Voorde landbouwers. Mr Buyl heeft het gezegd De taxen op den werkman van België in Frankrijk, Een potje koüie. in Wilt ge veel betalen. Stemt voor de liberalen. De liberalen trokken nooit den werkman aan Wat hebben ze ooit voor hem gedaan? Maar Mijnheer, nu heeft men mij laten weten dat ik het pensioen van 65 frank niet krijg. Zoo sprekend, kwam een oude man bij den s van ons arron- Het was den Zondag binst de Hoogmis, Karei Spanrieme, een treffelijk landbouwer zat met zijn vrouwe bij de stove terwijl de hinders naar De katholieke Minister Liebaert heeft zoo wel de tanden getoond aan de Fransche lasten leggers, dat zij beginnen achteruit te wijken Over veertien dagen, in den Franscben Senaat, heeft men die hatelijke lasten niet durven stemmen, ’t Is uitgesteld! Waarom? Omdat België’s Minister En de liberalen gaven niets Voor ’t verbeteren van ’t koeienras 16.000 fr. in 1884 en in 1908 225,000 fr. Voor ’t peerdenras 70,000 fr. komt op en geeft eenen pak papieren binnen. Louise, zegt Karei, de stemminge naast. Louise die de papieren al in handen heeft, zegtGij mist vriend, ziet het zijn Poeders Decock die ze recommandeeren. Maar Karei doet het blad open en hij leest het opschrift Ons Blad. Die valschaards roept Louise, zij willen de menschee alzoo bedriegen, ze slachten van de schooiers die hunne veste en klakke keeren om twee keeren te komen vragen. Maakt u niet kwaad op dat volkske, onderbrak Karei, weetje, Louise, wat ik onthouden heb van ’t liberaal bestuur? Dat zij ons deden afranselen te Brussel, op 7 Sep tember 1884; maar ’k was er bij, en ’k heb meer troef gegeven dan gekregen.... Ik stemde altijd katholiek: Vader zaliger en de uwe deden nooit anders; en wij hebben ’t geleerd aan onze 4 zoons, die hunne ouders niet en zullen loochenen.... God spare ons van die blauwe en roode gelukbelovers die op den hoop toe nog gedurig met ons lachen, maar nu komen vleien.... En Ons Blad laaide in het open vuur. Dat is hier van de Katholieken, zei Louise. En Karei legde ’t Katholiek kiesblad open en las in 1884 gaven de geuzenministers 80,000 franks voor afgemaakte peerden en koeien. In 1900 meer dan 800,000 fr., dus 10 maal meer, wordt er door de katholieken eg met de belastingen? staat gejeund. Weg met de In 1900, voor de verkens alleen die moesten die, onThun programma uit te afgemaakt zijn wierd er '18.000 fr. gegeven. En zeggen dat men in verschillige gemeenten zulke snullen vindt, die steunende op de beloften van den verlosser van Veurne-Ambacht over 3 jaar onze waar schuwingen in den wind sloegen, die nog schenen te lachen met onze raadgevingen en anderen wilden afhouden van 18 fr. te storten Nu weenen die ongelukkigen, nu klagen ze bitterlijk. Wanneer zullen onze werklieden begrijpen wie hunne ware vrienden zijn en wie dezen zijn, welke met raad en daad hun waarlijk willen bij staan? Wanneer zullen zij gelooven dat Buyl slechts sterk staat in kiesbeloften? de koffie een minimum van inkomrecht van 136 fr. het 100 kilos Legt ze mij daar! Zijn ’t ook klerikalen die daar aan ’t bestuur zijn? Hier mag de werkman nen goe slok nemen en ’t zal nog geen gemeene soorte moeten zijn: deFranschman integendeel zal er twee keeren op peizen. Dat is ’t verschil. De klerikalen binst hun vijf-en-twintigjarig bestuur, hebben zware lasten geleid op de onontbeerlijke levensmiddelen, zoo schrijft de fameuze M. Bertrand, socialistische volks vertegenwoordiger. Zoo, zoo! Laat ons eens beginnen met den koffie. En wie drinkt er niet geern een potje goe’n? Is ’t waar of geen waar dat men onder het liberaal bestuur de koffie 4.30 fr. moest be talen en dat de prijs sedert dien gedaald is op 2.60 fr. en min, dank aan de afschaffing van