Het is zoo gerust Kiezen, Een blik in ’t verleden Waarbij komt dat? Wie zegt dat? Het laatste liberaal Ministerie SPIEGELS VAN ’T GEBUURTE. aan boden. Alle hulpgelden werden aan de kerken onttrokken. met afgestaan kapitaal krijgt men een pen sioen van 360 fr. 6° Mannen en vrou wen staan op denzelf- den voet. staan kapitaal om een pensioen te hebben van 360 fr. (Dus 450 fr. meer uit den zak). 5° Kleingebruikers. Hier in België zijn er ook zulke kwakzal vers, belovens en zelfverdedigers Zwicht u van al die liberale en socialiste beloften. Zand in de oogen! 5° Gelijk welk slach van menschen, komt met dezelfde storting in dezelfde voorwaarden van ouderdom, aan hetzelfde pensioen. De pauselijke Nuntius, Mgr. S. Vannutelli 12000 werd schandelijk weggezonden. God werd uit de school gebannen. Het kruisbeeld en het beeld van Onze Lieve Vrouw 7° Er zijn 230,000 werkmenschen die het pensioen trekken van 65 fr. De liberalen kwamen voor de laatste maal aan ’t landsbestuur in 1878. De menschen hadden er gauw hunnen buik van vol, van die heerschappen en in 1884, den 10 Juni, vloog ’t geheel spel buiten met klikken en klakken Sedert toen, tot groot geluk en welzijn van klein en groot, regeeren de Katholieken. Op 26 jaar loopt er veel water naar de zee. Een groot getal kiezers die medegeholpen hebben in 1884 om de geuzen buiten te bezemen zijn nu overleden; veel der hedendaagsche kiezers waren in die jaren nog bitter jong en op 22 Mei aanstaande gaan er vele jongelingen ter stembus komen die nooit de liberalen aan ’t bewind hebben gekend Nu dat de kiezingen op hand zijn en dat de Binnen drie weken is ’t te doen. Men zou het niet zeggen zoo gerust is ’t. De groote liberale gazetten zijn daar mis kon tent over. ’t Is een schande, zeggen ze veel van ons volk, dat vroeger in de matte sprong, vaagt er nu zijn leerzen aan. zijn. Ze deugen nog minder! Ziehier er een bewijs van ge weet op welke schandelijke en laffe wijze in Frankrijk de priesters, de paters en zusters vervolgd en verbannen werden! Wie was de man die deze gruweldaden heeft gewild, en bewerkt Combes, de toen malige minister. He wel in volle kamers riep Berloz, de socialistische volksvertegenwoordiger uitdat het hem speet dat wij in België geenen Combes hadden gelijk in Frankrijk en de Réveil een liberaal blad van Brugge ging verder en schreef dat 't water hem in den mond kwam, als hij dacht op hetgeen er nu in Frankrijk zooal gebeurt. De liberale kopstukken zijn vandaag wat zij vroeger waren godsdiensthaters eerst en vooral Daarom kiezers, houdt gij aan uw geloof, aan onze kristene instellingen, stemt op 22 Mei voor het behoud van rust en welvaart liberalen op hun zokken af komen en ’t schoon tegen stoornis en wanorde. Stemt Katholiek manneken spelen op den buiten, is het noodig opdat het in België geen verval worde eenen blik terug in het verleden te slaan, om aan de eenen te herinneren en aan de anderen te toonen wat de liberalen waren en wat zij deden ’t Is gemakkelijk om zeggen. De katholieken besturen het land met gematigheid. Geen geweld, geen vervolging, zeggen zij. Ze zeggen ’t niet alleen, maar ze doen het. Dat valt in den smaak van ’t volk, dat van geen geweld houdt. Gij hebt zeker nog wel hooren spreken van M. Edmond Picard, ’tls een groote advokaat van Brussel, die jaren lang socialische senator was. Nu schrijft hij, alle weke, een artikel in het liberaal blad La Chronique. M. Picard schreef, over zeven weken, in dit blad De liberalen die peinzen dat de katholieken in meimaand zullen afvlie gen, zouden wel kunnen mis zijn. De katholieken besturen te gematig, om af te vliegen. Veertien dagen nadien kwam M. Picard op Xlf,l„ A TT-'"w/r geen beweging