Fransche rechten. De Keersedompers. Minister Helleputte. BOVEN! ’T KATHOLIEKE BELGIE hervormingen inbrengen, waarover gij terecht komsten uitsluitend te danken aan het toene- zult mogen tevreden zijn. zelfopoffering en Leve ons Volk reeds een nieuw blauw plakkaat uitgekomen ie. De liberalen zijn nu geen bolders meer men van de algemeene welvaart. Ook de registratie-, de erfenis- en een paar andere rechten stegen in hetzelfde tij d- gingen aanwenden om ze te bekeeren? Zal ’t M. Buyl zijn dia zich de vriend noemt van M. Briand, het opperhoofd van het fransoh nw dan 16 ten honderd. Nu, -daar de Katholieke Regeering sedert Alle werklieden zijn broeders er zijn noch, vaderland noch grenzen meer. Zoo roepen en schrijven de socialisten en het is nu juist het socialist staatsbestuur van Frank rijk dat wil hooge onmenschelijke belastingen leggen op zekere belgische voortbrengsels en ook op de belgische werklieden die in Frank rijk gaan werken. Wie is daar de schuld van? De liberale dagbladen schrijven dat het de schuld is van de katholieken die in hunne katholieke meerderheid in de Kamer, die in 1910 zal uitgebrand zijn. Dat is, naar het sckijnt, de beteekenis van het plakkaat. Dat de blauwe profeten maar zien van het kooltje verloop van 64 tot 76 miljoen, ofschoon ook «iet te blazen, in de plaatse van het keerske. geen enkel dier rechten verzwaard werd. Toch beweren de cartelbrooders dat de welstand in Belgie afneemt, dat het land naar staat, ’t Allereerste waarmeê de liberalen den kiesstrijd beginnen is met eene spotternij tegen de priesters. Wat kan men 'anders ook verwachten van Combisten? Maar 't is algelijk niet kwalijk de belangen dat ze zelven toonen wat ze zijn. Zullen er nu werkelijk belastingen komen op onze voortbrengsels en onze werklieden? Wij durven hopen van neen. Wie zal dat beletten? Zal ’t Debunne zijn, die, in gezelschap van tien andere socialisten een plezierreisje deed naar Parijs, om daar eens een woordje fransch te spreken met den socialistischen hoofdmi nister, Briand, en zekere socialistische volks vertegenwoordigers Neen ’t. Dat reisje bewijst enkel dat wij Hiijnreshten, is die vermeerdering van in- In geen enkel land der wereld heerscht zoovele welstand als in België. Dit blijkt niet alleen uit het verbazend hooge cijfer onzer handelsverrichtingen België staat aan de spits der volkeren onder dat opzicht en uit de fabelachtige sommen die zijn bevolking op de spaarbanken heeft uitstaan, maar nog uit een menigte andere bevindingen welke gelden als onloochenbare bewijzen. Zoo heeft een onzer bijzonderste economis ten, heer Paul de Laveleye, uitgerekend dat op ’t einde van 1906 de weerde der titels, op de Beurs van Brussel gekwoteerd, 6 miljard 812 miljoen bedroeg; op ’t einde van 1909 kaat deden verschijnen, eenige dagen vóór dé was die weerde gestegen tot 12 miljard 582 kieiing van 1906? ’t Was een bolspel. Op het miljoen, of een verschil van 5 miljard 770 plakkaat bolden ze het ministerie om verre, miljoen ten gunste van 1909. In andere Pas was het plakkaat verschenen, of er werd -een band ondergeplaktZe bollen in ’t gat’t Heette alzoo ’t waren de liberale kartellisten die omver gebold werden. ’tSpei herbegint al! ’tSchijnt dat,in ’tvoor- Kiezers van ’t Dixmudsche, zoudt gij dan kunnen aarzelen Gaat gij u laten bij de neuze leiden en verschalken Gaat gij de dommigheid bedrijven van de vijanden van uwen godsdienst, uwen zedelij- ken en stoffelijken toestand, aan het hoofd van het land te brengen? Dat zoudt gij u duur beklagen. Dat zou u, uwe vrouwen, uwe kinders later van tijd meer dan eenen zucht doen slaken, tranen en bloedige tranen doen weenen. Dat dus...? Neen! nooit! Die voor u dit schrijft, leeft in uw midden, kent en bemint u. ’t En zal geen waar zijn, dat gij daar moedswillig uw geluk onder de voeten zult Combisten in België zouden ontketenen, stampen en voor u zelven en door u zelven, zult de geesels bereiden, waar ’t liberaal gespuis, dat er op verlekkerd is, die stomme boeren, gelijk het u noemt, meê geeselen zou. Wij rekenen op u. Als dankbare menschen, als menschen van overleg en gezond verstand, gij en zult van We hopen dat de liberalen de goedheid zullen hebben dit plakkaat ook in