GELD! GELD! GELD! GELD! 0,25 1,60 4,30 0,10 0,41 In 1906, kost de petrol suiker koffie zout meel NU. 0,15 0,55 2,60 0,05 0,27 Geene woorden maar daden. I. Op 6 Mei, II. Op 13 Mei, 1° Te Eessen, om 7 1/2 ure voorm. 2° Te Zarren, om 10 1/2 ure. Frankrijk. In het water gevallen! De katholieken hongeren het volk uit, zeggen de liberalen: 1883 (geuzenbestier). kostte de petrol suiker koffie zout meel Ons stryders lied! -- ip hun illerlei Dixmudc. P. Flour, Uitgever van De V rije Burger het katholiek gouvernement, ’t Moet weg. Daarom hebben de socialisten, in West- Vlaanderen, het kartel gesloten, met de liberalen en de demokreten. baldadigheden, hij en de zijnen, huis en erve. Hij moet daarom geen baas, geen boer zijn. Deze krijgen er eerst en meest van. Maar werklieden ook zijn aan dit revolutionnair geweld blootgesteld, zij hunne vrouwen en kinderen. Dat gebeurt maar omdat het ministerie het zooverre heeft laten komen. Policie, gendarmen en troepen mochten niet tus- schenkomen. Zij moesten hun laten aan vallen, hen en degenen die ze hadden moeten beschermen. De socialisten hadden het anders kwalijk genomen. Een socialist is minister in Frankrijk. Zonder de stemmen van de socialisten, in de Kamer, kan het fransch ministerie geen 24 uren bestaan. Is ’t te verwonderen dat de socialisten zoo stout zijn? Als de policie, de gendarmerie, het leger einde lijk ter plaatse gezonden werden, was ’t met stipt verbod gebruik van hunne wapens te maken. Ook is ’t al den kant van het leger dat er gekwetsten, ja dooden gevallen zijn. Toen er op ’t bevel van ’t ministerie, in de kerken gebroken werd. Dan kapte en schoot men op de geloovigen die vroegen om gerust gelaten te worden in hunne kerken, waar zij niemand kwaad deden. Nu zijn het de geloovigen niet meer alleen die klagen. Al wie rustig wil leven, is met schrik bevangen als hij ziet waar het land naartoe gaat, hoe de eene opstand op de andere volgt. Pas schijnt het gedaan, of ’t herbegint. Men is het in de nijverheidsstreken van Frankrijk geen uur meer zeker. Zeg, vriend lezer, waar is er meer ruste, meer veiligheid, in Belgie of in Frankrijk? Zoudt ge niet willen verwisse len? Zoo ja, dan moet ge den 27 Mei aan staande maar stemmen voor het kartel. Dan zal het hier gaan gelijk in Frankrijk, aangezien de socialisten hier dan zoovele zullen te zeggen hebben als tegenwoordig in Frankrijk. Het blad der socialisten, de Peuple heeft geschreven ’t Eenigste wat ons tegenhoudt, ’t is KATHOLIEKE Kiesvergaderingen. De voorgaande Kiesvergaderingen hebben overal den besten bijval genoten. De volgende Kiesvergaderingen zullen gehouden worden 1° Te IBeerst, om 8 ure voormiddag, in De Kroone; 2° Te Jonckershove, om 10 1/2 u. 3° Te Woumen, om 3 ure. 3C Te Clercken, om 3 ure. Kiezers, weest op uwen post 1 Onze Volksvertegenwoordiger M. De Groote, zal het woord voeren. In het Noorden van Frankrijk, in de Pas-de-Calais, in andere streken, ont bonden de socialisten deze weke hunne duivels, ’t Was revolutie ten volle ver nielen, kwetsen, branden, ja, zelfs moorden. Dat is geen nieuws meer in Frankrijk. Er heerscht daar gedurig opschudding en schrik. In de meeste nijverheidsstreken van dit land is er geene veiligheid, geene zekerheid meer. Wie niet meedoet met de revolutionairen, die niet opgeschreven is bij de socialistendie met hen niet meê huiltdie zijn werk niet laat staan op hun eerste teeken, is blootgesteld aan allerlei De liberale belofte van een fr. daags pensioen ligt in ’t water. De liberalen drukken nu in hun kies- blad Hand aan Hand dat zij in be wondering staan voor de Duitsche pensioenwet, dat de belgische pensioen wet niets beteekent. Als zij aan ’t hoofd komen gaan zij dus de bestaande pensioenwet, 65 fr. afschaf fen, en eene nieuwe pensioenwet maken gelijk in Duitschland. Zij gaan U jaar werken aan die pensioenwet. Dus gedurende 14 jaar krijgen de oude werkmenschen geenen rosten duit. Dan achter 11 jaar is het de wet gelijk in Duitschland, ’t is te zeggen (S2 fr, 50 pensioen en dat voor de mans alleen aan zO.jaar. Dat is de liberale belofte van een fr. daags. Werkvrouwen hebt gij goeste om nooit niets van pensioen te trekken, wekt uwe mans op om voor de liberalen te stemmen. Werkmans hebt gij goeste om, als gij het leeft, aan 70 jaar 62,50 fr. pensioen te trekken, in plaats van 65 fr. aan 65 jaar, stemt voor de liberalen. Uwe go ?ste zal zeker kleine zijnStemt dan gelijk een man voor de katholieken uwe weldoeners. raawa «s- ------ I. Hoort ons lied, gij Vlaanders strijders, zonen van het vlaamsche strand Ziet daar stijgen de benijders Die verachten ’t heil van ’t land Zij, die ’t goede zoo vervloeken komen op; en, hand aan hand, willen ons verdelging zoeken Refrein. Makkers nu maar wel gestreden, ’t Geldt ons heil, ons kindren goed, Strijden past ons mannen bloed 1 (bis. II. g’Hebt gehoord hoe ze verwijten al wie braaf en kristen is Zelfs de priesters die wel kwijten al de plichten van hun’ staat, werden door hun gal beladen, Hij alleen is hunne maat Die kan schimpen en versmaden. III. Wil den laster niet vergeten Die zij u o landman doen Zij verwijten u onweten, Daar gij hunnen praat niet vat I Nu, bevlijen en beloven Zij den grijzaard eenen schat. Wee aan hen... die hun geloovenl! IV. Tot nu toe hebt gij bewezen Dat gij van geen geuzenras Wildet wetenZonder vreezen Nauw verbonden, kloek en sterk Laat ons nu te velde trekken En, ons wachtwoord zij gemerkt Geuzen zullen ons niet stekken!!

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1906 | | pagina 4