Vlak in zyn ooge. Een katholiek heeft mij misdaan.. ng is, dat een Zulk een, een katholiek, heeft mij misdaan, en daarom stem ik tegen de katholieken. ’k En trekke mij geen politiek aan... Wafels of Lukken? die op de Oost- weet MOEDIG VOORUIT. 3.115,363fr. tekort. 89,000 fr. 6.060,000 fr. 15.212,000 fr. 18.254,000 fr. 16.237,000 fr. ’t Gebeurt, als er kiezin. kiezer komt zeggen Buyl in zijn Boer en Werkman doet uiteen hoe groot de fortuin van eenen pastor wel zoude kunnen zijn. Enwel manneken vrage voor vrage. Wat zegt gij van M. Crombez van Doornijk die daar eenige millioenen ge kregen heeft, van eenen vader die zijn o— Over eenigen tijd schold Buyl de ziek- tierige meester al de onderwijzers vanWest Vlaanderen uit als dompers en ezels hoofden, omdat zij hun diploma hadden bekomen bij de katholieke normaalschool van Torhout, en nu valt hij voor hen op de knieën om hunne stem en werking te be komen!!! Maar de onderwijzers zijn zoo dwaas niet, want zij weten maar al te wel, wat zij van een liberaal bestier zouden te vreezen hebben, en waar een onderwijs zonder godsdienst naartoe leidt. Ja M. Buyl de onderwijzers zijn het sterkste bolwerk van het katholicisme, en dat zullen zij blijven met woorden en daden. Welnu? omdat één katholiek u misdaan heeft, gij stemt tegen geheel de katholieke partij Moest een familielid iets doen dat u niet aanstaat, zoudt gij daarom uwe familie als vijandig aanzien? En meent ge dat de liberalen of socialis ten altijd alles zullen doen wat gij begeert? Vreest gij niet dat zij u honderd redens van mistevredenheid zullen geven, waar gij thans ééne hebt? Ten anderen, als ’t eene kiezing geldt, is het 't algemeen belang dat gij vóór oogen moet hebben, en nooit eene per soonlijke grief of een persoonlijk profijt gij moet stemmen voor het welzijn van gansch het land. eigen eenig kind onterfd heeft, omdat het katholiek was Zoude M. Buyl, nekeer wel in zijn eigen zelven gaande, geenen schreeuwer kenMn die eene machtige fortuin betrouwd heeft, met het huwelijk aan te gaan met eene dochter (oud of jong) die een schoon potjen gedeeld heeft, van eenen ouden heere, bij wien zij woonde, zonder familie te zijn!... Neen? Ge hebt ongelijk. Wij zullen niet zeggen dat elkeen jaar uitjaarinmet politiek moet bezig zijn; eenige zaken moet verwaarloozen. Maar nu dat ’t kiezing is, mag een rechtschapen mensch wel onverschillig blijven? Zie DE BELANGEN VAN GODS DIENST ZIJN OP ’TSPEL. Ware ’t geene lafheid zulk een gevaar te zien... zonder roeren? fr. van die gepeperde wafels kregen. Jamaar die gepeperde liberale wafels bleven op de mage van de kiezers liggen en dreigden ze te verwurgen. En de kiezers uit wederjunste hebben met hunne stemme, de liberalen in 1884 ook ne fermen wafel gegeven, een die naar den rook niet en smaakte, een die hun voor 22 jaar en meer te koelen legde. Of ze die wafel verdiend hadden en nog ver dienen. Sedert 1884 geefthet katholiek lands- bestier in plaats van eenen gepeperden wafel ons alle nieuwjaar een pak goede en smakelijke lukken. Die pak lukken is een jaarlijkschen overschot van gemiddeld acht tot negen millioen frank. Nog geen jaar hebben zij gelaten ons dat te schenken. Zoo dat zij in twingig jaar tijds reeds meer als honderd zeventig millioen over hadden. Zoo dat zij niettegenstaande hunne groote en menigvuldige werken nog geld hebben om ijzerwegen over te nemen gelijk deze van de