Cijfers. Goe Nieuws leggen en doen. Twee vraagskens. Een voorbeeld dat van hooge komt welstand in 32.284 tot 12.235 tot De berechting geschiede den Maandag. De ’t kruis 2° jaarlijks 180 fr. voor de W' Laplasse. 3° jaarlijks 564 fr. voor de W' Verhaeghe. Dat is wel Wat deed Judas daarna?... Hij leverde Jesus aan zijne vijanden. Zijn de Liberalen tegen Jesus-Christus? Zij zeggen en schreeuwen neen 1 neen maar Wat doen zij? Overal en altijd bespotten zij Jesus, gods dienst, kerk en priesters. Ja!... ZEGGEN en DOEN!!! 1° Hoe komt het dat meester Buyl, in zijne laatste vergadering van den Rethorika, geen woordeken gerept heeft over het afschaffen van den Jacht-Permis Was Judas de vijand van Jesus-Christus? Hij zei Neenhij groette minzaam en te Veurne, kustte Jesus? maar Iedereen weet wat vreezelijke on. de Visscherij in den laatsten storm onderstaan heeft. Onze Katholieke Senators en Volksver tegenwoordigers hebben er niet opgeslapen en van de kas van onderstand en Voorzienigheid voor de beproefde visschers gezinnen van Coxyde bekomen 1° 100 fr. voor de erfgenamen van iedere der verongelukten. In zijn belangrijk verslag, voorgedragen namens de Commissie van den Senaat die belast was de begrooting van Landbouw te onderzoeken, heeft M. ’t Kint de Roodenbeke gewezen op de ontegensprekelijke vooruit gang van den Landbouw in ons land, dank aan en schenke zijne lieden bezigt, dan zegt men met recht dat hunne zaken vooruitgaan. Zoo is het ook met een land. De veestapel van het land is ook van 50 ten honderd vermeerderd. In Vlaanderen is het verschil nog wel grooter. Elk moet maar zijne oogen slaan in zijn gebuurte, en nagaan hoeveel koeien deze en gene hielden in 1885 en hoeveel zij er nu houden. Hoe de rijkdom van het land vergroot is, ziet men best door de spaarkas in 1885 was er 189 millioen op de spaarboekjes in 1907 stonden er 844 millioen op. Is de spaarkas verviervoudigd, de lijfrentkas is vertienvoudigd. Zijn de handel, de nijverheid, de landbouw, de rijkdom zoo aangegroeid, de belastingen zijn daarvoor toch niet verhoogd en de prijs der volstrekt noodzakelijke waren ook niet. Een klein vertellingske zou hier niet ten onpas komen. Men zegde eens aan Christof Colombus Amerika ontdekken was toch niet moeilijk. Zeker niet antwoordde de groote man. Het verschil tusschen U en mij is enkel, dat ik gedaan heb wat gij kondet doen, doch niet deed. Zoo is het ook met het Katholiek landsbe- stier het deed wat andere gouvernementen misschien wel konden, maar toch niet deden, omdat zij andere dingen deden die zij wederom zouden doen, moesten zij eens wederom aan ’t roer komenDaarom houden wij ons aan het spreekwoord Zijt gij wel, houdt u wel. Was Pilatus de vijand van Jesus-Christus? Hij zei: Neen! hij was zelfs van zijne igelukken onschuld overtuigdmaar Wat deed Pilatus? Hij deed Jesus geeselen en aan nagelen zicht van handel, nijverheid en 1885 en in 1907. De algemeene invoerhandel is van 128 per honderd verhoogd, en de algemeene uitvoer handel van 94 per honderd. De bijzondere invoerhandel is van 180 per honderd verhoogd, en de bijzondere uitvoer handel van 137 per honderd. De weerde van de geëscompteerde wissels is 111 per honderd grooter in 1907 dan 1885. De invaringen in onze havens zijn van 228 per honderd vergroot en de uitvaringen van 195 per honderd. Het reizen op de spoorwegen is van 129 per honderd vermeerderd. Het goederen ver voer van 123 per honderd. Als een landbouwer meer land, meer peerden gebruikt, als een winkelier zijnen de aanmoedigingen verleend door de katho- winkel vergroot, een fabrikant meer werk- lieke regeering. Sedert 1895 is de middelbare opbrengst per hectare gerezen, voor de tarwe, van 1529 kg. tot 2713 in 1907; Voor de rogge van 1.422 kgr. tot 2.297 kg. Voor de haver van 1.614 kgr. tot 2.684 heeren trachtten hem gerust te stellen kgr.; Voor de voederbeeten. van 52.733 kgr. Voor de aardappelen, van 16.614 kgr. en in bezit van al mij ne geestenkrachten Doktor spreek nu. Op dit uitdrukkelijk bevel antwoordde de doktor Enwel, ja sire, ik vrees het ergste, ge zijt in stervensgevaar. ’t Is goed, zei de koning, nu weet ik 116,500 wat mij te doen staat. En hij gaf aanstonds bevel zijnen pastor dat is zeer Eerw. Heer Cooreman, pastor-deken van Laeken- Brussel te verwittigen. Deze Heer kwam aanstonds toegesneld en Onze Koning Leopold II die de wereld door gekend was als een schrandere geest en een groot vernuft, heeft op het einde van zijn leven aan al zijne onderdanen een stichtend vdorbeeld van kristelijke godsvruchtigheid gegeven. De Koning was doodelijk ziek. De génees- en hope te geven, maar zijnen toestand be seffende, keert hij hem tot den heelmeester Stiénon, die aan zijne sponde waakte en zei Doktoor ik wil weten of ik in doods gevaar verkeer. Gij moet het mij zeggen, want ik wil mijne biechte Van eenen anderen kant, de middelbare spreken en Ons Heere en het H. Oliesel hoeveelheid gebruikte vette per hectare is ontvangen, met mijn volle verstand, geklommen van 80 kgr. in 189o tot 187 kgr. in 1907. In 1907 heeft men opgeteld 289.831 landbouwpeerden, tegen 216,199 in 1895. 1 millioen 812 duizend stuks hoornvee, tegen 1 millioen 382 duizend, en zwijnen meer dan in 1895. Voegt daarbij dat de waarde der aankoopen in zaden en plantsoen, machienen en vetten, verricht door de syndicaten voor hunne leden gerezen is van 3 millioen in 1895 tot 23 mil- bleef 20 minuten met den Koning alleen, lioen frs in 1907 en dat de samenwerkende De berechting geschiede den Maandag. De melkerijen in 1907 voor 35 millioen frank koning ontving O. L. Heer met eene stich- verkocht hebben tegen 3 millioen in 1895. tende godsvruchtigheid de handen samen ge vouwen. Daarna werd hem het H. Oliesel toegediend. De priester was bijna eene uur bij den koning. Bij zijn heengaan, drukte de koning hem de hand zeggende Dank uit der herten M. Pastor, voor den troost van den godsdienst dien gij mij geschonken hebt. Nu ben ik gereed! Schoon voorbeeld voor waar! Ziedaar hoe een groot man, niet alleen koning door geboorte, maar ook door het ver nuft, hem bereidt tot de reis van de eeuwig heid, die wij allen ook eens moeten onder nemen God weze hem genadig ziel de eeuwige rust verkocht hebben tegen 3 millioen in 1895. Deze cijfers zijn welsprekend genoeg en slaan al de beknibbelingen van roode en blauwe opstekers in duigen. u 9

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 3