Eene Vergelijking. KOBE en SUS. ’t Liezen cueerd. DE KATHOLIEKEN ALLEEN! NOOIT NIETS! De Nieuwe Militiewet. Eene verstandige vrouw. 1.50 1.00 In Belgenland. 4000.00 0000.00 365.00 wekelijks 1.00 1.00 Kobe. Hoe zoo dat? Gusten. Geheel de democratische partij 0.20 5.10 0.70 0.90 0.50 0.05 2.00 0.35 0.45 0.15 0.01 SUS. Kobe, gij die nen echten socialist 1.00 zijt, moest gij morgen twee miljoen bezitten, 4.00 0.10 In Belgenland. onder een katholiek bestuur, met eenen overschot van 210 millioen, betaalt men voor 1 kilo zout, 1 kilo koffij 1 kilo zeep, 1 brood van 2 kilo 1 liter petrol 1 doosje sulfers 0.20 1 kilo tabak (gewonen) 4.50 1 kilo tabak (cigaretten) 12.50 1 kaartspel 1 pakje schietpoeier 6.00 Belgische Staat zijne bedienden maar half en half zou betalen... Asa! liberalen, waar wilt gij naartoe? wilt gij al onze dienden doen waterbekken om te worden? wilt gij eene algetneene werk- O wonder! een fransch vlugschrift, gedrukt volksvertegenwoordigers; deze trekken 50 fr. 000.00 met die som zou men aan al de Belgen een schoon pensioentje kunnen geven. wilt; zoo en moogt gij opperwaartsuit voor de liberalen niet stemmen. Want deze willen geheel het tegenovergestelde. Wat zeggen zij immers in de Kamers? senator. 15000.00 Terwagne van Antwerpen voor den gods- Jaarlijksche kosten van al de volksvert. te zamen 12 millioen zoudt gij er mij een afstaan? KOBE. Voorzeker, Sus, ik ben voor het deelen. SUS. Moest gij morgen eigenaar worden van twee konijnen, zoudt gij er mij een van geven KOBE. Dat niet, Sus. SUS. En w’aarom niet? KOBE. Omdat ik juist twee vette konijnen in ’t kot zitten heb. Maar, in dit geval, vrat zal M. Bujl doei, als hij eens van Elaene naar zijn geliefde Veurne-Ambacht wilt overkomen Waar is er een land dat zulke volkslievendo staking te wege brengen op onze treins? wetten heeft? Kiezers, dat bekennen al de vreemden; dat bekennen de liberalen ook als *t geen kiezing is. Wie miek en stemde die volksgezinde wetten? Wat hebben de liberalen voor ’t volk gedaan? dienst en is er geen plaats in de school! Masson, liberaal 'K en wind er geen doeks- kens aan; de wet van 1879 is al.mijn verlangen.. en liberaal Giroul roept Geheel wel! Socialist Van der Velde, de vriend van de liberalen Als wij aan het hoofd zijn geen hulp geld meer voor de vrije scholen. En liberaal MassonDe Godsdienst moet buitengesloten worden! Wilt gij dan, Geachte lezers, scholen naar uwen wensch, waar uwe kinders leeren wat zij moeten weten om deftige burgers en goede christenen te worden, stemt voor de katho lieken Vijftig jaar lang heeft de liberale partij het volk bedrogen zoo schreef VOORUIT het blad der socialisten. Vijf en twintig jaar hebben de ka tholieken gewrocht voor het volk en zij zullen het voort doen; en uit dankbaarheid zal het volk van het Dixmudsche stemmen als een man voor de volksvrienden voor de ka tholieken Geachte lezers, gij wilt wat alle welden kende burger begeert Uwe kinders leeren lezen, schrijven en cijferen. Maar gij wilt ook dat uwe kinders onderwezen worden in hetgeen het geloof aangaat. Nu, als ge dat Tn Frankrijk. Jaarwedde van ieder volksvert. 15000.00 Jaarwedde van ieder senator. 0000.00 voor mann. en vrouw" jaarlijks 65.00 van elke Belg Jaarw. van ieder ge wezen volksv. 