Stemt onder n° 1. Opgepast!! Vlamingen, let op Alles betalen en nooit iets krijgen. wat hun acht en tachentig millioen zou jaar oud worden en de landbouwwerk- mcnschen, mannen alleene, die ’t lukken van 70 jaar te worden een pensioen zouden hebben van 360 fr. ’s jaars. Voor ’t meeste deel ware het alles betalen en nooit niet krijgen. Het slot van deze cijferlesse is Weg met de liberale bedriegers Dixmude. Drukkerij P. Flour, drukker-uitgever van De Vrije Burger. Het is geen keure zei vader dat Buyl voor ’t verplichtend onderwijs is, hij zal nog moeten wederkeeren op de school banken om te leeren vermenigvuldigen. Meester. Staan er zulke leugens in dat kiesblad. Doortje.Ja ’t Meester. Vader heeft dat vuilblad in de stove gesteken, maar hij heeft dat artikeltje van het pensioen van i fr. daags bewaard, om aan de goed- sullige werkmenschen te toonen hoe zij zich laten bedriegen door de kiesbelofte van i frank daags. Mag ik het gaan halen Meester? ’t is hier bij. Meester. Ja je Doortje. Doortje. Hier ze Meester. Meester. Ja maar Doortje, er staat daar in dat het pensioen van 360 fr. aan de acht honderd duist werkmenschen maar 32 millioen zou kosten aan den Staal. Doortje. ’t Is juiste dat bedrog Meester dat vader ontdekt heeft om het uiteen te doen aan de menschen, die maar en kijken naar de cijfers zonder zelve eens te rekenen. Vader heeft gezeid. Daar 800 duizend maal 360 fr. toch wel 288 millioen is en dat de Staat maar 32 millioen en gaat geven, van waar gaat de reste komen? Waarop ik gezeid heb, dat er in het kies blad van de katholieken, die de waarheid schrijven, te lezen staat dat de bazen en de werkmenschen, volgens de liberale pensioenwet, gingen moeten zelve betalen voor de reste. Meester. Ik heb dat ook gelezen Doortje in het katholiek kiesbladje. De valsche belofte van 1 fr. daags. Dat is een bladje dat zulke zaken goed uiteen doet. Maar zoekt nu ne keer op uwe leie hoevele dat de bazen en de werkmenschen zouden moeten betalen met het voorstel der liberalen. Doortje. Het pensioen van 360 fr. ’s jaars, aan de 800 duizend werkmenschen van ’t land zou moeten twee-honderd- acht-en-tachtig millioen kosten. De Staat zou maar 32 millioen geven. Dus 288 min 32 millioen blijft 256 millioen ’s jaars voor de bazen en werkmenschen te geven. Meester. Doortje gij hebt uw half frankske wel verdiend, ik doe er nog een bij,’t is een frank dus voor uw lijfrent- boekske. Met de toelage van den Staat en de Provincie is ’t al i,go fr. Spaart voort jongen en in uwen ouden dag zult gij een pensioen hebben van meer dan 1 fr. daags eu een schoon spaarpotje achterlaten. Lezers wat zegt gij van dat Doortje? Het heeft de liberale leugens uitgebracht. Moesten de liberalen aan het hoofd komen, bazen en werkmenschen, volgens’ de liberale kiesbladen zelve, het pensioen van 1 fr. daags dure zouden moeten be talen. Zij zouden 1° Moeten meer lasten betalen om de 32 millioen die de Staat zou geven voor het pensioen te gare te krijgen. 