HUN Programma. Rond de Kamers. Een oude en een jonge bediende aan den ijzerenweg. de Vrijheid van dm der socialisten, eceseeïï^l. eenen tarief- of belaatingsoorlog. ’t Zou den franschen wijn belasten, de fransche druk werken, de fransche luxe-artikels. Dat zou nijpen. Daarvoor zullen de franschen wel, meenen wijden aftocht blazen Wederom eere aan wie eere toekomt. ons te voeren, want ze lasteren God. Hoort goed betaald zijn Dejouge. Bah! onze positie is niet slecht, maar... De oude. Maar, wilt gij zeggen, ze zouden ze nog verbeteren. Neen, jongen, neen; ’t zal schooldwang zijn, schoolpaleizen bouwen zonder nood; schoolratten betalen zonder leerlingen. Het zal soldaatje spelen zijn alleman soldaat, niemand meer be taald; wolken van officieren, met pluimen bij de macht. Dat zal geld kosten, jongen, geld maar voor ons niet. Weet gij wat wij er zouden bij Minister Descamps zegt dat een onderwijzer aan zijn leerlingen zegde dat zij in God niet moesten geloovea. Furnemont, antwoordt daarop Zeer wel! Demblon. De kerken zullen eensdaags dienen om meetingen te geven. Als ge dat allemaal leest, zoudt ge niet overtuigd zijn dat ga met razende zotten te doen hebt? I. Zijn de socialisten en de liberalen die met hen meedoen, nu tegen den godsdienst, ja of neen? II. Zijn zijn over hunne kinderen De socialisten willen dus iedereen soldaat van den staat, van zoo de kinderen in de wieg liggen. De heer Woeste bedankte den heer Hubin, wij ook, omdat hij ons heeft doen zien waar men ons brengen wil. Terwagne, socialist, blz. 248. De gods dienst hoort niet in de school t’huis. Is het klaar? Scholen zonder God. Berloz Ik heb den heer Combes goedge keurd en doe het nog. Het is dus klaar! Wat we te verwachten hebben, is het dat de oppositie ooit de baas geraaktSchooloorlog Maar oorlog zullen ze hebben, en de neder laag ook voor ze er kans aan zien oorlog tegen Eenige spreuken die... goud waard zijn om zelfs blinden de oogen te openen. Hubin, socialist, antwoordde in de Kamers aan den heer Woeste die zegde dat de ouders het recht hebben van hun kinderen goede christenen te maken De kinderen behooren tot den Staat alvorens aan de Kerk te behooren. blz. 250 van het beknopt verslag. De jonge. Cies, wij gaan voor Buyl moeten stemmen, niet waar; men zal onze daghuur verhoogen en onze positie verbeteren. De oude. Gust, ik ben wat ouder dan gijik heb onder Sainctelette en Olin gestaan. Wij hebben dan ruw brood geëten, jongen. Het socialist bladje, dat ge leest, kan mij niet bekoren. De jonge. Doet ’t niet. De oude. Neen, jongen; de kaloten hebben onze positie zoodanig schoon en wel gemaakt, dat elkeen zou willen in den ijzerenweg zijn, en dat het publiek zelve, soms murmureert, omdat wij, zegt men, te liever Van der Velde, blz. 267. Mijn ideaal is vol- komene verwereldlijking van de scholen. Mansart, socialist bl. 269. Er zijn 6000 góden. Demblon, er zijn 10000 góden, bl. 283. Masson, liberaal van Bergen moest be kennen dat er op 500000 leerlingen van efficieele scholen slechts 80000 zijn die da godsdienstlessen niet volgen blz. 280. In wiens naam vragen die razende geloof haters geld zijn voor dit en geld voor dat dan verwereldlijking van het onderwijs? Terwagne, socialist, bl. 281 geloofpunten winnen? Gust?Men zal den keten wat zijn in strijd met de wetenschap. Masson, bl. 282. Mijn idtaal is de wet van 1879. Furnemont, socialist bl. 288. Er bestaan geen ehristelijke waarheden; *t is louter logen. M. Viviani, minister van arbeid, een volbloed socialist? Neen ’t. De interpellatie in de Kamers kan slechts dienen om eenen mantel van volksliefde te werpen op hatelijke socialistische daden. Wie zal het dan beletten? Geen paljassen. Geen volksbedriegers. Als het iemand belet zal het wel de be roemde, katholieke diplomaat oud-minister Beernaert zijn, die de zaak is gaan bespreken te Parijs, en wel ontvangen