels vele menschen een goed stuivcrke gewonnen hebben, en de domestieken hebben schoonen loon gehad. Joos. Dooren, dat is goed gesproken, en voeg daarbij dat de katholieken nog de werkmenschen geen personneel hebben doen betalen. Dat zou aan het gouverne ment nog twee millioen kunnen opbren gen want, dat al de werkmansbuizen van

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1906 | | pagina 4