Het pensioen van één fr. daags. zoo 4° Men moet 15 fr. storten van 15 jaar tot 65 jaar met afge- Soldaat spelen. De soldaten trekken eenen fr. daags. Als ge daar van spreekt, zei Lemahieu van Eessen, ik weet te spreken van ’t verschil van differentie tusschen soldaat spelen onder de liberalen en onder de katholieken. Mijn vader diende onder de liberalenHij trok niets Tweemaal kwam zijne moeder ziek. Om ze te bezoeken moest hij alhoewel arm, tweemaal de reize van Antwerpen naar Eessen volle pot betalenIk heb onder de katholieken ge diend. Als ik in verlof kwam, ik was mijn reize betaald. Ik trok één fr. daags fr. 0.50 voor mij, fr. 0.50 voor mijn ouders. Met die gespaarde fr. 0.50 daags, heb ik nu een schoon sommetjen, om mij te stellen als ambachts man. 2° Met 15 fr. te storten van aan 15jaar tot aan 65 bekomt men een pensioen van 576 fr. 3° Men is vrij te storten met voorbe houden of met afge staan kapitaal. Als men aan 15 jaar tot aan 65 alle j are 15 fr. stort met voorbehoud, men komt nog aan een pensioen van 390 fr. Men laat aan zijne erfgenamen 727 fr. 50 over, of men kan zelve van aan 65 jaar af voorts pensioen trek kend, het eerste jaar 525 fr. weêre trek ken. 4° Met 6 fr. te storten van aan 15 jaar tot aan 65 jaar, 3“ Men moet met afgestaan kapitaal storten en men be komt met eene stor ting van 15 fr. van aan 15 jaar tot 65, maar 360 fr. pensioen en voor zijne erfge namen of voor zich zelven nooit geene centieme terug! (Dus eene schade van ten minste 525 fr.) lang anders te werke1 wierden gemaakt, boerebonden, veesyn- dicaten, geitebonden, onderlinge bijstanden, pensioengilden wierden mildadig ondersteund, millioenen wierden uitgegeven, in leggeld en geen zeggeld, voor ouderdomspensioenen en dat al zonder eene centieme nieuwe lasten te leggen. Geene tegenspraak. Het liberaal haantje vooruit dat op zijn teenen stond gedurende de meeting van M. Buyl had nu geen eentje te tellen. De Heeren Develter en Vanneste zegden nogthans, dat, als er daar iets onjuiste gezeid wierd, het mocht tegengesproken worden, niet alleen voor 10 minuten, maar zoolang het de tegen sprekers beliefde. Het mannetje bleef bedeesd op zijne plaats. Wie weet of het met de andere aanwezige liberalen in zijn zelven niet dacht Nu heb ik de twee klokken gehoord. De kaloten hebben dan nog gelijk! Proficiat Heeren Develter, Vanneste en Lemahieu! jammer dat M. Buyl en zijne aanhangers overal zulk geene durvers tegenkomt! Gij hebt eene liberale meeting weerleid en ééne katholieke meêting gehouden. Een die daar was. De beschrijving van de vlaamsche boeren in de liberale gazette I’Independence (Beige verschenen ter gelegenheid van het jubilé der Hoogschool van Leuven. M. Develter heeft aan den uitgever van de katholieke kiesbladjes de letterlijke vertaling gezonden, van het artikel, waarvan hij mel ding miek in zijne aanspraak. Geheel geern drukken wij het over, opdat iedereen kunne oordeelen. Aan M. Buyl laten wij over de 100 fr. voor den armen te gaan vragen, als hij die beschrijving kan loochenen. Hier volgt bedoeld artikel Zonderlinge koppen, inderdaad, hebben die vlaamsche boeren, zoo somber katholiek, zoo razend devoot. Eigenzinnige lage voor hoofden, oogen die kwaadaardig in hunne holten schitteren, zware kaaksbeenderen, allen hebben zij dezelfde kenmerkende trek ken, eigen aan meuschen, die niet denken, of die slechts denken door hunnen pastoor, wat precies zooveel is als heelemaal niet denken. Allen hebben dien somberen, ietwat wilden kop, welks achterdochtige uitdrukking den vreemdelingen onfeilbaar opvalt. Beziet ze eens, die vaandeldragers Ha, wat zijn ze weinig schoonZe hebben gedronken van daag, ter gelegenheid der feesten; en een vreesopwekkende, gevaarlijke ietwat gemeene blijdschap straalt uit hunne blikken.... Hunne M. BuyVs aanspraak. M. Buyl sprak van niet anders als van de verkwistingen die het katholiek gouverne ment zou gedaan hebben, van de Congo en van de minister van de Coloniën, van het millioen van de vrije scholen. Voor de boeren had hij weinig of niets te zeggenmaar om te toonen dat hij tegen de godsdienst niet is zei M. Buyl Menschen tracht den hemel te hebben op de aarde en krijgt ge nog eenen anderen achterna, pakt hem dan ook maar meê. Verdere tegenspraak wordt aan de katholieken geweigerd. M. Büyl las op de wezens dat zijne spreuk over den hemel het volk niet beviel. Hij miek het