«o DE STEERTSTERRE. en Twee meetingen te Zarren-Kruisstraat JMLol ±9±O. KATHOLIEK KIE[SBLAD. Daarom Kiezers, allen aan ’t werk, en op 22n Mei, met vereende en verdubbelde krach ten die liberale steertsterre ver smacht en uitgedoofd onder de overmacht der katholieke onafhankelijke stemmen! Katholieke Kies vergaderingen. De steert van die sterre is maar goed om al wat er gedaan wordt door het katholiek bestier ten voordeele van handel, neering, landbouw en werkmansstaat weg te vagen en te niete te doen. zijn, sprong op den stoel en deed het liberaal programma uiteen 1° Onzijdig verplichtend onderwijs. 2° Alle man soldaat. 3° De versletene belofte van eén fr. daags pensioen. M. Develter mag io minn spreken. De advokaat had op het einde van zijn aanspraak gezeid, als er hier een klerikaal is nederstorten. Het rijzen van die sterre moet ge bestrijden zqo gij voort wilt zijn, wat ge zijt, voorspoedige, vrije en g Vlamingen. En welke andere gevolgen zouden daar nog uitspruiten Nu is ons land het bloeiendste, het vrijste, het voorspoedigste van Europa, maar moest die noodlottige steertsterre boven komen, Belgenland zoude weder worden wat het vóór 1885 was, een land van twist en tweedracht, waar alles, zienlijk naar den afgrond gaat. OP ZONDAG 1 MEI. 1° Te Eessen na de vroegmis in het lokaal. 2° Te Zarren om 10 1/2 voormiddag in het schoolgebouw. 3° Te Clercken om >3 ure namiddag in het lokaal der Zondagschool. De katholieke meetingen genieten meer en meer bijval. M. Maes, titelvoerende kan didaat, en zijn plaatsvervanger M. de Coninck die wil tegenspreken, hij mag het doen, mits de Merckem, zijn overal wel gekomen. Hun woord en het woord van hunne hulpen De dagbladen schrijven en vrij ven over de steertsterre die te Mei in den lucht zal te ziene zijn, en sommige trachten de menschen benauwd te maken met te zeggen, dat die sterre onze aarde zal kaal vagen Die luchtsterre is niet te vreezen, maar daar is eene andere sterre die niet meer verschenen is sedert 84, toen de liberalen van het landsbestier afgekegeld wierden, tot groote voldoening zoo schreef de liberale Indépendance, en ter algemeene ontlasting in het meeting geven, waaronder M. de advo- van geheel het land kaat Vanderghote, wordt geestdriftig toe ge- juicht. Kiezers, trekt op naar de meetingen die u best passen volgens tijd en afstand. tót van voren te komen. M. Develter was er rap bij. Gij hebt het woord zei M. Buyl, maar enkel voor tien minuten. Tn schoone verstaanbare taal, deed M. De velter uiteen wat het katholiek bestuur deed voor landbouwer en werkman. In het bij zonder sprak hij over het inrichten van laboratoriums waar de landbouwers de vetten kunnen doen ontleden, van de landbouwlessen en landbouwgeschriften, waardoor de land bouwers beter hebben leeren boeren, van de hulpgelden aan boerebonden en veesyndicaten. Te Leuven, sprak hij, waren de boerebonden verleden jaar vergaderd, om den bekomen vooruitgang te bestatigen en middelen tot verderen vooruitgang te beramen, en de libe rale gazetten schreven van die boeren Die ploegen die in God gelooven. Onderbreking van M. Buyl. Als M. Develter die aanhaling deed uit de liberale gazetten Die boeren die ploegen die in God gelooven, onderbrak M. Buyl Ik geef 100 fr. aan den armen, als gij kunt bewijzen dat zulks alsdan in onze gazetten geschreven wierd. De omstandigheden van tijd daar gelaten, ging M. Develter voorts houd ik staande dat de woorden De boeren die ploegen die in God gelooven in liberale gazetten gedrukt wierden, en wat ik nog staande houd het is dat verleden jaar, ter gelegenheid van den jubilé der Hoogschool van Leuven, de vLaamsche landbouwers nog schandelijken eb’ bespotiéiijker beschreven wierden in eene liberale gazette. Ik zal die beschrijving in een vluchtschrift doen overdrnkken, opdat onze boeren zouden weten hoe belachelijk zij daar afgeschilderd zijn en ik ook, ik geef 100 fr. aan den armen, als M. Buyl die beschrijvingen kan logenstraffen, Uit den steert van die sterre zoude er niets anders vallen dan twist en tweedracht waar nu rust en vrede is; vervolging en verdrukking waar nu welstand en vrijheid is; verpesting en vergoddeloozing van het onderwijs, waar nu iedereen zijne kinderen mag opvoeden naar zijn gedacht. OP ZONDAG 17 APRIL Eene van de liberalen, waar de katholieken durfden tegenspreken, maar slechts mochten voor 10 minuten. Eene van de katholieken, waar de liberalen mochten, maar noch durfden, noch konden tegenspreken. Wie was er daar zoo al? Onder de liberale kopstukken M. Buyl, een advokaat, M. Lesaffre, van Veurne, zei men daar, en nog een heertje. Onder de achterloopers van M. Buyl Een manneke van A ladsloo, en twee mannen van Beerst. Onder de toehoorders misschien rond de 100 menschen, waarvan vele katholieken die het spel kwamen afzien of zelfs kwamen tegenspreken, als het hun zou toegelaten zijn. Liberaal Programma. De advokaat, die men zei M. Lasaffre te Die andere sterre is de liberale sterre. Zij heeft eenen kop die donker, vuil en somber is; gebakerd door de vrijmetselaars, en uitgestoken door al de gezworene vij anden van vrijheid, rust en voorspoed. Die sterre heeft ook eenen steert; maar Werkelijke Kandidaten een steert! die eenen sleep van ongelukken M. A. Hamman, UÜtredeiid VolkSVertegenW. en rampen over ons geliefde vaderland zoude j Maeg gron(}8igeilaaï feckem. M. A. Pil, uittïedenü" Volksvertegenwoordiger. gelukkige M. A. Ronse, grondeigenaar Ghistel. Plaatsvervangers M. J. Vanderheyde. M. Baron de Coninck de Merckem. M. I. Bieswal, advokaat te Schaerbeek. M. H. Baels, advokaat te Oostende. M. Buyl kon niet. M. Buyl die wel wist in welke liberale gazetten de boeremenschen zoo schandelijk beschreven stonden, zei aan M. Develter met monter in de hand, de tien minuten zijn voorbij. Vruchteloos zei M. Develter laat ons toch nog eenige minuten de waarheid zeggen, als wij bereid geweest zijn en nog zij», om gedurende langen tijd, zonder on derbreken, onwaarheden te aanhooren. Al verloren moeite. M. Buyl stond recht en ging aan het spreken. !,M I DeSteertsterre ,r

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 1