wierd, het zal wel U- Zijn ze nu voor ons katholiek landsbestuur zijn dat Frankrijk huisvader, ja of neen? bedreigt met eenen oorlogmet geenen Over drie jaar zegde Hubin in de kamers, oorlog waarin bloed vergoten wordt, maar met Mijn geliefde vrouw is overleden en waar moesten mijn kinders naartoe? Had ik niet het rationalistisch weezenhuis van Vorst dan zou ik ze wel bij clericalen moeten steken, en dat wil ik niet. Waarom wil hij dan dezelfde vrijheid van schoolkeus ontzeggen aan een huisvader, die geloovig isde zelfde vrijheid die hij opeischt omdat hij ongeloovigis? Spektakel hebben ze gemaakt. Ja. God- lasteringen uitgesproken, ook al waar. Maar dat ze het volk met zich hebben? De simpelste mensch heeft een klaarder gedacht van recht, en gelijkheid, van edelmoedigheid dan al die volksfoppers, die verblind zijn door hoogmoed en godsdiensthaat. Ge belooft ons een nieuw 1879, heeren? Wij beloovenueen nieuw 1884. Pakt den bezem en vaagt ze weg. Noch de liberale, noch de socialistische partij, op hun zei ven alleen steunende, zal ooit in de Kamer eene meerderheid uitmaken, Nochtans, moest het voor het ongeluk van ons land gebeuren, dat in de aanstaande wet gevende kiezing, de katholieke meerderheid omvergeworpen wordt, zullen liberalen en socialisten hand in hand moeten slaan om het land te kunnen bestieren. Verdeeld op vele punten, zij zullen hen t’ accoord zetten op een punt te weten de katholieken en den gods dienst door alle middels en onder alle op zichten bestrijden en vervolgen. Het dagblad Le Journal de Charleroi geeft de bijzonderste punten op van het li- beraal-socialistisch programma wij geven hier in het korte, die punten ter overweging. 1. De Godsdienst. Alle middels zijn goed om Godsdienst en Kerk te bestrijden. 2. Opvoeding en onderwijs. Het verplichtend verwereldlijkt onderwijs. Meesters zonder geloof, scholen zonder God. 3. De priesters en de geestelijkheid. De vergoeding aan de priesters betaald, in teruggaaf van het gestolen kerkgoed; de hulp gelden verleend voor herstelling of bouwen van kerken, moeten afgeschaft worden. Het gezantschap van België bij het Vati- kaan moet ingetrokken, en geene ontslaging of vrijstelling van den krijgsdienst mag aan de priesters of seminaristen verleend worden. 4. De begravingen. Overal waar het kan moet een burgerlijke begraafdienst ingericht zijn. 5. De gasthuizen, de godshuizen en weezen- huizcn. Paters en nonnen moeten onmiddelijk uit die gestichten verbannen, en deze moeten geheel en al verwereldlijkt zijn. Alle slaeh van pleegvormen zouden moetén vervuld zijn indien een zieke of stervende, eenen priester begeert. Den godsdienst uit de herten der jeugd verbannen, om een volk te vormen en op te leiden, dat noch van God noch van zijn gebod meer weet, dat is het eerste en het grootste punt van het programma dezer tegenstrevers; ’t Is ook het eenigste punt waarvoor zij ten volle eensgezind zijn, en ’t wélk zij, met dweepzuchtige woede eerst en vooral zullen nitvoeren. Eh wel, kiezers! wij vragen het U af! Begeert gij dien oorlog in uw land ontke tend te zien? Zal er meer vrede en welstand heerschen, als er in de scholen geen gods dienst meer zal onderwezen wordenals een goddelooze Staat het onderwijs zal in handén nemen en onderwijzers naar zijnen keus zal benoemen; als de vergoeding der priesters zal afgeschaft en alle uitoefeningen van den Godsdienst zal belemmerd worden? De oorlog de vervolging brengt rampen en ellende voortde vrede alleen baart welstand en vooruitgang! NU is er vrede; Nu is er welstand. Houdt wat ge hebt en werkt uit al uwe inkorten, wij zijn nu nog al vrij, en de vieze wat toedraaien en ’t zal zijn van Marchez! of... Gij ziet wel hoe het gaat in de syndikaten krachten mede tot behoud van het katholiek der socialisten, Landsbestier S3 0 'IWliyyg! I

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 3