kort. Als hij gedaan had, vroeg M. Van neste van Houthulst het woord. Niette doen, zei M.BuylWij hebben aide goedheid gehad van 10 minuten te laten spreken, waarop men van uit de zaal riep M. Buyl, als de liberale goedheid maar 10 minuten duurt, die voor de liberalen stemmen zijn deerlijk te beklagen, en de liberale heeren gingen er van onder. M. Buyl had daar voorzeker geenen hemel gehad op de wereld Meeting van MM. Develter en Vanneste. Allons menschen, riepen M. Develter en Vanneste, allen naar de herberg hiernevens, daar zullen wij mogen zeggen wat wij hier hebben moeten zwijgen en iedereen zal daar mogen spreken, niet 10 minuten maar zoolang men het begeert. Liberalen zoowel als katho lieken trokken meêen daar spraken de Heeren Develter en Vanneste beurtelings over het ongelukkig liberaal bestuur van 1878 totl884, van den schooloorlog, van de be lastingen die gedurig verhoogden, van De lasten op den tabak. Een man van het omliggende, zoo sprak M. Vanneste, vertelde mij nog over eenige weken, dat hij in 1882, 83 tabakplanten gezet had. De wetmannen kwamen op en vroegen hem zijn bewijs van aangifte. Het stuk was ergens misleid, men vond het niet. De wetmannen gingen naar de tabak en stampten alles kapot. Laat te minsten drie zaadplanten geheel, vroeg de bedrukte werk man. Geen drie maar twee bleven geheel. De wetmannen gingen weg, en onze goede werkman ging aan het te gare schartelen van de brokkelingen. De mannen der wet zagen dat, zij. keerden terug en stampten nu al de planten in gruis. Dat is de liefde van de liberalen voor de werkman. Maar nu dat de kiezing nadert, komen ze u paaien met be loften onder andere met de belofte van een fr. daags pensioen. Leest daarover zoo zei men de samenspraak van Pier en Flippe in het katholiek kiesblad Maskers af Men sprak nog van het millioen gestemd voor de vrije scholen. Die slokops van libera len, zij zouden het al voor hun alleene willen. Dat zij scholen zetten gelijk de katholieken met hunne eigen centen. Wie heeft er hier in onze streke de landscholen gebouw d waar onze landsche kinderen zoo dicht van huis een deugdelijk onderwijs genieten? BV. deze van Langemarck boschkapt, van Merckem, en Clercken, ook al den boschkant, van Staden aan de Vijfweghen, van Stuyvekens- kerke,aan ’t Nieuw Lampernisse enz. Zijn het de lastenbetalers of, zijn het de katholieke’ brave mensehen van de streke? Het Katholiek bestuur, deed men daar uiteen, ging 26 jaar landbouwwegen hoeden hellen onheilspellend op den hoek van hun hoofd; verschillende knopen van hunne ondervesten zijn losgemaakt, zoodat het zonder twijfel ook moet zijn, na eene ruime landelijke slempartij. En zij lachen, die vaandeldragers, zooals beren zouden laohen... Zij gaan als eene kudde, zonder te begrijpen. De zin van die betooging, de reden van hunne aanwezig heid, de beteekenis van hun bijeen zijn, daar hebben zij niet het minste begrip van. Zij dragen een vaandel, waar spreuken op geborduurd staan, die zij niet kunnen lezen. Waarom dragen zij het? Dat weten zij niet, het is zoo vervelend te weten... zoo nutteloos te onderzoeken... En wat zou dat, ten andere?... Sprakeloos stappen zij voort, dragende hunne banier die zij met hun dikke, gesprongen handen omklemmen, dragende ook een zinnebeeld, waarvan zij nooit een flauw vermoeden zullen hebben.... Het is de kudde, de klerikale massa die daar voorbij trekt. Het is een troep die gehoorzaamt op kommando, zonder te weten, zonder uitleg te vragen... En onder de verteederde blikken der menigte, onder de zegening van den aartsbisschop, stappen de vaandeldragers met de lage, eigenzinnige voorhoofden voort. stom, plomp en overtuigd... Christene landbouwers, Christene buiten- menschen, dat is het portret dat de liberalen van u maken. Zendt zulke portrettenmakers op 22 Mei naar de mane. LIBERAAL Wetsvoorstel Warocqué. 1’ In dit stelsel is moeten de werklieden 5 centiemen daags storten, 15fr. ’s jaars. 2° Metlöfr. ’sjaars bekomt men maar 360 fr. pensioen aan 65 jaar. Door eene vergelijking zullen wij bewijzen dat het voorstel van pensioenwet van M. Wa- rocque, waarmede de liberalen een fr. daags pensioen beloven veel slechter is dan de bestaande pensioenwet van 1900 door de katholieken ingebracht. KATHOLIEKE Pensioenwet van igoo, 1’ In deze wet is men vrij te storten of niet te storten.

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 2