ONS BLAD. Ongelooflijk en toch waar. Geitenbonden zijn muilbanden ver- Om hunnen winkel te doen draaien Willen e’ons met leugens paaien. een pater franciskaan werd levend gebraden. Tal van nonnen wierden op de schandelijkste wijze mishandeld. Zelfs doode religieuzen Wilt ge weten hoe de geuzen die tegen den godsdienst niet en zijn dit jaar in ’t volkshuis te Charleroi in de Rotonstraat de eerste com munie gevierd hebben. Leest en oordeelt. Eenige meisjes en knechtjes wierden naar het feestjenin ’t Volkshuis geleid. Een dier meisjes zegde luide op als een papegaaiken wat men haar van buiten geleerd had In naam mijner kleine vriendinnetjes kom ik onze ouders bedanken, die in plaats van ons naar den catechismus in de kerk ge leid te hebben omdat allen er gaan, ons, liever hebben laten opleeren in de waarheid der wetenschap en ’t leven. Arme kinders, ongelukkige ouders, bedro gen door rampzalige godsdiensthaters. aan hun bedrog zoo en al zijne herhalen in koor der Heilige Mis. Naar de mis gaan, biechten, uwen Paschen houden, al prullen goed voor paters en nonnen. Vrije mannen vagen daar al, om het niet schandelijken te zeggen, hunne oore aan. Ongelukkiglijk dat al grijpt bij eenige Wie was de kapitein van die afschuwelijke moordenaarsbende De brave Mr Ferrer die jaren lang in zijne vrije school les had gegeven over bommen werpen, over paters en nonnen vermoorden, over kerken verbrandende moedige held die België door verspreid. Een bewijs dat die het volk op jaagde en voorzichtig van achter klerikale muilband nog al bijval heeft. Nevens de geitenverzekeringen kwamen tot stand de geitensyndicaten tot verbetering der rassen. Die syndicaten hebben verbonden de liberalen. Een martelaar in de gesticht, die jaarlijks gewestelijke prijskam pen inrichten in de verschillige arrondisse- welk groot nut de geitenverzekeringen geiten syndicaten verschaffen aan de werklieden. De geitenbonden kunnen die voordeelen geven, omdat het gouvernement en de provincie ze ondersteunen. Moest het katholiek gouverne ment vallen, het ware gedaan met de hulp gelden aan de geiten bonden. De geitenbonden even als alle andere volkswerken zouden geene de minste toelage me»r bekomen. Al de leden van de geiten bonden hebben er dus belang bij het katholiek gouvernement te ondersteunen met voor de Katholieken te stemman In 1898 schreven de liberalen dat de geitenbonden een klerikale muileband waren; ze zijn geen muileband maar een middel om het lot van den werkman te verbeteren. Onze geitenbonden doen onze werklieden veel voordeel maar de liberalen zouden ze ten onder brengen, wierden ze aan ’t hoofd van ’t land gesteld. Daarom geitenboeren, zorgt dat de liberalen geen meester geraken. In het arrondissement Dixmude, beschikken de geiteboeren over verschillige duizende stemmen, ehwel, toont dat gij uwe belangen verstaatop 22 Mei, gebruikt uw stembriefje, niet om u zelven te muilbanden, maar om te zorgen dat de vijanden van uwe geitenbonden gemuilband worden. Wat zal men nog al hooren De kaloten hebben geitenbonden ingericht. Eene nieuwe list uitgevonden door de papen om het werk volk te muilbanden. Zoo schreef een liberaal blad. Dat gebeurde in 1898. En hoeverre zijn wij in 191U, dus 12 jaar later? Het schijnt dat de geitenkweekers dien zoogezeiden muileband zoo slecht niet gevonden hebben, als men moet oordeelen naar den bekomen uitslag. Immers op 31 December 1909, bestonden er bleef toen de soldaten op de moordenaars schoten. En die Mr Ferrer was het lieve kind van oogen van onze belgische geuzen. Wat is er gebeurd De gouverneur van Barcelona, een frama- son, gelijk onze blauwe geuzen, liet Ferrer i, men schoot met het kanon door de straten en M.' Bruggeman, en den socialist, plaatselijke syndicaten plaatselijke prijs- begaan, maar het leger kwam tusschen kampen. t L 1/ 1 Door de werking van de syndicaten is het Ferrer wierd gevangen genomen. geitenras vele verbeterd, men is er reeds leeg: Wij zijn tegen den godsdienst niet; toegekomen dat de geiten, merkelijk meer godsdienst is privaatzaak, wij eerbiedigen melk geven, hetgene eene groote weldaad is ieders denkwijze in een werkmanshuisgezin. Doch