VALSCHE KIESBELOFTEN. Het pensioen van 4 frank daags. III. Stortingen. I. Wie kan er een pen sioen trekken? II. Aan welken ouder dom! zou men dat pensioen trekken? Wie wordt er uitge sloten? II. Aan welken ouder dom? Eerste voorbeeld. Wat hebben de katholieken gedaan? (Wet van 10 Mei 1900). Wal willen de liberalen? I.Wie zou het pensioen trekken? voor hen patroons die 2. Die 55 jaar oud waren, dus die geboren Om op klare en tastbare wijze te doen zien men van 65 jaar. Natuurlijk hoe vroeger men zijn pensioen wil, hoe minder het is, en hoe later, hoe grooter. 1. De werklieden die 58 jaar oud waren den 1 Januari 1901, moeten niets storten om aan 1. Al de werklieden en oud-werklieden, man en vrouw, krijgen 65 frank voor nieten. 2. Iedereen, werkman en heer, burger en landbouwer, mannen en vrouwen, kunnen zich en dat al de sommen die hij en zijnen baas jaarlijks gestort hebben, naar den Staat gaan. Er komt niets terug bij het overlijden, ’t Is al voor den Staat. En als ge dan overweegt dat er op honderd maar 5 menschen zijn die tot aan de 70 ge raken, rekent dan eens uit hoeveel geld er verloren zal gestort zijn, zonder dat de storter zelf of zijne erfgenamen er eenig voordeel of profijt zullen van hebben! Ja! de liberale schrijvelaars hebben gelijk van te zeggen dat zij de schikkingen van hun wetsvoorstel niet kennen. Moesten zij aan dat potje beginnen roeren, het volk zou al te klaar zien hoe het nog eens door de liberalen voor den aap wordt gehouden. Nu dat wij dat fameus wetsvoorstel van 1 frank daags pensioen in zijne breede trekken onderzocht hebben, laat ons eens zien, wat de katholieken niet BELOOFD, maar GEDAAN hebben in zake van pensioen. De liberalen blazen geheele dagen de men- De baas of patroon evenveel en de Staat ook. schen hunne ooren vol met dat pensioen van 3. De landbouwwerklleden van 15 jaar en 1 frank daags. daarboven tot aan 70 jaar, 5 cent, per Om daarover eens ’t fijne te weten, hebben werkedag, gedurende 280 dagen per jaar, wij aan een liberaal blad de volgende vragen gesteld. 1. Wie zal het pensioen van 1 frank daags genieten, en aan welken ouderdom? 2. Zal iedereen dat pensioen gratis be komen? 3. In geval men moet storten, hoeveel moet men storten en binst hoevele jaren Dat liberaal weekblad geeft daarop het volgende antwoord Het is ons onmogelijk die vragen te m beantwoorden, daar wij al de schik- kingen niet kennen van het ontwerp per jaarof 5 fr60 c De patroon ook zooveel, en de Staat, 5 cent, of 14 fr. 's jaars. 2. De nijverheidswerklieden van en daarboven tot aan 65 jaar 5 cent, per werkedag gedurende 280 dagen per jaar, dus 14 frank. worden, dank aan de aanzienlijke premiën van Staat en Provincie, meer dan verdub beld. Men mag storten met voorbehouden of met afgestaan kapitaal, volgens beliefte. In het 1® geval komt na het overlijden al dat de werkman en het gestorte geld, naar de erfgenamen terug. In het 2e geval, blijft alles aan den Staat, maar het pensioen is merkelijk grooter. magazijniers, laders, lossers, enz. 3» De dienstboden en dienstknechten, die bij burger, boer of heer verhuurci zijn, gemeenlijk tegen een maandloon 4® De kleine stiel-en neringdoeners, de landgebruikers, die alleen en zelven werken. 5° Natuurlijk al de bazen en werklieden bezigen. 6° De zeevisschers, die niet als eigenlijke werklieden aanzien worden, daar zij deel hebben in de winsten. Als gij die reeks uitgesloten leest, wie blijft er dan nog veel over? 1. De mijnwerkers aan 60 jaar. (Is het omdat de die meestal socialist zijn?) 2. De werklieden der groote nijverheid, aan 65 jaar. dus 14 frank. De landbouwer evenveel, en de Staat ook. ’t Is nog niet al. Voor ieder jaar dat er door den werkman niet gestort wordt, trekt men af een vijf en veertigste als hij mijnwerker is, een vijftigste als hij nijverheids werkman is, en een vijf en vijftigste als hij landbouwwerk- man