onze vlaamsche streken uit te hangen daardoor zijnen ondergang snelt, en dat het tijd wordt zullen de menschen zien wat er op het spel Combisten de sleutels der groote kas in handen te geven. Och ja, dan konden ze regeeren gelijk hunne Fransche partij- en sectegenooten, die goed voor hun eigen zorgen, maar zich hoe genaamd niet bekommeren om van het land. Aan ’t kiezerskorps te zorgen dat de nood lottige tijden van vóór 1884 niet opnieuw aanbrekendat de vooruitgang en de welvaart waar iedereen getuige van is en waar heel de natie van geniet, geen schipbreuk lijden in den storm der vervolging, dien de zegevierende manoeurers, lossers, lampisten, baanwachters. enz. enz., ven hebben van buitengewone neerstigheid en toewijding aan den dienst, de anderen voor blijken van zelfopoffering en moedige bet fransch gouvernement daden, anderen nog omdat zij uitgeschenen °P ^weêrlooze werklieden, hebben door hunne eerlijkheid. De achtbare Minister dient dank gezeid omdat hij de verdiensten van zijne goede werklieden erkent en beloont, ’t Is ten an deren recht en redelijk. Wat echter niet recht noch redelijk is, ’t is het schrijven en lasteren van liberalen en socialisten die beweren dat M. Helleputte niets doet voor de werklieden van den ijzer- weg. M. Helleputte doet wat hij kan en zal nog meer doen; hij heeft het beloofd en zal zijn woord houden. Zijn voorgaande staat er borge voor. gekwoteerde tijtels met 85 ten honderd. Maar deze statistiek is ten dien aanzien nog veel welsprekender In 1900 beliep het totaal der rechtstreeksche belastingen in uitzicht der kiezingen van 1910, er te Brussel België 58 miljoen, in ronde cijfers. In 1907 steeg dit bedrag tot bijna 68 miljoen, of een steeg dit bedrag tot bijna 68 miljoen, of een is. De liberalen zijn nu geen bolders meerDat reisje bewijst enkel dat wij dien vermeerdering van omtrent 10 miljoen, of zij hebben geen kansein ’t bollen; zij zijn kaakslag kregen van de fransche socialisten keersedompers geworden. Wie had dat hunne kozijns, de radicalen. Waarom kunnen peizen Op het liberaal plakkaat staan anders hadden onze socialisten moeten po- 1884 geen enkele rechtstreeksche belasting viarkeersen, in een kandelaar die een pas- verhoogde, noch de grondlasten, noch de toorshoed draagt, dit om te bewijzen dat de personeele lasten, noch de patenten, noch de liberalen tegen den godsdienst en de priesters HÜjnreehten, is die vermeerdering van in- niet en zijn. Die vier keursen verbeelden de gouvernement, een radicaal-socialist en van In Augusti 1909 heeft M. Helleputte een geene liberale liefde willen weten: gij zult aanzienlijk getal geldelijk» belooningen toe- voort met uw vertrouwen vereeren en door gestaan aan werklieden van den IJzerweg uwe stemmen doen zegevieren de mannen die aan meesterknechten, machinisten, stokers, gij kent, die u kennen, met u en in uw midden manoeurers, lossers, lampisten, baanwachters, - --- ---- leven en alleen tegenover de liberale groot- eQZ- enz., de eenen omdat zij bewijzen gege- bladen schrijven tegen het goddeloos bestuur klappers en prullenverkoopers uw geluk T6n hebben van buitengewone neerstigheid der fransche regeermg. Hoe vindt ge dat, zullen verzekeren, uwen toestand zullen en toewijding aan den dienst, de anderen beste lezers, dat volgens de liberale bladen verbeteren. voor blijken van zelfopoffering en moedige bet fransch gouvernement hem zou vreken -- die toch het zouden moeten bekoopen moesten die lasten geëischt worden. Dat alleen is genoeg om walg te hebben van geheel den liberalen socialistischen boel. Waarom willen de fransche blockmannen belastingen leggen op onze voortbrengsels en onze werklieden Omdat zij geld noodig hebben en niet meer weten van wat hout pijlen gemaakt. En hoe komt het dat zij geld noodig hebben Omdat zij Frankrijk slecht besturen, be kende de Gentsche liberaal, de Smet deNayer niet de gewezen minister en hij sloeg den nagel op den kop. Eere aan wie eere toekomt. Weet ge ’t nog hoe de liberalen een plak- die weerde gestegen tot 12 miljard 582 kieiing van 1906? ’t Was een bolspel. Op het 1909. In andere F woorden, op 13 jaar tijds steeg de weerde der te Brugge,

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 2