Wat willen de Socialisten, Toone en Cissen. VRIJ DENKERS. BELOFTEN 12 millioen nieuwe lasten en zij hebben(voor suiker enz. afgeschaft. Toone. Dat is pratiek zijn. Het katho- Ze staan daar met vieren,in de lage kamer; Eene goddelooze Republiek gelijk in Frankrijk. Afschaffing van allen persoonlijken eigen dom. Geen huisgezin meer. De kinders uit hun ouders huis opgenomen en opgekweekt in goddelooze scholen van den Staat. Noch God, noch Meester! Kiezers, gij wilt van zulk geen programma, dat weten wij. Maar, overdenkt het wel! Uwe stem geven aan de liberalen, is de uitvoering van dit programma voor bereiden. De liberalen kunnen niets zonder de Soci alisten. Dat weten zij. En nu reeds schrijven de socialisten, dat de liberalen hunnen wil zullen moeten doen of hunne ondersteuning niet zullen bekomen. Buigen of berstenliberalen, dat is uw lot! En gij, kiezers, overweegt en oordeelt! werkmenschen geen personneel doet betalen. Dat zou aan het gouvernement nog ruim twee millioen kunnen opbrengen, want moesten de werkmansbuizen van Belgie rekewijs staan dat zou eene reke zijn van bij de 30 duizend meters. Toone. Dat is schoon! Het katholiek gouvernement haalt daar eere vanen als men mij nog komt spreken van verhooging van lasten, ik zal de zaken uiteen doen zooals ze zijn. Want als men het eens op heeft men ziet in alles klaar. De patenten b. v., zonder verhoogd te zijn, brengen meer Van zulke onmenschelijke slavernij willen wij niet, en weg met socialisten en liberalen die ons onder zulk slaven juk het vrije hoofd willen doen bukken!!! Dixmüde. G. Baeckeroot-Capoen. Bureel Gazelle van Dixmude. handel drijven en patente betalen. De douane- geest. Hij zag de menigvuldige en groote rechten brengen meer op omdat de Belgen fouten van zijn leven, en den eeuwigen meer affairens doen met den vreemde als afgrond die hem tegengaapte. Zijn jongelings- vroeger. Cissen. Gij spreekt gelijk een boek maar om in alles de waarheid te zeggen moet ik bekennen dat de accynsrechten de rechten juist toen zij, de vier vrienden van den zieke op den al cool toch verhoogd zijn. Maar dit is in het belang der openbare gezondheid en Toone. Het staat zwart op wit in Ons liek gouvernement verdient aan het bestuur Blad dat de belastingen door het katholiek te blijven en ik stem met U voor de katho- gouvernement grootelijks verhoogd zijn. In 1885: franks 155,820,571, in 1905: franks 258,273,085. Cissen. En staat er geen uitleg bij die vergadering, dan spreken wij van de leugens der liberalen over de staatschuld. --- In Frankrijk zijn de liberalen-framassons aan ’t hoofd. Zij hadden beloofd, om herkozen te worden j pensioenen te stichten voor de werklieden met het milliard, dat zij aan de kloosters zouden ontnemen. Het milliard is ontnomenmaar ’t is elders gegaan dan in den zak der werklieden. Deze hebben niets beko men, volstrekt niets, geen rosten duit. Wat meer is, de fransche kamerleden hebben hunne éigene jaarwedde verhoogd tot het rond sommeke van 15000 fr. zegge vijftien duizend frank, dat maakt 50 fr. per werkdag. Daarbij hebben zij een klein pensioentje gestemd van 2400 frank ’s jaars voor elk gewezen kamerlid. Zoo zorgen de fransche framassons voor zich zelven door daden. Maar voor de werklieden hebben zij... beloften. In Belgenland zijn de liberalen, langen tijd aan ’t bewind geweest. Is het hun ooit in ’t gedacht gekomen een pensioen te verleenen aan de werklieden? Neen, nooit! Integendeel, zij hebben het land belast met 12 millioen nieuwe lasten en zij hebben(voor noenmalen en onkosten) bij hun vermaard noemen dat vrijheid j en die vrijheid schoolonderzoek 1,300,000 fr. besteed. zouden zij willen aan ons christen Moest men nu de liberalen gelooven op hun volk opdringen woord, zij willen van alle oude werklieden renteniers makenO kluchtspelers0 kwak zalvers! Wij hebben ze aan het werk gezien cijfers Toone. Is het nog niet klaar genoeg dat wij met het katholiek bestuur naar den dieperik gaan. Cissen. Voor al wie iets van belastingen verstaat, bewijzen die cijfers dat de be lastingen niet verhoogd zijn, maar dat