Fransche Spiegels. Mei 1906. Hamman A. Oostende. Maes J. Mere kern. De Roo W. Nieuport. Dupont L. Oostende. Kiesarrondissement Wetgevende Kiezing van 27 Mei 1906. Vander Heyde J. uittr. lid De Groote E. Pil A. Ronse A. eigenaar, Ghistel. Zien doet gedenken? zijn. Plaatsvervangers de heeren zelve. En gij christene vlaamsche Kiezers NOOIT. VEURNE - DIXMUDE - OOSTENDE. o— Werkelijke Kandidaten de heeren Gaat het slecht in Frankrijk? Iedereen zegtZEER SLECHT Zal het ook zoo gaan in België als het Spiegel Viei-. Te Parijs steelt het Gouvernement het klooster der Damen van ’t H. Sakrament. ’t Wordt veranderd in eenen likeuren winkel en nu staat het te huren voor CAFÉ CHANTANT. o NAWOORD. Dat willen de liberalen, de radicalen, de socialen hier ook inbrengen, zeggen zij verandert van bestier? Ten minste zoo slecht. Wie zegt er dat? De liberalen. De Chronique, ’t liberaal blad van Brussel, sprekende van Combes, de fransche minister en Kerkvervolger, zegt: Al wat Combes gedaan heeft, is wel gedaan. En hoe eerder het alhier zoo mag gaan hoe liever. De Radikalen schrijven De socialisten drukken en zeggen Dat is ten minste rechtzinnig Zullen onze liberalen dat durven zeggen in hunne schriften en meetingen? Neen Hier moeten zij zwijgen, bewimpelen, zeemzoet het volk paaien. Hola, blauwe heerschappen. Een geuzenblad van Brussel schrijft wij zeggen luidop hetgeen AL DE libe ralen peizen. Opgelet I Het zal er gaan van VRIJHEID VERDRAAGZAAMHEID Proficiat met die verdraagzaamheid. —o Spiegel Een. Een brave mensch roept tot Rijssel aan Sint-Michielskerk Leve Christus En als hij bij ’t opnemen van 't kerkegoed, dat voor de derde maal krachtig uit spreekt, wordt hij vastgenomen en in het gevang gesmeten. o Spieg-el Twee. Ghysels, deftige huisvader, blijft in de kerke van Boeschepe binst dat schijriu heilig werk van den inventaris. Hij en roept noch en doet iets. Ze schieten hem dood! o— Spieg-el 13rie. Te Montregard, roept een verontweer- digde christen, André Regis, vader van vijf kinderen, tot de opnemers van ’t kerkegoed Gij doet daar een schoon werk! De brigadier keert hem om, zoekt, draait en wendt, schiet hem om dood, raakt hem en omdat hij niet en valt, jaagt hem met de draaipistool nog eenen kogel in ’t lijf, terwijl de gekwetste zich zoekt te duiken al kermen achter eenen boom. Die fransche spiegels weerspiegelen en .5 doen ons den schoolstrijd van 187g her denken. Achwat heben die arme menschen niet geleden, die wilden getrouw blijven aan God, en die hunne‘kinders wilden op brengen in eer en deugd. Wij hebben de liberale schoolcomiteiten, die speurhonden, niet tergeten, die, met de liberale bazen en liberale eigenaars, naar den armen werkman gingen, en hem zegden Geef mij uwe kinders of... er is voor u geen werk meer, en ik werp u op straat, uit uw huis! Wij hebben de libe rale dischmeesters van 187g niet vergeten, die bloedhonden. Zij gingen bij den arme en zegden Geef mij uwe kinders of sterft van honger Maar duizenden en duizenden christene ouders antwoordden Zij zullen haar niet hebben de schoone ziel van ’t kind God alleen weet wat onze «'arme men schen geleden hebben om meester te blijven over de zielen hunner kinderen. Dat is gebeurd in al de gemeenten waar de liberalen meester waren. Te Antwerpen werden meer dan 2000 huisgezinnen gebroodroofd. Gij kent de geschiedenis van dien Ant- werpschen werkman, tijdens den schrik- kelijken winter in 1880. Sedert drie maan den zat hij zonder werk, en de laatste meubeltjes waren in den Berg van Berm- hertigheid terecht gekomen. Dan kwam de honger... en ’t gemis van brood deed, onder de oogen van den armen vader, de kleine kinderen weenen en roepen om eten. Hij, nooit had hij aan iemand zijne hand uitgestoken, tenzij om het eerlijk loon zijns arbeids te ontvangennu stak hij ze uit om te bedelen! De armmeester wilde weten waar zijne kinderen ter school gingen. Bij de Broeders en de Zusters, die van mij een eerlijken man mreken zei hij met een angstigen blik op den andere, wiens antwoord hij wel raden kon. «A!aan volk dat zijne plichten niet kent, geven wij niets... FRANSCHE SPIEGELS voor ons Christen Volk. KATHOLIEKE KANDIDATEN. Mochten wy weldra de voorbeelden volgen van Frankryk. ’t Ik nu nog een droom, maar wy moeten die ure verhaasten. Hardnekkig den oorlog gevoerd tegen Priesters en Paters. En hoe eerder de liberalen de hand leggen in deze der socia listen, hoe beter. lie scholen en mogen niet vry zyndat is vergift, dat is doodelyk. EEME NC1IOEE DE OM ZE, en al de binders MOETEM er naartoe.

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1906 | | pagina 1