Den nagel op den kop Da nieuwe Soldatenwet. Leve ons Katholiek Dixmude. De schoolstrijd in Frankrijk hij zoo geerne tot hun 12 jaar, Kurieuze Neuze. afgeschaft. Deze manier van het leger aan te werven Dixmude. G. Baeckeroot-Capoen. Bureel Gazette van Dixmude. Aanveerd, M. de Opziener, mijne hertelijke groeten. Clement LEFEVRE, Wagenmaker te Framer ville. Daar hoeft zeker niet veel bijgevoegd opdat alle brave ouders eenen waren afschrik op vatten van onzijdige scholen 1 En zou het in Belgie ook niet een weinig alzeo gaan Die geerne en vele klapt, doet somtijds wel ’nen hauwen uiteen, en ’t was nog eens het geval met den vriend Buyl. Bij de bespreking der miliciewet in de Kamers, werd er door de katholieke regee- ring voorgesteld de leerlingen der zeevaart scholen voor één of meerjaren uit te stellen, uit hoofde van hooge studiën die zij niet kinderen, Maria, Albert, Theresia en Rosa ten slotte uit de school weg te zenden. De is in niets tegenstrijdig met de katholieke reden die ge geeft van die zoo strenge verorde- grondbeginsels. Iedereen is dus vrij deze aan- ning, zou zijn, zooals het schijnt, destelsel- werving goed- of af te keuren. Sommige matige weigering van gehoorzaamheid aan het De nieuwe Soldatenwet is gestemd. De loting is afgeschaft en een stelsel van een zoon per huisgezin. De persoonlijke dienst is ingebracht, en de plaatsvervanging gelijk zij te vooren bestond ontvangen heb, waarin gij verklaart mijne vïer ievers verre weg aan ’t varen zijn. M. Buyl heeft van die gelegenheid gebruik gemaakt om heel serieus weg te vragen dat de jongens van het schoolschip Ibis ook zouden vrijgesteld zijn, zoolang zij op dit schip ingescheept zijn. Nu ge moet weten dat die jongens slechts Ziehier een brief die door een werkman, vader van elf kinderen, gestuurd werd naar M. Lioubes, opziener der Akademie, in bet vervangen door departement de la Somme, Mijnheer de Opziener, ’k Heb de eer u te melden dat ik uwen brief wijs van den catechismusmaar ’k geloof niet toch dat ge ’t vierde gebod van God hebt afge schaft - Eert vader en moeder, Mijne kin- ders hebben anders niet gedaan dan mij ge hoorzaamd; ze zijn daarin niet berispelijkals er een plichtige is, die ben ik. Toch kom ik juist niet mijne belijdenis vóór u afleggen. Ik ben katholiek, en ik tracht mijn leven te schik ken volgens mijn geloof. Na den brief van de bisschoppen van Frankrijk gelezen te hebben, wendde ik mij tot den onderwijzer, en vroeg hem geheel beleefd een handboek, dat veroor deeld is, uit hunne handen terug te nemen en, het te vervangen door een ander. Hij weigerde, ’k Beken dat ik zijne weigering niet kan uit leggen, en dat ze mij leed deed; er zijn inder daad zooveel werken die door het school- komiteit goedgekeurd zijn 1 Waarom zoo pig zich vasthouden juist aan dat boek, dat het geweten van een godsdienstig mensch kwetst? Daar ik het vervangen van dat veroordeeld werk niet bekomen kan, zoo vraag ik, dat mijne kinderen ten minste mochten ontslagen worden de geschiedenis van Frankrijk in de school aan te leeren, daarbij voegende, dat ik katholieke kamerheeren hebben er voor ge- schoolreglement. Bij het eerste lezen van zoo stemd, andere ertegen, en van beide kanten een brief, zonder verder uitleg, is men geneigd hadden zij gegronde reden om delen. In vrije zaken mag eenieder zijn vrij ge dacht volgen. Velen hopen dat de nieuwe wet na korten tijd alle man zal voldoen. De last en hunne droeve gevolgen zullen verdwijnen. De toelating de zaak klaar te maken; want de nu weten waar hen waarheid luidt geheel anders. Ge hebt reeds vele dingen in de school afge- (Port d’Armes), waarvan spreekt 2° En van eene wet te maken die de eige naars aan zooveel, en niet meer? Was er misschien look in den meersch? of had hij ievers Pieter, Pauwel of Adries gezien vraag hunner ouders, de klasse verlaten, om geene leering te moeten aanhooren, die niet met de gedachten van hunne f&milien over stemt. Dat staan uwe verordeningen toe. Dus, zooals ge ziet M. de Opziener, was mijne vraag ten volle gewettigd, en toch zijn mijne kinderen gedurende drie weken met dat vervloekt boek geplaagd geweest’t was altijd geschiedenis te leeren, en niets dan ge schiedenis; voor hen geen rekenkunde meer, geen aardrijkskunde geen rechtschrijven, de geschiedenis ofwel strafwerk, met den regel op de kneukels binst