waaruit men zou kun- Op geldgebied Op 6 jaar tijd, van 1878 tot 1884 stemden zij 43 millioen nieuwe lasten en gingen voor 514 millioen nieuwe leeningen aan. Dat mag tellen, niet waar kiezers, en dat is nochtans schimpen dag-op, dag-neere, met onze oudjes niet alles! Als ze werden buiten gekuischt hun pensioentje; lieten ze nog 59 millioen schuld achter. gelijk in Frankrijk; geene deugnieterij gelijk in Frankrijk. En om ’t al in eens te zeggen Werkt voor de katholieken, stemt voor de katholieken werkt en stemt voor ’t heil van huisgezin, vaderland en Kerk! moeite weerd. Ze zullen daar 365 fr. ’s jaars geven. Wat is er daarvan te denken? Dat in België reeds sedert jaren 150 mil- lioenen besteed en gegeven waren aan de ouderdomspensioenen, terwijl men in Frankrijk er reeds jaren van klapt en niets geeft. Verders dat die Fransche volksvrienden(l) die hunne jaarwedde die 9,000 frank was, op 15,000 frank gebracht hebben in de Kamers, nu ’t pensioen stemmen uit vrees voor de aanstaande kiezingen, maar er bij voegen wij en hebben geen geld; en wij zullen in 1911 dat Het gelui der klokken voor de kerkelijke trachten effen te krijgen!? Is dat menschenfopperij De fransche kamerheeren hebben geenen cent voor d’oude werkmenschen. Zij zijn van ’t jaar elve, zij hebben het liever zelve. Zij 228 fundaties en weezengestichten werden trekken 1250 fr. te maande, veertig frank in die 6 jaar ingepalmd. daags, voor naar de Kamers te gaan of niet De kerkhoven werden ontheiligd. Alle te gaan. 15,000 fr. voor hun zelven! En voor de arme menschen?? O.O.O.O. Ze mogen wachten tot in 1911; en dan, tot dat er geld is! in andere woorden, tot Op godsdienstgebied! De geschiedenis van het liberalismus was niets anders dan haat en nijd tegen God. De naam van God werd uit de troonrede kleine boeren, kleine geschrapt. De Te Deum werd afgeschaft. burgerij en stieldoe- ners, onze J westvlaamsche werk lieden die naar het fransche gaan werken werden op straat geworpen. Van God noch vallen buiten wet, ten zijn gebod mocht er aan de kinderen ge- ware zij 45fr. ’s jaars sproken worden. zouden storten. (Legt IA,. .A. LAL'JA LA’" 19^C)j daaiy *n 50 j331* diensten werd in vele liberale gemeenten ver- 6° Drie mansperso nen worden gepensi- onneerd tegen eene vrouw. 7° Er zullen maar 139,242 oude werk lieden meer gepensi- onneerd zijn. (Dus bij de 90,000 werklieden die nu hun pensioen trekken, zouden niet meer trekken). Kiezers, wat is nu het beste? Is de belofte van één fr. daags geen ware fopperij Werklieden, weet gij wat er zou gebeuren moesten de liberalen meester worden van het land? In plaats van één fr. daags, zult gij wat beloften en rotte appels krijgen, maar van pensioen een groote 0 of zero. Uw belang en profijt is dus het katholiek gouvernement te toelage werd door den Staat geweigerd aan de gemeenten die een Christusbeeld op ’t kerkhof durfden planten. Het kruis werd door eenen treurwilg vervangen. De burgerlijke begrafenissen werden inge- ’t jaar 2000’ richtte Brussel en te Antwerpen werden de kinderen der gemeentescholen gedwongen die godtergende lijktochten bij te wonen. In 1884 dreven ze het zoo ver dat zij te Brugge, de kapel van het H. Bloed sloten. In een woord van 1878 tot 1884 strekten al de pogingen der liberalen tot een enkel doelde Kerk te vernietigen. Laat u niet wijs maken dat de heden- ondersteunen en u niet te laten foppen door daagsche liberale kopstukken een haartje beter vleiers en volksbedriegers. zijn. Ze deugen nog minder! De geuzen van hier roode en blauwe en voegen erbij kijkt hetzelfde weêr. Hij zei Men ziet nergens eens naar de grenzenDat is ten minste de L L

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 3