2300.00 Jaarw. van ieder ge wezen senator2400.00 Pensioen voor de ouderlingen 0.00 Toekomstig pensioen van eiken Fransch- man 0.00 Werklieden-abonn. fr. dagelijks 1.00 Dagloon der soldaten 0.05 Zegt eens, stokêi’S, Ambachtslieden, land bouwers, werklieden, alleii gelijk wie ge zijt, wat zoudt gij liefst zijn, Franschman of Belg? Voor eene enkele klasse van personen is het in Frankrijk opperbestte weten voor de te Monceau-sur Sambre, werd, onlangs alhier daags. Daarom raden wij M. Buyl aan, zich verspreid ’t was kiespropaganda, gekomen in Frankrijk te gaan op rang stellen uit het walenland! (Is ’t misschien omdat onze liberalen te houdvast zijn om zelve kies- -ooq^:<<:— reklaam te maken op hunne eigene kosten Kobe. Ik ga moeite hebben om voor de katholieken te stemmen, zij hebben de wet of, indien gij dat beter verstaat, volgens dien tableau comparatif, zou Frankrijk het lui lekkerland zijn voor de stokers en mekaniek- werkers op de Staatsspoorwegen, terwijl de gestemd van één soldaat per huisgezin. Gusten. Kobe gij zijterniet. Deliberalen, socialisten en democraten hebben meer schuld spoorwegbe- in bet stemmen van die wet of de katholieken, franschmans Kobe. Hoe zoo dat? Weg met de kaloten! Weg met het meervoudig stemrecht! Een man, ééne stem? en Jan die opgewonden van de geuzenmeeting kwam, sloeg knotsend met zijne vuist op tafel. Trees, de vrouw, legde snel hare drij ver schrikte kinderen in ’t bedje en... kalm zet zij haar neer, naast Jan. Jan, in drift, ging verder los De grond wet wordt onder de voeten getrapt - Waarom niet iedereen op denzelfden voet gezet? Gelijkheid eischen wijEen man, ééne stem En hóéveel stemmen hebt gij, Jan lief? vroeg Trees, heel kalm, d®eS j'aar do eerste omdat ik vijf en twintig jaren oud ben, en de tweede omdat ik huisvader ben, vijf en dertig jaren tel, en vijf frank contributie betaal. En vindt ge dat niet schoon, niet rede lijk en rechtveerdig, Jan? Wel neen, zeg ik u! Is dat gelijkheid, lijk de Grondwet het ons waarborgt? Alle man kiezer op een en twintig jaar; maar kiezer met ééne stem, dat willen wijen dat is recht En ik zeg Jan, dat dat niet recht en is! Zoo, zoo, nu zijn wij er wel meê, als t vrouwvolk van politiek al meer verstand wil hebben als wij Van politiek versta ik niets, maar wat partij alleen was verdeeld over de nieuwe En apropos van tableaux comparatif», wij legerwet. Maar A propos Kobe, hoeveel zoons zullen ook sense en* vergelijking maken tua- hebt gijis het geen zes dè Gusten. Lijk of ge zegt. Kobe. Ehwel Kobe, nu ontstaat gij het eenen man te geven, met d’oude wet hadt gij er misschien drie moeten geven en als gij met voor de liberalen te stemmen of met wit te stemmen de liberalen aan ’t hoofd brengt, gij zult ze alle zes zien soldaat spelen, weest er zeker van. Kobé. Gij hebt dan nog gelijk. Ik had nog nooit zooverre gepeisd. Ten anderen het is de religie die op het spel staat en een christen mensch mag dat niet vergeten. lijking die kan nuttig zijn niet alleen bestaande uit Mr Daens heeft de wet gestemd, geheel de socialistische partij heeft de wet gestemd en geheel de liberale partij heeft hetzelfde gedaan en daarbij overal plakkaten aangeplakt om hoera te roepenDe katholieke pIV 3 - 1 Y V tableaux comparatif», wij legerwet. Maar Apropos Kobe, hoeveel schen Frankrijk en Belgenland, eene verge lijking die kan nuttig zijn niet alleen voor stokers, maar voor iedereen, voor Jan en alleman! Ziethier In Frankrijk. onder een liberaal- sociaal landsbestuur, met een te kort van 50 milliards, betaalt men voor o 0 iaüt

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 3