Vierde voorbeeld. Nawoord Tweede voorbeeld. Derde voorbeeld. Dixmude. G. Baeckeroot-Capoen. Bureel Gazette van Dixmude. behouden kapitaal, dan zou hij een pensioen hebben van 275 franken en een appeltje tegen den dorst van 672 franken. Meer voorbeelden zouden wij kunnen aan halen, maar wij gelooven dat deze voldoende zijn, om te doen zien dat de pensioenwet door de katholieken gestemd, veel voordeeliger is dan het wetsvoorstel waarvan de liberalen zulken ophef en blagaai maken, en dat dank aan die wet men een veel grooter pensioen met mindere stortingen kan bekomen, dan die frank daags welk de liberalen beloven I En met het liberaal wetsvoorstel? De eene moet betalen voor de andere. In België hebben de katholieken sedert 6jaar, ongeveer 80 millioen frank aan de oude werklieden gratis en voor nieten uit gedeeld. Dit geld is terecht gekomen in de beurs van den stieldoener en den ambachtsman. Daarboven hebben zij nog omtrent 20 millioen betaald als premiën aan degenen die zelven voor hun pensioen zorgen. Dat is 100 millioen in 6 jaar tijds! En dit alles zonder iemand te verplichten, en zonder de lasten van één centiem te moeten verhoogen! Dat is ’t werk der katholieken En de liberalen wat willen, wat beloven zij Niet alleen de werklieden, maar ook de bazen voor iederen werkman, zouden ver plicht zijn allejare 14 fr. te storten met af- kapitaal, zou een pensioen hebben van 475fr. en wacht hij tot aan 70 jaar, van 850 franken. Hij zou daarenboven voor zijne vrouw hebben. Aan 65 jaar zou zijn pensioen nog 280 fr. bedragen en zijn spaargeld 980 franken. Een werkman zelfs die 46 jaar oud is, zou met de katholieke pensioenwet, met die stortingen, aan 70 jaar, 400 frank pensioen hebben^ IncJien.h>j begeert te storten met voor- houden om de pensioenen te"betalen. Daar is, kiezers, dat fameus wetsvoorstel van het pensioen van een frank daags En als de liberalen daar nog mede voor den dag komen, steekt hun dit bladje in handen, en vraagt hun of hunne fopperij nu lang genoeg geduurd heeft kapitaal, (en die manier is overigens aan iedereen aan te prijzen). Welnu, die van 15 jaar voort tot aan 65 jaar pensioenwet, te storten met voorbehouden overschot der liberale regeering? Wel neen! Zij weten wel dat een liberaal bestuur altijd geld te kort komt. Daarom voorzien zij in hun wetsvoorstel belastingen te leggen op de beurswaarden. Hoort gij het, spaarzame lieden Als gij door werken en zwoegen een rent je op den Staat of eene obligatie in de eene of de andere maatschappij, of eene actie op de eene of de andere stad met uwe spaarpenningen ge kocht hebt, maakt u maar gereedde Staat zal een ten honderd van uwe interesten af- Werklieden 1 wat moogt gij van de liberalen verwachten? De socialisten, bondgenooten der liberalen, en die hunne werking van nabij hebben nage gaan, zeggen en schrijven dat de liberalen, de verraders zijn van d ?n werkman I Het socialisten blad Le Peuple zegt Gedurende 60 jaar, hebt gij, liberalen, aan uwe volgelingen niets anders opgediend dan pastors en nonnen Gij wilt voortgaan met hun diezelfde spijzen op te disschen Let op, van wachten moê, zouden de werklieden wel de schotels op uwen kop kunnen in stukken slaan En Vooruit schrijftWat hebben de liberalen voor het volk gedaan? Niets, niets 1 Zij hebben de werklieden bedro - gen, om met de kiezing hunne stemmen te winnen Werklieden! Daar hebt gij de liberalen naai’ levende lijf afgeschilderd Vergelijkt wat de katholieken voor u, in alle vakken, gedaan hebben, en op 27 Mei Wie 50 jaar oud is moet 14 fr. 's jaars aanstaande, weest uwe weldoeners indachtig! storten gedurende 20 jaar, en aan 70 jaar krijgt hij een pensioen van 1 fr. daags. Wie 40 jaar oud is moet 14 fr. ’s jaars storten, gedurende 30 jaar, en krijgt ook maar 1 fr. daags. Wie 30 jaar oud is moet 14 fr. ’s jaars storten gedurende 40jaar, en krijgt ook maar 1 fr. daags. Wie 15 jaar oud is, moet 14 fr. ’s jaars storten gedurende 55 jaar, en krijgt ook maar 1 fr. daags. Is dat recht en rechtveerdig? Komt men te sterven vóór 70 jaar, ALLES is verloren gestort, immers, ’t is met afge staan kapitaal; niemand, dan de Staat, heeft voordeel uit de stortingen. Met het voorstel Warocqué mag men niet storten met voorbehouden kapitaal. En aan- gezien er maar één op 20 den ouderdom van