is, van zijn pensioen van 1 frank daags. En nog beter. Al hetgeen gestort is, is gestort met afgestaan kapitaal, ’t Is te zeggen dat indien de werkman komt te sterven voor dat hij den ouderdom bereikt heeft, om het pensioen te ontvangen, dat er niets ge- Z dJSTden heer^Warocqué nëdërgeïegd En men verzendt ons naar de memorie van toelichtingen bij het ontwerp gevoegd, waarin wij zeker antwoord zouden vinden op die vragen. Uit dit antwoord blijkt er Ten eerste, dat de liberale schrijvelaars die geheele dagen stoffen en boffen met dat pensioen, alleenlijk het wetsvoorstel niet kennen dat 1 fr. daags pensioen zou geven aan de ouderlingen; en ten tweede, dat het pensioen, zou vastgesteld zijn volgens het wets voorstel Warocqué, door AL de liberale Ka merleden ondersteund. Den raad van den liberalen schrijver volgen de, hebben wij de memorie van toelichting onderzocht, en geven hier eenige artikels uit het wetsvoorstel om te toonen dat die belofte van 1 frank daags pensioen, eene echte be driegerij, eene kiesfopperij is, en anders niet. (Wetsvoorstel Warocqué.) De mannelijke mijnwerkers, nijverheids- enlandbouwwerklieden, die voor eenen baas of patroon werken, mits dagloon ZOUDEN DUS UITGESLOTEN ZIJN 1° Al de vrouwen, ’t Is zeker omdat zij geen kiezer zijn? 2° De werklieden en bedienden van den koophandel, zooals voerlieden, schippers, in hunnen ouden dag een pensioen verzekeren. Er zijn er in Belgie nu reeds meer dan 800,000 die daarvoor zorgen, waarvan 600,000 werklieden, stieldoeners en land gebruikers. NIEMAND! VOLSTREKT NIEMAND!! Vergelijkt dat eens met de liberale beloften, het wetsvoorstel Warocqué 1. Voor’t pensioen van 65 frank moet men 65 jaar oud zijn. Nu zijn er ten minste 75,000 oude land- bouw werklieden, landgebruikers, visschers en kleine stieldoeners, en 140,000 nijverheids werklieden, mannen en vrouwen, die dat pensioen trekken. Dat is 30 per duizend. 2. Voor de anderen die moeten storten, "“3De werklieden der landbouwnijverheid, ZÜ den keus doen tusschen 55 en dus het grootste getal werklieden onzer streek zouden het pensioen maar trekken AAN 70 JAAR. En onthoudt het wel, de man alléén! Volgens de ofïicieële statistieken zijn er maar 5 ten honderd van de menschen boven de 15 jaar, die 70 jaar oud worden en daar er, volgens de cijfers van M. Warocqué, 150,000 landbouwwerklieden zijn boven de 15 jaar, zijn 65 jaar het pensioen van 65 frank te bekomen, er in geheel het land maar 7,500 landbouw- 2. Die 55 jaar oud waren, dus die geboren werklieden boven de 70 jaardat is bijgevolg zijn in 1843, 44 en 45, moeten 18 frank maar één op duizend inwoners die zijn storten vóór zij 65 jaar oud zijn; maar deze pensioen zou trekken. Voor de nijverheids- storting helpt hun pensioen vermeerderen, werklieden zou het getal in onze streek niet. Wie stort met voorbehouden kapitaal krijgt meer dan 3 per duizend beloopen. zijn jg fr. Weder. TTT mrivtine’Pn 3. D0 anderen storten zooveel zij willen. AAA. O LUI Llllgtfll. Maar hoe meer men stort en hoe jonger men En gij peist zeker dat al de mannelijke werk- begint, hoe grooter pensioen. Al de stortingen lieden? als zij 70 jaar oud worden, hun -J— J--1- pensioen zullen hebben, zonder Iets te hebban betaald? GIJ ZIJT ER WEL MEÊ! Ziethier wat er zou moeten gestort zijn, en hoe langen onthoudt wel dat de wet ver plichtend zou zijn en d baas zou moeten storten, ’t zij dat zij het begeeren of niet 1. De mijnwerkers van 15 jaar en daar boven tot aan 60 jaar, zouden moeten storten 2 centimen per werkedag gedurende 280 dagen hoeveel voordeeliger de wet is, door de katholieken gestemd, bij hetgeen door de liberalen voorgelegd en beloofd is, geven wij hier, tot vergelijking, eenige voorbeelden, vol- 15 jaar gens beide wetsbepalingen. Volgens de bestaande pensioenwet door de

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1906 | | pagina 5