wie zou nog langer aan hun bedrog Pe geiten kweekers die lid zij n van een en leugentaal geloof hechten, als men ziet en geitenverzekering, en geitensyndicaat weten hoort, hoe zij met de heiligste zaken spotten en gekken; hoe zij met helsche boosheid durven drukken, en in ’t publiek durven aan plakken, en uitroepen Weg met de Eerste Communie I Christene Ouders Kiezers doet toch uwe oogen open Gij ouders die uwe kinderen lief hebt, gij ook kinders, bijzonderlijk gij Eerste Commu- niekanten van dit jaar, luistert eens goed. Op Passiezondag, 13 Maart, zijnde de Zondag van Eerste Communie, las men te Gent, op de hoeken der straten, een afschuw lijk plakkaat dat met deze woorden eindigde Weg met de Eerste Communie! Dat plakkaat was geteekend, namens de LIBERALE vrijdenkers door M. Brugge- mans; namens de SOCIALISTISCHE vrijdenkers door citoyen Bogaerts, op steller van Vooruit, gewezen gemeenteonder wijzer der stad Gent. Hebt gij goed gelezen, geteekend door den menten. Op vele gemeenten ook, houden de liberaal, I oitoyen Bogaerts. kampen. En morgen zullen de liberalen en socialisten op den buiten komen zweeren bij hoog en TATacr verzekeringen verzekeren en herverzekeren W cg Illc L uü zamen 28796 geiten. Van die 28796 gei- Eerste Corn.inu.llie! ten, stierven erin ’t jaar 1909: 1782. Voor die 1782 geiten, verleende de herverzekering werden door het razende volk niet met rust aan de aangeslotene verzekeringen eene her- gelaten35 lijken van kloosterzusters vergoeding van 10692 frank. wierden ontgraven en onder duivelsche spot- DeStaat gaf voor het jaar 1909 een hulpgeld ternijen door de straten gesleurd. van 5218 frank en de Provincie 1304 frank. De geitenverzekeringen gingen van West- Vlaanderen waar zij ontstonden over naar Oost-Vlaanderen, Antwerpen, Limburg en Brabanden in ’t Walenland is men ook reeds aan de gang. Bijgevolg in 12 jaar tijd zijn zij Ons Blad is een blad dat, in de streke 'hier, den zot houdt met Kerk en priesters, het ge loof bespot en tracht te ondermijnen, den godsdienst zoekt belachelijk te maken, ons christen volk tot een goddeloos volk wil brengen en verlagen. Ons Blad doet daarmêe afschuwelijk werk, duivelswerkDuivelsche, helsche vreugd moeten de opstellers ervan smaken, als zij Een liberale martelaar. Wij zijn tegen den godsdienst niet, zoo tot ongeloovigaard, verzuimen van hunne schrijft regelmatig Ons Blad en al zijne christene plichten. confraters in geuzerij herhalen in koor Dat begekt de biechte, en ander Heilige Tegen den godsdienst niet. Sakramenten, dat drijft den spot met Een klein staaltje van hun liefde voor den Zijne H. den Paus, het aanbiddelijk Sacrificie godsdienst. Te Barcelona was er volop revolutie van in wêstvïaanderën 157 plaatselijke geiten- 26" Juli tot 1 Oogst van verleden jaar. verzekeringen verspreid op alle punten der In 5 dagen wierden niet minder dan 62 provincie. Die 157 geitenverzekeringen zijn kerken en liefdadigheidsgestichten door het aangesloten bij eene herverzekering, sedert gepeupel verbrand of verwoest. Meer dan 20 verschillige jaren werkzaam. Die 157 geiten- geestelijken wierden vermoord. Een hunner, Zijn proces was gauw klaar, hij wierd oordeeld en voor de kop geschoten. En onze liberalen waren verontweerdigd en samen met de socialisten namen zij het voornemen den armen Ferrer, het slachtoffer der klericalen, heilig te verklaren. Overal hielden zij meeting over den nieu wen martelaar, te Brussel en te Luik mieken zij het volk op om winkels en kloosters en kerken te plunderen, ze plakten in steden en dorpen groote brieven aan met de heiligver klaring van Ferrer, en als slot gaven de ge meenteraden van de liberale steden den naam van Ferrer den moordenaar, aan eene hunner straten. Dat alles wierd gehoord en gezien te Brussel, te Luik, te Verviers en ook te Oostende. En nu dat de kiezing nadert, zouden ze willen dat wij al hun moordenaarstoeren en al hun geuzenlawijt vergeten en verzwijgen. Maar neen, geuzengebroed, met Barabas, Ravachol, Ferrer en andere martelaars van uwen liberalen hemel doen de Vlaamsche kiezers niet mee

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 3