flog een. Ondercuijs. Verzwaring van de lasten. Veranderen om te verslechten. gelijk voor de wet. ZOO ’T VERSLECHTEN moesten de katholieken afgestemd worden? Liever TURKSCH dan PAAPSCH! Uit de Flandre Libérale en 1884-1910. Dixmude. G. Baeckeroot-Capoen. Bureel Gazelle van Dixmude. nen besluiten dat de kiezingen tegen de katholieken zouden uitvallen. Dat en doet niemand geern Men verandert maar in de hope van te verbeteren. Anders te werke gaan, ware zot. voeding geven. Christelijk onderwijs willen de fra- massons niet. ’t Is hun recht, als burgers. Dat ze geen voorrechten vragen. Dat ze niet schreeuwen als de katholieken voor het CHRISTELIJK onderwijs hunner kinders dezelfde Staatshulp vragen gelijk de framassons voor het NIET-CHRISTELIJK onderwijs. Dat ze niet schreeuwen als men in de Kamers een millioen stemt voor de onderwij zers van het vrij onderwijs. Zijn de ouders die hunne kinders willen christelijk opbrengen, misschien zooveel niet weerd als de andere? Men zou het zeggen. De liberalen willen alles voor onderwijs en niets voor een ander. Dat kan niet zijn. De katholieken betalen zoowel en zooveel 1884 1890 1896 1902 lieten het geld rollen voor voor schoolpaleizen die De katholieken willen aan de kinders eene woordigers nog herhaalden zij het verschillige keeren SCHOOLSTRIJD, KERKVER VOLGING. Dat beloven zij ons. 1889 1895 1901 1907 vallen ’t is eene algemeene verlichting in ’tfransch un soulagement universel De val van het katholiek ministerie zou, integendeel, eene algemeene onrust te wege brengen. Iedereen zou zich, met angste, afvragen Wat gaat er daaruit spruiten Waarom dit verschil? Ge vat het gemakkelijk. Van 187S tot 1884 bestuurde het liberaal ministerie met geweld. Het katholiek ministerie gaat, integendeel, eene gematigheid te werke waarvan rechtzinnige tegenstrevers zelven getuigenis geven. Ten jare 1884 was men niet onverschillig aan het aanblijven van het liberaal ministerie, ’t Hing de menschen hunnen neus uit. De eigenste liberale Indépendance. waarvan wij hierboven spreken, schreef daags na de kiezingen die het liberaal ministerie deden belasting als de framassons. Zij hebben dus RECHT op GELIJKE hulpgelden Alleman gelijk voor de wet, voor de schoolwet Zoo moet het zijn 6een bastaards! Dat willen de katholieken. Kan er hun iemand ongelijk geven, die voor het recht is? Sommige van die oude liberalen blevén buiten alle partij. Anderen kwamen naar de hun De Flandre libérale en is alleene van haar gedacht niet. De Indépendance, die even liberaal is als de goede geleerdheid en eene christelijke op- Flandre, schreef insgelijks over weinige dagen: Sedert de katholieken aan ’t hoofd zijn, heeft de onverschilligheid in zake van (liberale) politieke, grooten vooruitgang gedaan. Waarom zijn die menschen onverschillig geworden aan de liberale politieke? Omdat de katholieke regeering hun geen reden van klagen geeft. Ware het anders geweest, ze zouden hen uit de liberale politieke niet teruggetrokken hebben, ze zouden niet onverschillig ge- M. Vandervelde is hoofdman der socialis tische partijIn de zitting der Kamer van Volksvertegenwoordigers van 5 April hield hij eene redevoering. Hij eindigde ze met dien met kreet LIEVER TURKSCH, DAN PAAPSCH Dat beteekent Liever alles, zelfs het slechtste, dan katholiek Al de liberalen der Kamer juichten dat toe en wenschten M. Vandervelde geluk. o M. Buyl, liberale volksvertegenwoordiger, Hoe is de liberale party zi“”gBra’°’ Weg m°‘ toch veranderd Liberalen en socialisten liggen in stokke veel puntenOp twee zaken zijn ze t’ akkoord Schooloorlog en Kerkvervolging. Van 1878 tot 1884 waren de liberalen aan ’t bestier en ze godsdienststrijd en zouden nutteloos geweest zijn, ware het niet, dat ze dienden om konijns te kweeken. Kiezers, oordeelt Dat is nog een oud stokpeerd waarmede de anti-klerikalen geerne voor den dag komen. Wringen wij maar seffens dat stokpeerd den kop af. Daarom nemen wij het verslag der midden- afdeeling opgemaakt door den heer Hubert, die de officieele cijfers van ’s lands schatkist aangeeft. Hoeveel lasten betaalden de Belgen per jaar en per hoofd gedurende de laatste tijden? Het verslag verdeeld dio tijden in tijd perken van zes jaren en levert den volgenden uitslag per hoofd Van 1878 tot 1883 betaalde men 4.15 fr. 3.15 fr. 2.50 fr. 2,56 tr. 2.19 fr. Men zou geen oogen moeten hebben om het worden zijn, niet te zien. Dat gaapt gelijk een oven. Is er nu geen vrede, vrijheid, ruste vooruitgang in het land? Die rechtuit is, moet antwoorden JA. En wat zou er in de plaatse komen De liberalen en de socialisten hadden de goedheid het ons te zeggen. In de laatste zittingen van de Kamer van Volksvertegen- De liberale partij van nu gelijkt geen beetje meer aan de liberale partij van vroeger. ’t Scheelt den dag en den nacht. Veel en van de voornaamste liberalen van vroeger hebben hen uit die partij terug getrokken. Ze gaan te verre, In België zijn er min ongeletterden dan in Frankrijk, waar het verplicht onderwijs bestaat. Vail Geilt. beralen. Hoort: Als men aan sommige libe ralen vraagt waarom doet ge nu niet katholieke gezindheid, om de wille van hare meer meê, waarom zijt ge onversch.il- bezadigdheid, van hare rechtveerdigheid in lig geworden aan onzen politieken het besturen van *s lands zaken. strijd, antwoorden ze Bah? ik kom goed aan mijn brood en ik. trek mij dit al niet meer aan. Ik ben voor de ruste. Zoo schrijft de Flandre Libérale. En waarom spreken deze liberalen, vroeger dikwijls ge weldig. nu alzoo? Omdat ze gezien hebben dat de katholieken geen beletsel zijn voor den vooruitgang, maar integendeel er aan meêhelpen en meêwerken. zegden die li- u p

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 4