Landbouwers, leest en oordeelt! Een milliard gevlucht! Ongehoorde Wraak» roepende Misdaad. Buyl en ’t schoolschip. van in Belgie bewaard worden. Verschillige fabrikanten hebben reeds besloten zich in Belgie te komen vestigen. En de liberalen gaan hand aan hand met de socialisten, met dat volk dat in Frank rijk zoo de vreeze injaagt aan al wat nog treffelijk is. Alwie dus rust en vrede bemint al ware hij zelfs liberaal, zal op 27 Mei stemmen voor de partij vau ruste en vrede, voor de katholieken. Het bud jet van den Landbouw. Het budjet van het Ministerie Landbouw voor 1906 beloopt tot 13.986,575 fr. Onder het liberaal Ministerie bestond er zelfs geen bud jet van den landbouw. Het katholiek gouvernement verleent belangrijke toelagen voor het landbouw onderwijs, de landbouwvereenigingen, de haspe mieken, waar de katholieken noch top noch tuit schier aan en vonden. Maar we zijn er boven op Ons land groeit en bloeit. Wat de katholieken hier voor burger en werkman doen, en wordt in geen land der wereld gedaan; ons land staat aan het hoofd van alle landen voor wat de sociale wetgeving aangaat. En wat de liberalen komen beloven, en hoe ze ook komen streelen en de mouwe vagen der kiezers, om aan ’t schotelke te geraken en met onze belangen den zot te houden, ons antwoord zal zijn neen, vriendelijke vossen We hebben u aan ’t werk ge zien, en w’en hebben u in ’t geheele niet meer noodig De katholieken doen ’t al gildig wel genoeg, zonder dat ze uwe hulpe noodig hebben. Neen, M. Buyl, schepene van Elsene, dat moogt gij zijn dat gaat ’t volk van ’t Dixmudsche niet aan. Volksvertegen woordiger voor ’t Dixmudsche? Neen! daarvoor kunnen wij u van nu voort missenwij hebben daartoe geenen Elsenaar noodigons eigen volk kan dat, zoowel en beter dan gij Geen Buyl meer die ons built, maar onze mannen, DEGROOTE en PIL Uit vrees van den opstand die gedurig veld wint in Frankrijk, uit vreeze voor het moorden en branden, door de socia listen te weeg gebracht beginnen de voor zienige mensenen van Frankrijk met hunne weerden in Belgie vluchten. In de laatste tien dagen, zijn er meer dan vier millioen franks gebracht geweest in den nationalen bank van Brussel. Voegt daarbij het geld dat in de bijzondere ban ken in bewaringe gegeven wierd, en gij moogt zeggen zonder overdrijven dat er meer dan een milliard fransche weerden In min als twee jaar dreef Combes uit hun eigen land 75000 kloosterlingen. Waarom? Om God te tergen en den Godsdienst te niete te helpen peist hij In min als twee jaar stonden er meer dan een millioen katholieke volkskinderen zonder katholieke scholen. En die schelmen zeggen dat zij ’t volk beminnen ’t Is in Frankrijk ja, maar bemerkt wel de geuzen zeggen hier hoe eerder hier ook zoo, hoe beter. Wie is er MEDEPLICHTIG in dat goddeloos plan tot kerkvervolging school dwang kloosteruitdrijving? Al deze die het ware maar eene stemme onttrekken aan de katholieken? Overweegt dat eens wel, brave menschen misschien een oogenblik be dwelmd door schoone woorden schimpen de redens, en haatvol gepraat... van zoo Een charabank zou gereed staan om met 50 schoolkinderen op reize te gaan. Een voorbijganger zou wel bemerken dat de peerden slecht ingespannen zijn, of dat een wiel van den charabank, onver mijdelijk moet afloopen. Die voorbijganger, liberaal bloed, zou van niets gebaren omdat die school wat geld trekt van het katholiek gouver nement. En als ’t ongeluk gebeurd is en menige leerlingen aan eene rampe gekomen is zou hij zeggen Katholiek gouvernement gij zijt verantwoordelijk. Hadt gij geweten wat ik wist, gij zoudet niet aangezet hebben. Ik wist dat, dat het ongeluk ging gebeuren, doch ik heb niets gezeid. Wat zoudtgij zeggen, Lezers, eenen man. Met recht zoudet gij zeggen dat hij geen herte heeft? o— Men heeft Vrijdag, 27 April, in da Kamers bewezen dat M. Buyl op die manier ge handeld heeft ten opzichte van het school schip dat verleden week vergaan is. M. Buyl heeft niet gevreesd het gouver nement verantwoordelijk te stellen over het vergaan van het belgisch schoolschip de Comte de Smet de Naeyer. Het gouver nement, zei hij, moest weten dat het schip slecht was. Ih wist liet wel. Op die woorden is eene onbe- schrijvelijke verontweerdiging ontstaan. De gezapigste en de grootste katholieke redenaars, zooals MM. Woeste en Beernaert, zijn rechte gesprongen. Ah! hebben zij uitgeroepen, gij wist dat het schip slecht was, dus dat degenen die er °P gingen aan eene zekere dood blootstelden, en gij hebt het niet gezegd; enwelj’tis dan gij die verantwoordelijk zijt, ’t is gij die aan uwe plichten van mensch te kort gebleven zijtü M. Francotte, minister van nijverheid en arbeid, is nog verder gegaan. Hij heeft aan M. Buyl deze woorden toegericht '.Als het waar- is wat g-e zegt, clan hebt gv een af- schuwelyk schelmstuk be dreven M. Buyl stond als verpletterd. Stemt dan voor zoo een rnanV die’ nu nog een keer gesproken heeft. beroepsvereenigingen, de maatschappijen voor tuinbouw, bijen en hoenderkweek, de samenwerkende maatschappijen van land bouwkrediet, de Bonden van samenwer kende maatschappijen, de onderlinge ver zekeringen tegen de sterfte van het Vee, de landbouwpeerden, geiten en verkens. Het betaalt aanzienlijke vergoedingen voor de dieren, door besmettelijke ziekten aangetast of er van verdacht, en die moeten afgemaakt worden een vijfde, een derde of de helft van de weerde, volgens de gevallen. Het moedigt de peerdenfokkerij aan, den kweek van rundvee, verkens, geiten, gevogelte, konijnen, bijen, enz. Het zorgt voor den aanleg van land- bouwwegen, enz. enz. Wat hebben de liberalen ooit voor dit alles gedaan? ZNiets. B. W. Weet gij wat de liberalen zeggen van al die inrichtingen voor den landbouw? Dat de pasters zich daar te veel mêe moeien! En als de priesters uitsluitelijk met ’t geestelijk bezig zijn, zeggen de geuzen toen de boeren en vullen daarmêe hunnen buik niet! BESLUIT. De liberalen en deden nooit iets voor de landbouwers; en ze schimpen met degenen, die den buiten willen ophelpen. Nog een puntje voor ’t kieskotje. —o Belgie is het EERSTE LAND DER WERELD voor vrijheid, onderwijs, be schaving, bevolking, rijkdom, nijverheid, koophandel ijzerwegen. Belgie is het laatste land der wereld voor zyne lasten, men betaalt er minstjpersoonlijke- en grond lasten. Dit alles sedert dat de liberalen geklopt zijn, en dank aan een en twintig jaren katholiek bestier. LEVE DE KATHOLIEKEN. o— De Opinion libérale schreef Op den buiten zijn de vrouwen zoo dom als de mannen. En de mannen zijn nog dommer dan de ossen, welke zij aan den ploeg geleiden. Buitenkiezers, vergeet dat met! van Namen

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1906 | | pagina 3