n VOOR GOD EN VADERLAND. Een keer veranderen! ±9±O. flQoedig vooruit. 20 Verbeteren Kunnen wij nog verbeteren? Katholieks kiesmeetingen. Eerste reeks. zullen wij, maar met de katholieken. Werklieden, stillekens aan maar zeker, zal uw lot nog verbeteren. Boeren, voor u die de sterkste steunpilaren waart van ons katholiek landsbestuur, zal dit bestuur nog altijd meer doen dan in het verleden. Burgers, neeringdoeners, met uwe belangen zijn onze katholieken bezig en wees wel overtuigd dat zij nog wetten maken zulleu en De volmaaktheid is op de wereld niet, maar ’t is te zien van wien en langs welken kant er verbetering komen zal. De toestand van het land is goed, ja zelfs schitterend, vergeleken bij wat het hier was over 25, 30 jaar, vergeleken bij wat het nu is moeten die zes jaren genoemd en als zulks gedoemd worden. ’t Ging er dan van wegens liberale disch- meesters uwe kinders naar onze scholen, oftewel sterft schooner gezeid, ere veert van den honger. In hunnen blinden haat verkletsten de liberalen meer dan 500 millioen voor nieuwe scholen. Waren die scholen er noodig? ’t Overgroot getal kinders kwamen naar de katholieke scholen, en de geuzerij bouwde niet met haar eigen geld maar met uw geld, met uw zweet, boer en werkman, schoolpa- leizen die ledig stonden of nauwelijks eenige gedwongene leerlingen telden. Daarop zullen wij nog weerkeeren, daar over nog spreken en schrijven, maar die zou durven zeggen dat de liberalen den toestand van het land gaan verbeteren, zijn kerels die geeue patente noodig hebben om te liegen. is er op 22 Mei aanstaande; kiezing dus ook voor ons, kiezers van het kanton Dixmude. Over 4 jaar, in 1906. behaalden hier de liberale kandidaten enkel 4090 tegenover de verpletterende 12,307 stemmen, behaald door onze katholieke mannen. Nooit was onze zegepraal zoo schoon en luisterlijk, nooit ook toch was hij beter verdiend. Het ging er dan Wij willen winnen, wij moeten winnen, wij zullen winnen 1 En ja! wij wonnen, en geheel Westvlaan- deren en gansch Belgenland spraken van de Dixmudsche katholieken, boften met hunne werking en juichten hunne victorie toe. Katholieke vrienden, mannen van verstand en hert en overtuiging, Belgen die uw vader- anderingsche, ’t is land bemint en aan zijn geluk en zijnen voorspoed houdt, opnieuw, dat wilt gij, dat moet gijdat zult gijwinnen Aan ’t werk dus allen, handen uit de mouwen, tonge gescherpt. De kiesstrijd is open en in gang. De kiezing nadert ras bij drie maanden is zij reeds af. Kiezing immers voor de Kamers der Volks- vertegenwoordigers hier in Westvlaanderen Josephschool. Kiezers van die gemeenten en van daar rond, allen op uwen post! Elk neme de plaats die best past voor afstand en voor tijd, om het woord te aanhooren van onzen katholieken Volksvertegenwoordiger Mr Degroote en -zijnen plaatsvervanger Mr Maes. Al zulke spreuken hebben hunne liefheb bers en aanhangers. Er zit eene zekere waarheid in ook, niemand zal dat betwisten. Waarom staan de menschen om een keer te veranderen? Is ’t om hen te verslechten Men kan wel hier of daar een zot van die soorte vinden, maar ’t is een zot en die wijs is, heeft het anders op. Een geiteboer wil koeieboer, eenkoeieboer wil peerdeboer worden, maar zal men ommekeers zien een peerdeboer die koeie boer, een koeieboer die geiteboer zoekt te worden? Men mag toch zeggen en men moet getuigen dat de menschen, 99 op 100 en nog meer, enkel soms op verandering uit zijn, omdat zij met te‘veranderen hopen te verbeteren. Anderszins wie zou er kunnen, die eene gezonde hersenpan heeft, op verandering verlekkerd zijn? Onverstandig bijgevolg zouden die kiezers te werke gaan die met Mei aanstaande, met de groote kamerkiezing, eene verandering zouden willen, eene verandering helpen te wege brengen in ’tlandsbestier, wanneer die verandering geene verbetering en is. Wel zeker 1" Te Wercken, om 8 ure voormiddag. 2° Te Bovekerke, om 10 x/2ure voor middag. 3° Te Vladsloo, om 3 1/2 ure namiddag in jn andere landen. Wint alle man nu niet meer geld dan in dien tijd? Is het lot van den werkman niet verbeterd? Zit het nu niet beter bij dé boeren? Onnoodig daar op te antwoorden. De feiten zijn daar, ’t schilt het al dat het toen slechter ging dan hedendaags. Laat daar nog al die vervolgingen, al die knoeierijen, al dat tergen.en plagen waar de katholieke Vlamingen de slachtoffers, de dutsen van waren. Alle man die 45, 50 jaar oud is, kan en moet getuigen dat het toen eene soort van hel was bij nu een voorgeborchte van den hemel. Dat spel duurde zes jaar, van 1878 tot 1884, en die jaren staan in zwarte, afschuwe lijke letters aangeteekend in de geschiedenis van ons dierbaar vaderland. Eene ongelukswet noemde de liberale Prins de Ligne, voorzitter van het Senaat, de III. OP ZONDAG 10 APRIL. Vele menschen zijn nog al voor een ver- s waar. Verandering van spijs geeft nieuwen appetijt. ’t En moet niet altijd ’t zelfde zijn. De zelfde liedjes, hoe schoone zij zijn, hatelijke geuzenschoolwet en ongeluksjaren Van nu voort, meer dan ooit, overal, bij steken op het einde tegen elk en eenieder, den vijand afgeschilderd, zijne plannen kenbaar gemaakt, zijne in zichten ontbloot. Wonnen de liberalen, ’t ware eene rampe voor Kerke en godsdienst, school en vrijheid, gelijk er vroeger nooit eene over Vlaanderen kwam. Van nu voort dat elk zijnen plicht van vaderlander beter versta, manhaftig kwijte en zegevierend en met eene meerdere meer derheid nog, komen onze katholieke Volks vertegenwoordigers .uit den strijd. Mosdig dus, Vooruit de katholieke meetings talrijk bij gewoond! I. OP PASCHEN. 1° Te Caeskerke na de vroegmis, om 8 ure, in het Gemeentehuis. 2° Te Stuyvekenskerke om 10 1/2 ure 3° Te Lampernisse, om 3 ure namiddag, in het Gemeentehuis. 4° Te Oostkerke, om 5 ure namiddag, in het Gemeentehuis. II. OP ZONDAG 3 APRIL. 1° Te S' Jacobscappelle, na de vroegmis, om 8 1/4 ure, in het Wethuis. 2° Te Oudecappelle, om 10 1/2, in het Gemeentehuis. 3° Te Nieucappelle, om 3 ure namiddag, in bet Gemeentehuis. MOEDIG VOORUIT r&ttss&zsMS^aaBsaaKas^^ asazt '-tt,- 7—-■ ":j-,r5..^-rrr-...^

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 1