België boven. De Strjjd. 1 En trekke mij geen politiek aan. Ongeveer 22 millioen. Voorspoed van Belgie onder het Katholiek Bestuur. Commercie f i Wie schrijft dat? Een katholiek blad? L’Éco- il t Wij moeten strijden tegen liberalen en so cialisten, die met vereenigde krachten zullen opkomen. Strijden tegen de vijanden van onze vader- landsche instellingen; mannen, en allemaal mée. Een fransch tijdschrift schrijft met 43 millioen inwoners, drijft eenen handel van 22 milliards; Duitschland met 60 millioen inwoners, doet voor 15 milliards zaken; Frankrijk met 39 millioen inwoners heeft maar 9 milliards zaken gedaan en Belgie met 7 millioen inwoners drijft handel voor ZEVEN milliards De strijd, de kiesstrijd is begonnen. Die strijd zal hevig, ongehoord hevig zijn daaraan moogt gij u verwachten. Die strijd, voor ons, katholieken, is van het hoogste belang'. Van den goeden of slechten uitval van dien strijd, hangt ons geluk en het geluk van ons dierbaar Vaderland af! Strijden tegen de vijanden van onzen Gods dienst, van ons geloof en van onze vrijheid Strijden tegen de vijanden en de belagers van ons godsdienstig onderwijs in onze vrije scholen. En onze geldelijke toestand, onze financiën, hoe staan de die. kiezing is, dan mag geen een rechtschapen man onverschillig blijven, Zie De belangen, van den Godsdienst zijn op ’t spel. Ware het geene lafheid zulk een gevaar te zien, zonder.... te verroeren. Begeert gij misschien de vernieuwing van den school- oorlog of erger nog, met al zijnen dwang, zijne rampen en ellenden? Wilt gij de kerkvervolging gelijk in Frankrijk? Neen? ’t Verbond nochtans waartegen de katho- Engeland lieken thans te kampen hebben, is gesloten met dit enkel doelDen gemeenzamen vijand, die Gods kerk is, bestrijden. De belangen van Uw Vaderland staan op ’t spel. Nu hebben wij rustnu is er vrede en dank aan die rust en vrede heerscht voorspoed en welstand. Nu zijn wij, als volk, de wereld door geacht en geëerbiedigd. Nu zijn wij vrij! Zult gij uw gelukkig vaderland laten in de handen vallen van woelmakers en omwen- telaars, of van mannen die voor de revolution- nairs knikken en buigen Ook niet? Uw eigene belangen staan op ’t spel. Uwe belangen immers zijn verbonden met deze van Godsdienst en vaderland... Zult gij ook uwe belangen onder de voeten trappen en uwe vijanden laten zegevieren. Neen Welaan dan, de handen uit de mouwen 1 Geene lafheidgeen onverschilligheid Ten strijde met ons voor den zegepraal Alternate mee Dien strijd gaan wij aan, katholieken, zonder vaar of vrees, maar met kloeken moed, en met overtuiging van zekere zegepraal. Dien strijd hoe hevig hij ook wezen moge moeten wij.... en zullen wij, winnen! Daarom, mannen, moedig vooruit, 15 millioen voor de ouderdomspensioenen, 6 a 7 millioen voor de soldaten. En de burgers moeten niet meer belastingen betalen aan den Staat dan te voren. Lezers, rekent eens uit op uwe gemeente hoeveel dat komt en gij zult zien dat de burgers ook voordeel trekken uit al de wetten ten bate van den werkman gestemd Ziehier een voorbeeld. Te Dixmude zijn er bij 300 oude menschen die het pensioen van 65 fr. trekken dat is 19 duist 550 frank en door soldatengeld wordt er aan de ouders betaald ongeveer 4000 fr. Dat is bij de 23 duist fr. jaarlijks te Dixmude verteerd. ’t Is moeilijk rechtstreekse!! wetten maken ten voordeele der burgerklasse. Het Katholiek Gouvernement weet dat. Daarom tot dat er wetten rechtstreeks ten hunnen voordeele gemaakt worden, komt het de burgerij on rechtstreeks ter hulp, met het uitveerdigen van wetten voor de werklieden die de burgerij doen leven. Denkt daar eens op na, lezers, en vergeet uwe weldoeners niet De burgerij, de ambachtsman en de neringdoener. Hoe zoo dat? Het geld dat jaarlijks uitbetaald wordt aan de werklieden voor ongevallen, aan de ouders der soldaten, en aan de ouderlingen voor hun pensioen, wordt op den bank niet gezet, noch in geene kous gesteken. Dat geld wordt gebruikt voor aankoop van allerlei waren. Den werkman drinkt er den Zondag een pintje mee; hij betaalt zijnen bakker, zijnen koolmarchand, en koopt hem ’t een of ’t ander nieuw kleedingstuk of huis gerief. ’t Wordt al verteerd en nuttig gebezigd. En wilt gij weten hoeveel er door die twee wetten alleen, weder in de beurs van de burgerij jaarlijks te rechte komt? Neen? Neennooit! Gij hebt groot ongelijk, vriend! Wij zullen niet zeggen dat gij, jaar uit, jaar in, U met politiek moet bezig houden en nog veel min dat gij voor de politiek uwe eigene zaken zoudt moeten verwaarloozen, Maarals de kiesstrijd nadert, als ’t Dit maakt per inwoner voor Engeland 512 franken; voor Duitschland, 250franken; voor Frankrijk, 224 franken, en voor ons kleine Belgie 1000 frank per hoofd. Dus, wij zijn de eerste wij staan aan ’t hoofd der Natiën. Dank aan ons katholiek en vredelievend bestier De Heer Hubert minister van nijverheid en arbeid, komt eene vergelijking te maken tusschen den toestand van België onder op- Dat is voor wat handel en aangaat, Neen, een fransch Financieel blad nomie Financière, door liberalen opgesteld. Zulke getuigenissen hebben meer weerde dan al de onnoozele cijfers van onze liberale drukpers. Voor den onpartijdigen waarnemer, die zich buiten alle politieke geschillen houdt, eu die ziet hoe dë begroetingen van Belgie niet alleen in evenwicht maar met over- schot sluiten, zijn die cijfers een bewijs van Voorspoed en wijs bestuurDe katho- licks regeering van Belgie heeft alle recht FIER te zijn op haar geldelijk beheer.

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 2