De Staatsschuld. 50 millioen. 30 millioen. 155 millioen Van eene sociëteit. Cijfers. 75 millioen. waar o Die sociëteit?... België. Die slimme Bestierders?... De liberalen die in 79-84 ’t land tot over de ooren in de schuld staken, en van ’t bestier eene vernestelde er gebeurd in IJper in de jaren Daar was eene weezenfamilie van 7 kinderen, ’t oudste was 16 jaar oud; dit kind was gemakkelijk te over winnen, maar... het had een moederhert! zij trokken 15 fr. te maande van den disch. De armmeester zei haar dat zij moest hare broeders naar de gemeenteschool zenden. Zij antwoordde met de tranen in de oogen Mijnheer, och Heere toch ’k en ben ik niet bemachtigd om de zielen van mijne broeders en zusters te verkoopen, ik de oudste, ik heb het beloofd aan mijne stervende moeder, ’k Zie af van uwen onderstand, en die dutsen zullen blijven gaan naar de katholieke school! Schoone woorden, edelmoedig gedrag van het arme werkmanskind De Staat heeft schulden die van langs om meer geklommen zijn omdat de Staat van langs om meer nuttige openbare werken onderneemt. De vraag is nu Zijn de inkomsten van den Staat verhoogd in evenredigheid? zoodanig dat ze de schulden dekken, dat er geen tekort is, dat er zelfs een overschot is? En het antwoord De inkomsten van den Staat zijn zoodanig geklommen dat ze alle gewone schulden dekken dat ze genoegzaam zijn om eene menigte buitengewone onkosten te dekken. Zoodat voor zulke uitgaven geene nieuwe belastingen moeten geleid worden. Laffe woorden, hatelijke handelwijze van den liberalen broodroover! Kiezers, wilt gij niet dat de broodroove- rij herbeginne, stemt voor de katholieken. Ons kind’ren in geen scholen Waar ’t Crucifix niet blinkt! Ons kind’ren in geen moordkuil, Waar ’t woord van God niet klinkt! Zij beloven nieuwen schoolstrijd, nieuwe scholen, ’t Ware ten allerminsten Laat ons te gare tellen 75-J-5o4~3o is jaarlijks meer dan nu. Jamaar, jamaar, zegt eens van men dat al zal weten te krijgen. Cijferaar verdeelt dat in lasten onder 7,000,000 Belgen. Dat maakt ‘d2 frank per hoofd, nog eens 1OO frank per huisgezin Dus, door de liberalen wordt u, kiezers, zooveel opslag van lasten beloofd. Ze peizen zeker dat gij zijt van uwe zinnen beroofd, maar zoo zot en zijt gij niet inderdaad, als dat er ievers nu en dan een zijne klakke staat. Uwe plicht, als vooruitziende burgers, is van die gasten, die onder on verdragelijke lasten, uw schoon vaderland doen bezwijken zouden, van ’s lands bestuur af te houden. Zoo is’t, Zoo zal 't zijn. Daar was eens eene sociëteit. Lijk alle sociëteiten had zij onkosten, die betaald werden van den jaarlijkschen inleg der leden. Die sociëteit deed goe zaken tot dat er al met eens een bestier aan ’t hoofd kwam, die van bestieren niets ne kende, dan geld uitgeven bij heele hoopen voor nuttelooze zaken, ja, om hunne eigene leden den duivel aan te doen. Wat was ’t gevolg? De jaarlijkschc inleggelden moesten verhoogen, ver dubbelen. Jamaar, dit en nog vele andere dingen werden de leden der sociëteit moe, en bafin eenen trek kregen die slimme bestierders hun zwart congé, en werden vervangen door andere. Deze, met 't geld der gilde deden aller hande nuttige werken uitvoeren, zoo dat er elk zijn bate bij had; zij gaven de oud "ewordene leden een pensioen, de jongere lieten zij toe, gemakkelijk ook den ouden dag te verzekeren, enz. enz. En des niettegenstaande sloegen zij den jaar lijkschen inleg der leden niet ,op. Die sociëteit groeide en bloeide en werd voorspoedig ge’n kunt niet meer, zoodanig dat andere sociëteiten er jaloersch van waren. Jamaar, wie er ook jaloersch van was, ’t waren de oude