de klas, en blijven na de klas. Hadden we hier, of in de nabijheid eene vrije school, nooit zouden mijne kinderen naar eene onzijdige school gegaan zijn. Maar het verheven stadspensioen kan ik onmogelijk be steden, want ’k heb elf kinderen te kweeken, waarvan het jongste slechts twee jaar oud is, en'k ben een eenvoudig werkman, die met mijnen oudsten den kost verdien. Wie dan. Mijnheer, heeft u het recht ge geven, zoo het geweten van katholieke werk lieden te folteren, te vertrappelen, en hunne kinders tot verplichte onwetendheid te doemen, met ze de school te ontzeggen, die door hen en de lastenbetalers is gebouwd geweest? Waarom dat verschil in behandelingzoo veel gemakkelijkheid met de leerlingen der kollegen, en zulke strengheid met de leer lingen der Lagere scholenEn dat is volks liefde, zegt men Ge hoeft mijne vragen niet te beantwoorden; ’k heb slechts eens mijn herte willen lucht geven, met u te herinneren dat de beloofde onzijdigheid (beloofd om de wet te doen doorgaan), onbeschaamd is overtreden geworden’k heb willen protesteeren tegen dat wegzenden van mijne kinderen, onrecht- veerdig en willekeurig'k heb mijne lieve kleinen tegen die openbare en officieele laste ring willen verdedigen. Ik eindig met te verklaren dat, zoo binnen korte weken, het verval van 't vadarlijk gezag, door de voorgestelde wet van den ongods- dienstigen Doumergue, uitgeroepen is, dat, zeg ik, ik die wet zal aanzien als tegen de natuur ingaande, daar geene menschelijke wet de kinders aan hunne ouders kan onttrekken. En terwijl ge op uw bureel uwe 10000 fr. wint met omzendbrieven te sturen naar uwe opzieners van de Lagere scholen, met de ter dood veroordeeling te teekenen der nederige katholieken, zal ik in mijnen werkwinkel zwoegen en mij afwerken, om het brood voor mijne elf kinderen en hunne moeder te ver dienen, maar weet het wel, wat er ook ge- kop- beuren moge, mijne kinderen zullen de mijne blijven; ’k heb te veel voor hen mij afgesloofd sedert 20 jaren, en met te veel liefde, om ze nu te laten gaan ze zijn mijn eigen bloed; ik zal ze bewaren van alle vrij metselaarsbedrog, om hun zelf een voldoende onderwijs te ver schaffen, en ze in de vrees en de liefde van God op te brengen, gelijk ik zelf door mijne hem zelf in de winteravonden de begrippen van ouders opgebracht ben. dat vak zou geven, ’t Was ’t minste wat ik vragen kon, en dat me niet kan geweigerd worden,zou men Peizen; t is ten anderen kenden onderbreken, of om reden dat zij oclangs toegestaan geworden voor het départe ment van de Maas, door uwen ambtgenoot M. de Opziener der Akademie, die te Baarle- Hertog verblijft. Maar waarom uit ons dépar tement gaan? Deze toelating geeft ge zelf, M. de Opziener, voor de kollegien en Middel bare scholen van de Somme, aan al de kinders van vrijmetselaars en vrijdenkers. Binst de les van godsdienst mogen deze leerlingen, op aan- aan boord van den Ibis mogen blijven. Of er gelachen werd in de Kamer met die dwingt hunne hofsteden te verpachten fameuze vraag van Mijnheer ADOLF? ARRONDISSEMENT ning, zou zijn, zooals het schijnt, de stelsel- goed- of af te keuren. Sommige matige weigering van gehoorzaamheid aan het beide kanten een brief, zonder verder uitleg, is men geneigd alzoo te han- mijne kinderen als een slach van opstandelin gen te aanzien, weerspannig aan alle regel tucht, opstand en wanorde zaaiend onder hun ne makkers en gezellen. Ik wil niet Mr de Opziener, dat mijne kinde- de onzekerheid van de lotingsdagen met al ren alzoo befaamd worden, en ’k vraag u de jo o huisgezinnen zullen nu weten waar hen waarheid luidt geheel anders. houden en hunne schikkingen op voorhand Oe hebt reeds vele dingen in de school afge- kunnen nemen; de kazernen zullen goed schafthet kruisbeeld, het gebed, het onder nagezien worden en de noodige voorzorgen genomen om de soldaten in deftigheid en zedelijkheid op te voeden. Wij wenschen uit der herten dat de wet den besten uitslag oplevere, en wij zijn over tuigd dat daar de katholieke kamerheeren al te samen zullen werken; het alzoo zal ge beuren; want moesten de liberalen en socia listen eens de overhand krijgen, dan loopen wij recht naar het alleman soldaat, maar dat katholieke kiezers zulks weten te verhinderen met te werken en te kiezen voor uwe Katholieke mannen

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 4