Liberate leugene. Eene meeting. Volkscuetten. CUaan cuas Bayl? De liberalen stemmen tegen. De liberalen stemmen tegen. De liberalen stemmen tegen. tegen. De liberalen stemmen Liberale lui heid en gie righeid, i) De Katholieken aan ’t werk. 2) 3) 4)-5) wetten Een die durft de waarheid zeggen. Er was kiesmeeting in een buitendorp. Pier, Jan en Karei, drie boeren van de streek trokken ook op naar de meeting. Een half dozijn steedsche heertjes, netjes gekleed zaten op den theater. De liberale volksvertegenwoordiger begon te spreken Kiezers en vrienden, sprak hij, eindelijk gaat de dag aanbreken, dat het zal gedaan zijn met gebukt te gaan onder het juk der klerikale party die sedert 25 jaar aan het Bij hei naderen van iedere kieeing roepan de liberalen op alle toonen dat zij de vrtenden van het volk zijn. Maar dat zijn peerdelengens die tegang*- eproken worden door hunne daden. De liberalen verachten het volk uit de grond van hun hert; maar tijdens de kiazing vleien zij het, om langs zijnen rug in de Kamers te geraken. Wilt ge beste lezer, een klinkend en on weerlegbaar bewijs van die waarheid, be studeer de volgende tafel van vergelijking. 1) Wei op de werkmans woningen. De werkman eigenaar van zijn huis. 197 maatschappijen om de werkmanswoning" te bevoordeeligen. Meer dan 100.000 werklieden eigenaar. Onder hen 33.000 krijgen 70 millioen ver schot van de spaarkas. 2) Bescherming van het werk. a) Wet op de betaling der loonen. b) Wet op de werkhuis reglementen. cj Wet op het werk van vrouwen en kinderen. d) Wet op ’t werkcontrakt e) Wet op het schatten van het werk. f) Inrichting van de werk- opsichlers. 3) Wet op de ouder domspensioenen In 1906 jaarlijksch crediet fr. 16.000.000 Getal ingeschreven leden 800.000 Getal werklieden die 65 fr. ontvangen 210.000 Dat kost den Staat ’sjaars fr. 13.500.000 4) Wet op de werk ongevallen. Vóór die wet bleven 75 ten honderd onge vallen onvergoed. Nu worden allen vergoed. 5) Wet op de Zon- dagrust. Khwel, goede vrienden, zijn dat volks- is om de kroozen dier schuld te dekken. Wij bezitten meer dan 4000 kllenaeter» ij zeewegen, waarvan het aanleggen, afkoo- pen, uitbreiden en uitrusten, twee miljard* en half heeft gekost. De haven- en kunst werken worden geschat op 900 miljoen, de vaarten en rivieren op 850 miljoen, bruggen en steenwegen op 170 miljoen. Voegt daarbij de aandeelen van den Staat in de 8S50 kilometers buurtspooorwegen en de miljoenen uitgegeven voor de landbouw- wegen; de bosschen en landerijen, openbare gebouwen, kostelijke schilderijen en kunst stukken, enz. welke aan den Staat toebehoo- ren; en oordeelt dan, of de schuld van ons land niet overvloedig gedekt is door zijn goed. En al die miljards. en miljoenen werden voordeelig uitbesteed, brengen groote intres ten op en verzekeren den voorspoed van ons vaderland 1 Veronderstelt maar eens, dat België geene schuld meer hebbe, maar ook geene ij zee weg- en tramwegen, telefoon- en telegraaf lijnen, geene havens, geene maalbooten, geene vaarten en bevaarbare waterloopen, enz. enz. Maar ’t ware de ondergang ’t ware gedaan met handel en nijverheid en dus ook met den bloei en de welvaart van ons land En is het niet door de groote werken die uitgevoerd wierden, door den steun van het landsbestier, dat onze handel klom tot zeven miljard? En die handel hoeveel Belgen maakt hij rijk, hoeveel handelaars doet hij leven, hoevele menschen verschaft hij werk, hoevele brengen dus de schulden van het land niet op Ja, onze schuld is vermeerderd; maar onze eigendommen