zij meer opbrengen omdat er meer huizen zijn in Belgie en meer menschen om deze te bewonen. Toone. Hoe kunt gij dat aan mijn ver stand brengen? Cissen. Voor 1884 vroeg het liberaal ministerie 7 van de huurweerde van de onroerende goederen bebouwde en onbe bouwd. Een fr. per deur en venster van alle bewoonde huizen iets voor ’t mobilier, 10 fr. voor een domistiek enz. Van af 1885 tot 1905, en nog nooit vroeg het katholiek ministerie geen centieme meer als grondslag der belas tingen en ontvangt nogthans achter 20 jaar bestuur, fr. 102,452,514 meer van allerhande belastingen. Toone. Ik geloof het wel. Het is omdat ér in 20 jaar ongelooflijk vele gebouwd ge weest is, bijzonderlijk aan de zee en in de nijverheidstreken. en dat de Staat profiteert van de verhooging van de huurweerde en op al die nieuwe deuren, vensters, meubels en domistieken. Cissen, ik bedank u, ik heb het vast. Ik ga mij niet meer laten bedriegen door cijfers zonder uitleg. Het is al zand in de oogen om de goedgéloovige menschen te bedriegen. De lasten zijn niet verhoogd maar er is meer belastbaar goed. Het is al verre gelijk een eigenaar, die zonder meer pacht te vragen, als b. v. 6 ten honderd, van de weerde, alle jare eenige nieuwe huizen zou bouwen. Er zou niet een pachter moeten verdiezen, maar de eigenaar zou alle jare meer pacht trekken. plaag van het land. En hebben de katholieken de rechten op den alcool verhoogd, zij hebben deze op het graan, den tabak, den koffij, den burgerlijke begraving te eischen. Dat schrikkelijk, handteekenHij had het eens geschreven toen hij meende dat de dood nog verre was. Maar neenZoo wil hij niet stervenEn lieken, aan anderen ook zal ik de oogen open hij vraagt en hij smeekt en hij steekt zijne doen. magere handen uit: «Een priester! Een Cissen.Dat is gesproken, tot naaste priester als’t u belieft! Vader en moeder snikten. Maar onwetend als zij waren, meenden ze dat hun kind, niet meer veranderen kon wat hij eens geteekend had, en vreesden dat de vier vrienden den priester zouden buiten werpen... En die vrienden stonden, uitwendig ten minste, koel en onverschillig alsof hun hert van steen ware. De zieke begreep hoe ’t met hem gesteld was. Hij begon angstig te bidden, hier en daar een deel der gebeden die hij, in zijne kinderjaren geleerd had. Eindelijk viel hij buiten kennis en de dood strijd begon,! Zij, zijne vrienden, zij bleven daar om hem te bewaken ’t Was rond tien ure: De zieke trok zijn oogen wijd open, keek angstig rond zich om, en rechtte zich terwijl het doodszweet op zijn voorhoofd perelde. Hij deed een uiterste poging en sprak, als laatste woord Een priester! Als ’t u belieft een... Een kransje schuim kwam opzijn lippen... Hij viel... hij was dood Dan kwamen zijn vrienden dichter bij en een hunner sprak, maar zijn stemme klonk valsch en beefde Hij is gestorven als een vrije geest; hij is wel dood! SOCIALISTEN EN VRIJZINNIGEN Cissen. Toone dat is gesproken. Voeg te klappen bij het bed van den stervende, die daarbij dat het katholiek gouvérnement de lastig ademhaalt en soms droevig kreunt. Van tijd tot tijd slaan zij hunne oogen op hem als wachthonden, die vreezen het hun toevertrouwde voorwerp te zien wegnemen. En wachthonden zijn zij ook. ’t Zijn vier leden van Het Vrij Gedacht, gekomen om een medelid te bewaken dat op sterven licht. Zij deden wel te komen, zeggen ze nu. Immers de zieke wilde een priester roepen... hij die geteekend had alle godsdienstige hulp te zullen weigeren... Op zijne laatste levensuur, terwijl zijn op omdat er nu meer menschen zijn die lichaam bezweek, groeide de klaarheid in zijn rechten brengen meer op omdat de Belgen fouten van zijn leven, geloof herleefde en hij wilde een priester, een priester ten allen prijze. Zijne ouders gingen den pastoor halen, aankwamen Zij hadden de ouders tegen gehouden... zedelijkheid. De alcoolplaag is de grootste Zij hadden het stuk getoond waaronder zijn i name stond èn -waarbij hij verzekerde te willen sterven zonder godsdienst en een - 1 irO-oG^r' -

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 4