ka^liel^pêns^oe'nwêr 2X14"of’28 fr. ’s jaars 70 jaar bereikt, daaruit volgt dat er 19 zullen - - zijn, die zullen storten voor den Koning van Pruisen. Kiezers, overweegt en oordeelt België met Duitschland zijn de eenige landen waar eene pensioenwet voor de oude werk lieden bestaat. In Duitschland krijgen de oude werklieden aan 70 jaar, 50 mark of 62 fr. 50maar da man alleen. In België hebben man en vrouw aan 65 jaar, dus 5 jaar vroeger, elk 65 frank, dat is reeds 650 fr. meer In Frankrijk belooft men sedert jaren reeds, aan de werkman alleen, niet aan de vrouw, een pensioen van 50 fr. aan 65 jaar. Maar tot nu toe is het nog altijd bij die katholieken gestemd, kan men voor een kind van 6 jaar oud, aan 65 jaar een pensioen ver zekeren van 1 fr. daags met gedurende 10 jaar, 12fr. ’s jaars te storten met afgestaan kapitaal. Dus in ’t geheel 120 fr. Van aan 16 jaar voort moet men alsdan niets meer storten om aan 65 jaar zeker te zijn vaneen pensioen van 1 fr. daags. Volgens het wetsvoorstel der liberalen zijn zulke stortingen niet aanveerd. Een jongeling van 15 jaar oud, die met de i stort met afgestaan kapitaal, zou NA 9 JAREN STORTEN, aan 65 jaar een pensioen hebben van 360 franken en begeert hij zijn pensioen aan 70 jaar, van 700 franken. Hij zou dus in het geheel 9X28=252 fran ken gestort hebben. Aan 24 jaar mag hij ophouden van storten. Indien hij voort stort tot aan 65 jaar zal bij 810 fr. en stort hij tot aan 70 jaar, 1500 frank pensioen hebben. Met het wetsvoorstel der liberalen zou die jongeling dezelfde stortingen moeten doen tot aan 70 jaar, om 360 fr. pensioen te hebben. Hij zou gestort hebben 55X14=770 fran ken en zijn baas of patroon ook 770 fr. te za- men 1540 franken. Hij zou dus 46 jaar langer moeten be talen en 518 frank meer gestort hebben, om aan denzelfden ouderdom van 70 jaar, beloften gebleven. De oude werkman trekt 840 fr. min pensioen te bekomen I daar NOG NIETS De fransche minister zegt zelve, dat het En met het in voege brengen der liberale pensioenwet, zou iederen werkman,werkende voor een ander, en die 15 jaar oud is of daar boven, tot aan zijn 70® jaar de bovengemelde stortingen moeten doen de bazen insgelijks; want de wet ware verplichtend. Hoeveel beter en rechtveerdiger is de katho lieke pensioenwet. lederen die wil kan een pensioen be komen, zoo groot hij het begeert, tusschen 55 en 65 jaar. Hij stort voor zijn eigen, stort zooveel hij wil, en bekomt een pensioen naarmate zijne eigene stortingen. 840 fr. min pensioen te bekomen I Maar met de bestaande wet der katholie- ken mag men ook storten met voorbehouden wetsvoorstel niet kan uitgevoerd worden. Geen zaad in ’t baksken. Zij komen nu reeds 150 millioen ’s jaars te kort! In Holland hadden de katholieken een dezelfde stortingen doet met voorbehouden wetsvoorstel nedergelegd om een pensioen te geven aan de oude werklieden. De liberalen en socialisten zijn aan het hoofd gekomen. Zij of hebben het wetsvoorstel ingetrokken. erfgenamen een spaarpotje weggelegd hebben De oude werklieden zullen NIETS krijgen? van 1400 fr. aan 65 jaar, of van 1540 fr. aan 70 jaar; of zelf aan dien ouderdom een groot deel er van kunnen'ontvangen. Volgens 't liberaal stelsel, leggen ja maar weêretrekken, niet! Daar is ’t verschil I Wie met de katholieke pensioenwet, van 30 jaar voort dezelfde stortingen doet met afgestaan kapitaal, bekomt een gelijk pensioen van 360 fr. aan 65 jaar, of van 700 fr. aan 70 jaar met gedurende 19 jaar te storten. Aan 49 jaar mag hij ophoudenmaar stort hij voort, hij zou aan 65 iaar 450 frank en aan 70 jaar 875 fr. pensioen genieten. Volgens het wetsvoorstel der liberalen moet hij 40 JAAR LANG storten, om aan 70 jaar, 360 fr. pensioen te trekken. Daaruit volgt dat de werkman zou bestolen zijn van al destortin- gen die hij volgens de wet die de liberalen zou- gestaankapitaal. En dat van aan 15 tot aan den willen inbrengen, zou moeten doen van 70 jaar! 49 tot 70 jaar. En om de onkosten te dekken door die wet Verkiest hij, volgens de bestaande katholieke veroorzaakt, rekenen de liberalen ook op het l ------ kapitaal, dan zou hij aan 70 jaar niet alleen lijk 360 fr. maar 510 fr. pensioen hebben, en nog 1120 fr. voor zijne erfgenamen gespaard ®scs.

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1906 | | pagina 6