en de inkomsten dier goederen zijn vermeerderd in grootere mate, zoodanig dat in de 12 laatste j aren ons katholiek gou vernement 200 miljoen fr. buitengewone uitgaven eenvoudig weg betaald heeft met de gewone inkomsten, zonder leening en zonder minste verhooging van lastenDat is andere peper dan de belastingen en gedurige tekorten van het laatste geuzenbewind, rampzaliger gedachtenis, van Frère, Graux, Bara en Pietje Van Humbeeck, van 1878 tot 1884! Als den eigenaar van eene fabriek, eene hoeve of eene handelsonderneming zijne zaken uitbreidt en geld ophaalt om eene tweede, eene derde fabriek, hoeve of handelsinrich- ting, in ’t werk te stellen meent gij dat die uitbreiding noodlottig is, als hij de waarborg heeft dat die uitbreiding veel meer zal op brengen dan de kroozen van het geld dat hij erin steekt! Op Woensdag 16 Februari, grepen in de Kamer van Volksvertegenwoordigers vier stemmingen plaats aangaande zaken van den Belgischen Congo. Onsen Buyl nam stemmingen deel. Waar zat hij dan? Hij was nochtans in de zitting tegen woordig? Is ’t waar dat hij iedermaal schampavie speelde? Of voelde hij misschien iets van een, twee, thie.... gelijk in den tijd aan de statie van VinokjMB?... aan geen eene dezer bewind ie en het laad in de grootste armoede en ellende heeft gedompeld! Welk is Inder daad uwe toestand? Werken en slaven van morgens vroeg tot ’s avonds laat, betelen, nog betalen en altijd betalen. En voor wat to bekomen niets, hoegenaamd niets! Als wij, Uberalen aan het bestuur waren dan ging het anders, dan was er welstand! dan was er rijkdom bij den boerenmensch, dan,.. Potverdikke, dat zijn leugens, schreeuwde Jan, en hij sprong vooruit. Wat, leugens? vroeg de spreker, kunt gij dat bewijzen? Ja, zeker, leugensOver dertig jaren onder ’tliberaal bestuur,in den tijd van Pietje Van Humbeek en Cie, dan was het armoe troef! Dan hebben we onze Pere gezien! Toen was ’t al contributie wat de klok sloeg, Op vijf en twintig jaren is de toestand veel veranderd. We hadden ’t wij vroeger t’ huis niet gelijk wij het nu hebbenonder opzicht van eten, van kleedsel en van woonst! De wegen zijn verbeterd, trams en treinen zwieren het geheel land doorDank aan ons katholiek ministerie zien wij overal bloeiende melkerijen, veebonden, veekweeksyndikaten, on honderd andere nuttige instellingen op rijzen, die van het katholiek staatsbestuur, milde toelagen bekomen. Nu is er voor den boer met te werken, iets te verdienen melk, boter, beesten gaan hun geldWij zijn verzekerd tegen de sterfgeval len in onzen stal! Wij hebben alles aan de katholieken te danken. In den liberalen tijd, Mijnheer, was ’teen mager, bitter mager beestje, maar nu is het een dikke vette os Dat is wel, Jan, riepen de boerenmen- schen daar tegenwoordig; zoo is het. En Jan gaf niet af Hebben is hebben, en krijgen is de kunst, riep hijde liberalen hebben ons eenmaal beet gehad, maar geen twee keeren. Ze zijn den berg af en blijven er af. Allen gelijk, als een man stemmen wij voor de katholieke En al de boeren kapten met hun voeten, klapten in hunne handen en schreeuwde* luidkeels Leven de katholieken, Weg met de geuzen En, beteuterd gelijk een vos wiens steert men heeft gekort, schoof Monsieur le Repre sentant en zijn liberaal boeltje er van onder. (Een die der was). .‘J. 9 Oogst 1889-16 Oogst 1897. 16 Oogst 1887-18 Oogst 1887. 15 Juni 1895. ia December 1889. 10 Maart 1900. 30 Juli 1901. 10 Mei 1900. 34 December 1903. 17 Juli 1905.

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 2