bestierders, die slimmeriks daar, die gaten in de kassen wisten te maken, en ze liepen overal rond naar de leden, en ze beloofden gouden bergen, en ze kloegen dat ze zweetten en ze logen dat er de molens bij draaiden, al om de bestierders zwart te makenz’hadden toch zoo geerne aan ’t schotelke gezeten, en een keer hun herte opgehaald om met ’t geld der gilde den zot te houden. Maar, hola zeien de leden, w’hebben u en uwe klieke aan ’t werk gezien, ten tijde dat gij meester waart, en w’hebben er genoeg van Ge zoudt er geerne weêr aan zijn? Zoo dom nietde leden van onze gilde en gaan hunnen vinger in hun eigen oog niet steken Gij zijt er af en ge blijft er af, gij, we kennen u trouwens te wel, u en uwe kliek. Maar dat was te gauw gesproken en, als verzind, deed hij den werkman binnen komen. Daar was een helsch gedacht ontsproten onder den kalen schedel van den rijkaard, aan den dompelaar die sedert twee dagen geen brijzel brood geëten had schonk hij een glas portowijn. En toen hij gewaar was dat dit ijdel werkmanshoofd aan ’t draaien ging, dan sprak hij met fleemende stem van dezes kinderen... en zoo langen zoo wel dat hij aan den vader de belofte afperste ze aan de liberale school te zenden. Des werkmans vereelte hand ontving den prijs van dien zielverkoop, en, als een dief, langs de muren sluipend met het geld van de ziel zijner kinderen, liep hij huiswaarts. Daar vertelde hij alles aan de vrouw en ging dan, met zwijmenden stap, te bedde gaan rusten. Een uur later stond hij op en bekeek, met nog zware oogen, zijne kinderen, ’t Geld, daarop tafel, lag er nog onaan geroerd, en ginder, voor den gekruisten Christus geknield, de kinderen dichter bij moeder, en moeder bleeker dan ooit, baden voor den ongelukkige die gemeend had hunne ziel te mogen verkoopen... Dit zicht neep hem het hert toe klaar stond hem nu zijn schelmstuk voor oogen in al zijne afschuwelijkheid. En, als be zeten, schrikwekkend voor de zijnen, stormde hij op ’t goud dat daar lag, en liep het woedend en vol misprijzen den armmeester in ’t aangezicht werpen! A! dien dag zal het hert van den Ge kruisten Arme, wiens beeld in de huis kamer op de eereplaats hong, wel van geluk gebonsd hebben!... Zulke schelm stukken gebeurden in al de plaatsen waar de liberalen meester waren. Te Dixmude werden 32 arme huisge zinnen gebroodroofd, ja voor den recht bank gesleurd, omdat zij meester wilden blijven van hunne kinderen. Te Diest werd eene arme vrouw van 85 jaren haar hulpgeld afgenomen omdat haar zuster haar ontslag genomen had in de gemeenteschool. Te Veurne, te Lisseweghe en andere plaatsen werden voor de eerste communie- kanten kleederen geweigerd aan de ouders wier kinderen naar de katholieke scholen gingen. Wat is SO? Zoodanig dat er in de schatkist van den Staat nog een aanzienlijk overschot is; een overschot dat alle jare ver meerderd. Dat is de waarheid.... de zuivere waarheid. De liberalen zoo zij het loochenen, ze liegen, ze weten dat ze liegen. Ze liegen enkel om het volk te bedriegen, te mis leiden en door leugens aan ’t hoofd te geraken. Dat is zoo waar, dat de laatst afgevallen eerste minister Rouvier moest bekennen in de Fransche Kamer, dat maar een land in Europa, zijne rekeningen sluit met een overschotdat land is BELGIE. De liberalen beloven een pensioen te geven van 1 frank daags aan ieder ouden mensch. Zelfs beloofde er een gaai in de Kamers, op 5 Juni 1905, 2 fr. daags. Hij is reeds 1 fr. gezonken ’t Ware voor ’t land Zij belovenalleman soldaat, geene loting meer, ’t Ware item eene onkost van ten minste

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1906 | | pagina 2