lasten en rechten? M. Bertrand zal ons niet komen vertellen hoe het gaat in andere landen, bij zijne vrien den inFrankryk, bij voorbeeld. Daar betaalt schrijvëFeenerpensiöengiïde idissentient. Wel antwoordde onze vriend, dat -wist ik wel en gij moet het ook weten. Over 3 jaar ben ik in uw huis geweest om u te verwittigen dat gij 18 fr. moest storten. Dat hebt gij niet willen doen en daarom krijgt gij nu geene 65 frank. Maar dat is niet mogelijk De anderen trekken wel hun pensioen. En ik had er zoo op gerekend om mijnen pacht te betalen en nog wat kolen te koopen voor den winter. -- Maar wie zou gedacht hebben dat gij die 18 fr. niet zoudt willen storten? Waarom hebt gij mijnen raad niet gevolgd Waarom Omdat M. Buyl gezeid heeft matig die lasten tegenhoudt, zij zeggen in zijne meetingen dat wij een frank daags mis!! de Hoogmisse waren. De briefdrager zouden trekken als wij 65 jaar oud waren.Hoe'rijmt men dat te gaar?? Ten andere, het stond over 4 jaar nog te lezen in de kiesbladjes. In welke kiesbladjes? In deze welke ons aanraadden voor M. Buyl te stemmen. Hewel, als ’t zoo is, ga dan naar M. Buyl en zeg hem Hoor eens. Door uwe schuld kan ik dit jaar mijne 65 fr. niet trekken. Geef gij mij nu dat geld, want zonder uwen slechten raad zou ik nu 65 fr. ontvan gen om mijnen huispacht te betalen en kolen te koopen. Toekomende jaar gaat gij weer naar M. Buyl en gij vraagt hem weer 65 fr. Als gij nu naar mij luistert en nu begint te storten vóór 19 April, zult gij van 1812 af M. Buyl mogen gerust laten en uwe 65 fr. trekken. Hadtgij nietM. Buyl’s, maar mijnen raad gevolgd over 3 jaar, dan hadt gij van dit jaar af uwe 65 frank. Die geen nieuwe lasten wil zal hem wel wachten voor de liberalen te stemmen. Met de liberalen en socialisten aan ’t hoofd zouden de lasten aanstonds opslaan en geen klein beetje. Ge zoudt geen oogen in uw hoofd moeten hebben, om het niet te zien. Laat ons een keer kijken. De vereenigde antikatholieken willen 1’ Een nieuwe schoolstrijd. Dat kost stukken van menschen. Men heeft het, in 1879, genoeg ondervonden. Vanwaar zouden de liberalen en socialisten het geld halen voor dien nieuwen schoolstrijd tenzij van nieuwe belastingen Of zouden ze het mis schien uit hunnen zak betalen? 2° De liberalen willen alleman soldaat. Zij hebben daarover in de Kamer een wetsont werp neêrgelegd. Men zou het getal ka zernen mogen verdubbelen en de millioentjes, nu aan het leger besteedt, insgelijks ten minste van den helft mogen vermeerderen. Nog een keer van waar zou men het geld halen, tenzij van nieuwe belastingen? 3° De liberalen beweeren dat ze meer pen sioen zouden geven. Vanwaar zouden zij het geld halen? Oftewel zou de Staat het alleene geven, en dan zouden de belastingen natuurlijk vermeerderenoftewel zouden bazen en werklieden verplicht zijn het te laten afhouden van het loon. In de twee gevallen zou het toch van hen komen. dus gelijk met te zeggen Weg met de liberalen - voeren, de belastingen merkelijk zouden moeten verhoogen. 1884. In 1908 meer dan 260,900 fr. Alles samengenomen, komt dat op acht millioen hulpgelden onder ’t katholiek bestuur. Omdat België’s Minister van Geldwezen gezeid heeft ik zal belasten, niets dat dient voor den werkman, maar alle fransche luxe- waren, prachtartikels en rijke menschen- gerief. En weet ge wat schier al de geuzen van alle kleur in België nu zeggen? Dat ''sinister Liebaert ongelijk heeft! Kiezers, gij ziet daaraan hoe die kwak zalvers u bedriegen willen Als men lasten wilt leggen op onze werk- broeders zij roepen Weg met de lasten Maar als de Minister krachtdadig en doel- ’t Is ES ^rtETiW v Hoepen wc^ „„luoLnip

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 2