Maskers af! ±*7 .A-joril ±9X0. MASKERS AF. Get. Ed. Taminiace, Katholieke Kiesvergaderingen Weg met de belastingen! TJI'I’JDJk.Q-IZSTO-. I De liberalen liegen Ze zullen on? niet bedriegen. Houdt de geuzen toch van kant Of uw vrijheid is verpand. heeft de Bestuurder der Katholieke Werking van Brussel de volgende uitdaging op zegel en onder gewettigd handteeken doen uitgeven. dat wij zullen mee«ter laatste jaren het leger op zijn fransch ge zuiverd heeft. Die zijn Paschen hield, die ’s Zondags in Cooreman, Voorzitter der Kamer! Is er iemand die bewijzen kan dat de feiten hierboven aangehaald leugenachtig zijn, zoo betaal ik hem terstond de somme van Tien Duizend Franken. Bestuurder der Katholieke Werken. Allez, liberale kiesdravers, allez gepaten teerde leugenaars, trekt op. Tien duizend franken te verdienen. Als gij ze niet gaat winnen, gaat dan ook aan het volk niet meer gaan zeggen dat liberalen en socialisten tegen den godsdienst niet zijn. Die woorden werden dus uit het verslag der Kamer geschrabt, maar zulks belet toch niet dat deze woorden er uitgesproken en gehoord werden 1 Nochtans liberale en propagandisten loopen dorpen en gehuchten af en zeggen dat de Katholieken liegen als zij zeggen dat Demblon de kerken in meetingzalen zou willen doen veranderen werd door de bedienden van ’t verslag der uniform Kamerzittingen maar dat er ook aanstonds pogingen gedaan werden opdat deze woorden, hoewel niemand de echtheid ervan betwistte, toch niet zouden gedrukt worden 3” Dat de weglating van die woorden uit hooging meer, andere wierden in OP ZONDAG 17 APRIL. 1° Te Noordschote na de vroegmis. 2° Te Reninghe, om 10 1/2 ure, in de Zusterschool. 3° Te Loo om 3 ure namiddag 4° Te Pollinchove om 5 ure namiddag. OP ZONDAG 24 APRIL. In de kamerzitting van 24 Februari laatst onderbrak Demblon den heer Minister Des- camps en riep uit Gij geeft veel geld aan uwe kerken, maar wij zullen de zelfde in meetingzalen veranderen eens dat wij meester zijn. Pas had Celestin Demblon die woorden gelost of liberalen en socialisten sprongen naar hem, met de handen in de luchtOch, Celestin, Celestin! Onvoorzichtig schepsel! Wat komt ge nu uit te steken Wij werken dag en nacht, om de menschen op te vesten dat wij tegen den godsdienst niet en zijn, en gij verbrodt geheel het spel. Ik doe er geen doekskens aan we dervoer Demblon, hetgeen op mijne maag ligt moet er af; hetgeen ik peis, spuw ik uit ’t Akkoord, Celestin, jongen, wij zijn ook van uw gedacht, maar den 22 Mei is ’t kiezing. Willen we winnen dan moeten wij tot dien datum toch den schijnheilige spelen daar hangt alles van af! Ge hebt gelijk, moest Celestin beken nen, ’k heb dom gedaanLaat ons probeeren van dat te repareeren En na de vergadering liepen er vier en twintig blauwen en rooden te gelijk naar den bestuurder van ’t verslag der Kamerzittingen Door hun smeeken en bidden bekwamen zij dan van den Voorzitter der Kamers dat het niet zoude gedrukt worden dat Demblon voor nemens was onze kerken in meetingzalen te veranderen! Een der redens waarom, in 1884, de libe ralen door de kiezers afgedankt werden, ’t was de verhooging van belastingen die zij invoerden. De libéralen zeggen heden Nu, tegen de 1° Te Beerst na de vroegmis in de Kroone kiezing, zouden wij, op onze beurt, de katho- 2° Te Keyem om 101/2 ure voormiddag in het schoolgebouw. 3° Te Leke om 3 ure namiddag in den Kring. 4° Te Dixmude om 6 1/2 ure namiddag in den Katholiekén Burgerkring. Om kort spel te maken met die klappers Kiezers, op uwe post. De katholieke kiesvergaderingen zijn tot nu wel gelukt. De katholieken immers doen wat zij beloven. In 1906 beloofde M. De Groote den macadam langs den Yzer. Hij is er gekomen tot nut voor al de dijkbewoners. lieken moeten te keere gaan onder den kreet van Weg met de belastingen I Wel, als hun dat kan plezier doen, waarom zouden zij het niet roepen? Dat zij het maar eens beproeven. De kiezers zullen hen vier kante uitlachen, want tusschen iets roepen en iets bewijzen is er nog al een verschil. We zijn stijf gerust de liberalen zullen niet bewijzen dat de katholieken de be lastingen verhoogd hebben. Er is een gemakkelijk middel om te weten als de belastingen vermeerderden sedert de 26 jaar dat de katholieken aan ’t hoofd zijn. Daarvoor moet men maar zijnen Staats-cos- tributiebrief van 1884 nemen en hem verge lijken met zijnen belastingbrief van 1910. Wat zal men daarop zien? Dat de belastingen niet vermeerderd zijn, maar dat, integendeel, verschillige lasten, door de liberalen inge voerd, door de katholieken afgeschaft of verminderd zijn, ’t En is niet moeilijk die vergelijking te maken. 1 naar de mis ging, die zijn kinders naar de katholieke scholen zond, was on- weerdig het Vaderland te dienen. Verscheidene hoogere officieren wierden op wachtgeld gesteld, andere kregen geen ver- 1 een hoekje ’t verslag slechts toegestaan is geweest, na of een kantje versteken, kortom, het leger raadpleging en toestemming van den Heer wierd gezuiverd. Hewel dat spelleke valt in den smaak onzer geuzen en M. Buyl heeft over eenige weken ook eens geprobeerd Twee Belgische officieren, een luitenant en een commandant hebben samen met Mr Woeste eenen brief onderteekend om de ge- loovigen uit te noodigen naar de sermoenen van Pater Henusse. Welk schelmstuk, niet waar! Twee offi cieren die naar ’t sermoen gaan en nog anderen durven uitnoodigen Daarop is Mr Buyl te peerd gesprongen en hij heeft aan den minister van oorlog uitleg gevraagd over dit misdrijf. Mr Buyl zal dan nog komen zeggen in zijne meetingen dat hij tegen de godsdienst niet is en voor de vrijheid De ondergetéekende bestuurder der Katho lieke Werking van Brussel bevestigt 1° Dat M. C. Demblon in de Kamerzitting t» i j van Donderdag 24 Februari, den Heer Minis- Mr Buyl is voor ae ter Descamps onderbrekende, uitriep VF 11P-* fl Gij geeft veel geld uit voor uwe kerken maar wij zullen diezelfde kerken in meeting- Iedereen weet dat men in Frankrijk deze zalen veranderen, eens zijn. 2° Dat deze onderbreking terstondjgeboekt Maskers af! AX'i sees *£??-?=

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 1