lene Bekentenis. Aan cuienl Naklank van de liberale meeting van Dixmude Laat ons oorlog voeren tegen de geloofspunten, tegeD d9 valsche en schadelijke gedachten... het volk. bijbrengen voor ’s lands welzijn! die door sparen Maar als dat waar. Dat de ouders nu ne hen wil ik mijne Dixmude. G. Baeckeroot-Capoen. Bureel Gazelle van Dixmude. godsdienst uit de scholen te bannen ’T ware belachelijk, dat het niet hatelijk en ware. en behulpzaamheid. Slaaft en werkt gij dan vader, lijdt en pijnt en is het uwe beul, de nagel van uwe doodkist, den Franschen Staat 20 dat is 1 op 5 fr. van hunne daghuur moeten geven. De belgische katholieken stellen voor belas tingen te leggen op de vreemde dagbladeren, de vreemde wijnen, de vreemde beurs weerde, enz. De opbrengst daarvan zou eene bijzondere Toen ik trouwde met mijn Treesje, dachten we dat de kinders die den Heere ons zoude geven de Onze waren, en dat wij niet anders te doen hadden dan er brave kinders, goede burgers en deftige christenen van te maken. Wij peisden die kinders zullen onze vreugde en ons genoegen wezen, onze troost en steun in onzen ouden dag en de perels van onze Kroon in den Hemel. La Chronique is het geliefkoosd blad van veel liberalen. Vrijdag 11, Maart 1910, schreef die gazette op hare eerste bladzijde Ziehier de woorden in het fransch ’t werkvolk. Faisons la guerre aux dogmes, frisons la Een wet is gestemd in de fransche Kamers guerre aux idéés fausses et nuisibles. waarbij de vreemde werklieden, dus ook onze Is dat klaar of nietDe liberalen moeten de belgische werklieden die in Frankrijk werken aan geloofspunten bevechten. En dan komen de liberale kopstukken, in hunne kiesbladje, drukken wij laten den godsdienst gerust van vijf en dertig jaar toch meer verstand, en meer overleg bezit dan een kadee van een en twintig; dat een huisvader die voor vrouw en kinderen den kost moet winnen een Sarei. Ik heb daar in de meeting ge- dragers van Mr Buyl hebben daar één fr. daags pensioen beloofd aan al de werk- menschen. SevenEn hebben ze niet begonnen met hem rechtuit te geven? Sarei. Zij hebben hen daarvan wel gezwicht. Seven. Ik heb nogthans geheel mijn leven hooren zeggen dat het de beste heiligen zijn die rechtuit betalen. Burger Van der Velde gaat nog verder en Jamaar! de liberalen willen dat anders schikken. Burger Hub in roept uit in de Ka mers de kinders behooren den Staat toe. Zoo dan, mijn Karei en mijn Sophietje, mijne Clara en mijnen Gust, en zijn de mijne niet! Mijn vleesch en mijn bloed behooren den Staat. En als de Staat slecht is, hij mag er al mee doen wat hij wilt. Erger dan bij de wilden; mijne kinders zouden moeten slaven worden. gebied, niet zwaarder wegen zoudt, als een snotneus die zijne jongheid misschien in eene verbeteringsschool doorbracht, en nu zijne luiheid langs de straten sleept 1 Gij zoudt dat willen, Jan, dat zoo, op politiek gebied, men u in de weegschaal legde, met uw vrouw en kinderen, met al uw werken en uw zwoegen; met al de ondervinding dat een leven van eerlijken arbeider en oppassenden huisvader u bracht, dat gij dan maar juist zoo zwaar zoudt wegen als nen kwajongen die zijn botten veegt aan heel de wereld!... En gij, Jan, gij duldt dat men u zoo in ’t aangezicht spuwt; dat men u onder den neus wrijft dat gij niets meer weerd zijt als een snotneus! Dat was te veel en Jan sprong op. Verdraaid, riep hij, dat niet! Trees, mijn beste Trees, zoo ver had ik niet gedacht! ’t is uit? Weg met één man, ééne stem! Voortaan blijf ik steeds getrouw aan hen die alléén het ware recht verdedigen; aan de katholieken die rechtveerdig den jongeling en den huisvader ’t zijne geven! Voor hen