Vlaanders. Wat zegt ge kiezers van zulke goede lukken. Zij smaken nietwaar, naar den trog, om nog! Weg dan met de gepeperde wafels en leve onze smakelijke lukken, en op 27 Mei aan staande allen gestemd voor de katho lieken, in ’t rondeke onder n° 1. Het laatste liberaal ministerie, onzaliger gedachtenis gaf ons alle nieuw jaar eenen meuwjaarwafel. Maar wafel en wafel is twee, en deze dien wij kregen van de liberalen, was een leelijke gepeperde wafel, een mage blijft liggen, en goed was om de menschen te verworgen. Die gepeperde wafel was een jaarlijksch te kort in de Staatskas. Leest liever. In 1879 was er 1880 1881 1882 1883 1884 Zoo dat we in 6 jaar voor 58.967,000 HONDEN BUITEN. Kortryk is ook in vlam en vuur ge schoten en de geuzen en socialisten zitten er met den bever op het lijf om de wille van den indruk die de hatelijke Kerk vervolging van Vrankrijk op de gemoede ren van alle rechtschapen lieden heeft te weeg gebracht. Iper en T*opering-he zijn ook in gisting gekomen, men werkt, men spreekt en schrijft er slag om slinger. Tot in de kleinste dorpen toe zijn er apostelen opgestaan om er het katholiek woord te verspreiden, om de goddeloozen te bekampen en den goeden strijd te strijden voor God en Vaderland, en ja, de liberalen bekennen het zelve de zetel van den liberalen Nolf is in gevaar, en tot de kinders toe roepen er Nolf moet in den ketel In ons kiesarrondissement ende-V (‘iiriie-Ilixmude gij wel dat het ook goed staat. De grootste eensgezindheid heerscht onder al de katholieke strijders, en het volk dat eertijds als het ware een wenig onverschillig scheen, is door de degelijke kiesschriften en propagandawerken wakker geschud. De plaatsen waar men eerst wantrouwig was zijn grootelijks verbeterd En waarom Omdat er op de lijste van de liberalen eenen socialist staat, en dat men voor de liberalen niet meer kan stemmen ^zonder tezelfder tijde voor een socialist te kiezen. En geen een treffelijke liberaal van ’t Dixmudsche zal hem zoo lage willen vernederen Ja, onthoudt het wel ’t arrondissement van Dixmude bemint de treffelijkheid, bemint de vrijheid, maar het haat den dwang- en liet slavenjuk der socialisten. Wat, ons vrij, ons eerlijk volk, zoude men willen dwingen zijne stem te ver- leenen aan de vijanden van alle vrijheid, aan Godsdiensthaters en Kerkvervolgers, die door dwang en boete den vrijen nek van ons vrije volk zouden willen doen buigen onder hun hatelijk slavenjuk Dat doet een A'eurne- ambachtenaar nooit Ook zien wij hoe in de drie arrondisse menten de katholieken meetingen op meetingen geven en hoe het volk er kloekmoedig naartoe stroomt. Wij zien wat hoop kiesschriften zij uitdeden en hoe gretig zij gelezen, besproken en ver dedigd worden. Ja de zege wacht ons, moedig vooruit De geuzen en de goddeloozen moeten meeting houden in kroegsken en kabber- doesken of in slavenkoten. Het volk en wilt er niet naartoe, en buiten eenige gedwongene slaven en uitgekochte ge- ruchtemakers, en eenige dungezaaide nieuwsgierigen is er niemand die naar hun gezeever wü luisteren. Neen hun haring braadt hier niet. KJSESBI spartelen met de beenen van zynen dwazen klapniolen in de lucht. 80.000 fr. Op dan myn volk myn vry kristen volk moedig vooruitElk een stuikskeu, elk een woord jen, elk een handjen toe, en 1B. IBuyl zelve ligt buiten te schreeuwen en te

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1906 | | pagina 2