2° De bazen, en de werkmenschen die beneden de 60 of 70 jaar zijn, zouden moeten allejare de somme van 256 mil lioen verloren geven aan de pensioenkas van den Staat, opdat de mijnwerkers die 60 De liberale vuil- en leugenbladen hooren niet geerne spreken van de ver volging tegen den Godsdienst die in Frankrijk heerscht! ’t Is niet waar, schreeuwen ze, dat men in Frankrijk... de kloosters uitplundert... dat men de kerken wil ontheiligen en in danszalen veranderen, ’t is niet waar, schreeuwen ze, dat men de HH. Vaten, zooals Kelken Cibories Demonstraties onteert... dat men H. Hosties aan honden te eten geeft... dat men zelfs honden in de Tabernakels zet... Waarom, blauwe papierkens, loochent gij dan niet effenaf het licht der zon? Alle Fransche gazetten hebben die feiten be- statigd... zelfs de francmaconssja- zetten... Waarom dan zoo liegen? Opgepast kiezersze liegen om u te be driegen. Maar het zal niet lukken Uwe stemmen zullen allen naar de ka tholieken gaan. Omdat zij christen en katholiek waren, omdat zij getrouw bleven aan wat hun ouders hun geleerd hadden. Ik zag den heldentijd van ’t jaar ’30 en den reuzenstrijd voor de ziele van ’t kind in ’79, en nu helaas alles zou te kwiste gaanO Vlamingen dat mag niet, blijft uwen God en uwe Kerk getrouw gelijk uwe vaderen Onze vijanden de liberalen en socia listen gaan hand in handzij willen de kerk uitroeien, zij willen het kerkgoed rooven, uwe vrijheid ontstelen en vervol gingen doen gelijk in het rampzalige Vrankrijk, en om dat beulewerk die vrij- heidsmoord te begaan rekenen zij op u Vlamingenop u het vrijste en katholiek- ste volk van geheel de wereld Maar neen dat zal geen waar zijn Zoo de ouders waren Zoo zullen de zonen zijn Wij xullen strijden voor God en Kerk, Wij zullen strijden voor Staat en land Alle krachten vergaard, allen invloed gebruikt, hand in hand met mannenmoed gestreden voor de ziele van het kind. Neen! Zij zullen haar niet hebben De schoone ziel van 't kind Zoolang men nog in Vlaanderen Een enkelen Vlaming vindt? Weg met alle vreemd gespuis; weg met goddeloozen en vryheidsmoorders, weg met die beulen en dwingelanden. Elk zij en blijve In vryheid en in nood Christen Vlaming tot der dood. Lezers, ge weet wat er in Vrank- ryk omme gaat, hoe de werkmenschen die willen werken aan eene goe dagure, het belet zijn, mishandeld en hunne huizen in brande gestoken. Hoe de soldaten, die toch ook volks kinderen zijn, hun moeten laten dood- smijten zonder hun te mogen verwegren. Hoe ’t al in vlam en vier staat, en dat omdat er in Vrankrijk mannen aan ’t hoofd zijn die zulks aanpraken en voorhielden eer dat zij minister waren, gelijk minister Briand en minister Clemenceau die Buyl, in zijne verwaande opgeblazendheid, zijn beste vriend noemde en voor wien hij zijne onbepaalde bewondering dorst uit drukken. Met wien gij verkeert, zoo wordt gij vereerd. En ’t zijn er die denken dat ons gods dienstig volk van ’t Dixmudsche voor zulk volkskeu zoude willen stemmen Zoo dwaas niet, niet waar, vrienden Om op een millioen afdruk sels onder *t ■volle te ver spreiden- Doortje. Meester ik heb van vader een half frankske gekregen voor mijn lijfrentboeksken, omdat ik een vraagstuk opgelost heb. Meester. Welk was dat vraagstuk Doortje? Doortje. Het volgend Meester De liberalen beloven 360 fr. pensioen ’s jaars, aan ieder der achthonderd duizend oude werkmenschen van België. Hoeveel zou dat kosten per jaar? Meester. Hebt gij het gevonden Doortje? Doortje. ’t Was dood gemakkelijk Meester, ik heb 360 fr. vermenigvuldigd door acht honderd duizend en ik heb voor uitkomst gevonden dat dat alle jare twee honderd en acht en tachentig millioen zou kosten. Meester. Uwe vermenigvuldiging is juiste, Doortje. Doortje. Vader zei het ook, Meester, Doortje zei hij, gij kunt beter cijferen dan M. Buyl, die in zijn kiesblad durft schrijven dat het maar 32 millioen zou kosten. Leve n°1

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1906 | | pagina 4