zijn mijne stemmen, voor hen wil ik mijne makkers winnen En Jan en Trees riepen te zamen Leven de katholieken iel ven foei Zoo dan als ’t kind wilt, en gemakkelijk, ’t mag in eenen trek afschaffen werken het deel weder te geven van hunnen -- -- - hetgeen het zijn ouders verschuldigd is huisvader die de groote verantwoordelijkheid inwendige en uitwendige eer, gehoorzaamheid draagt van hun bestaan en hunne opvoeding een huisvader die aan ’t land soldaten en welopgebrachte burgers levert, een huisvader gjj dan moederi pjw hind is zijn zelfs meester die door sparen en zwoegen wat eigendom en is het uwe beul, de nagel van uwe doodkist, bekomt, dat diezelfde huisvader toch wat meer gjj hebt daar niets in te zien, van tel is als een nog groene jongeling. Daar is wel iets van, mompelt Jan. terwijl hij verlegen in zijne haren krabt. Maar als dat waar. Dat de ouders nu ne Maar Trees nu opgewonden op hare beurt keer zeiden aan hun nieuwgeboren schaapje laat niet af. I Gij zoudt dus willen dat gij op politiek trekken. En dat kind, ge zijt uw zelfs, gij moet maar uw plan ze nu keer dat schaapje lieten waar het is. Wat zou er dan gebeuren?... En ’t is met zulke gedachten, met zulken 1 TT^ onnoozelen praat dat zij opkomen om den WAI IS Q6 L1BLRALL PARTIJl Zij sterft allengskens uit. Haar programmals verdwenen hare aanhangers verminderen. Om wat leven te bewaren, maakt de liberale partij overeenkomst met socialisten en radi calen en in die overeenkomst verliest zij hare zelfstandigheid en onafhankelijkheid. Is er een land waar de liberale partij eene meerderheid bezit? geen een. In Engeland, Spanje, Holland, Duitschland is er geene liberale partij meer maar eenen weest van de liberalen te Smuide en de slippe- dat *s e®n samenhang van ver- - schillige partijen, die geheel en gansch verschillen van gedachten, buiten in eene enkele zaak HAAT TEGEN DEN GODS DIENST! VERVOLGING VAN DEN GODSDIENST! Hier is het ’t zelfde, komen onze vijanden aan het hoofd, wij zijn bestuurd door den bloc dat is door de socialisten en liberalen te gare om twee zaken te verwezentlijken DEN SCHOOLOORLOG VOOR ONZE FRANSCHMANS. ’T VERPLICHT ONDERWIJS, Tlft VriPndpn vnn buiten dat ze komen overeen lijk katten en v 1 lüUUüu VcLU honden. Dat zou een bestuur zijn dat vele zou De fransche liberalen en socialisten hebben begonnen met het goed der kloosters te stelen en de jaarwedden der priesters af te schaffen ’t was om dat geld te kunnen gebruiken voor het werkvolk, onder andere om den ouden werkman een pensioen te verschaffen van een frank daags. Wie heeft er uit dat geld nut getrokken. Millioenen franken zijn naar advokaten en staatsbedienden gegaan de werkman wacht nog achter zijn pensioentje en heeft geen cent van dat kloostergeld gezien de Staat heeft iets ontvangen, veel min of dat hij peisde hij heeft weer geld noodig, en wiens geld gaat hij nu uit den zak duwen? ’t geld van ik weet en wat ik begrijp dat is, dat een man durft zeggen de kinders; behooren hun voorzienigheidskas uitmaken die zou dienen 6 --■om de werklieden die tijdelijk in den vreemds *t wilt nog al werken te helpen en aan deze die in Frankrijk - r -1 hetgeen het zijn ouders verschuldigd is loon dat zij aan den franschen Staat moeten - - - afstaan. Liberalen en Socialisten in Frankrijk leggen lasten op de loon van van den armen werk man, die naar Frankrijk gaat om daar eene korste brood voor vrouw en kinderen te verdienen De Katholieken in Belgie stellen voor belas tingen, die door de rijken zullen betaald zijn, om daarmede de werkman te helpen. Waar zijn de ware vrienden van den werkman!

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 4