A Zien doet gedenken. 8 IVEei 1910. IC A. T n O IL. IE3 JS. KIESBLAD. Katholieke Kiesvergaderingen. vóór- 1° stuur. Gedenkt ze als gij hoort en ziet hoe het nu in Frankrijk gaat, vertelt maar aan uwe kinderen, vooral aan uwe zonen, wat gij dan voor hunne ziel hebt geleden, opdat zij door hunne stem aan het bestuur niet brengen deze die gij in 1884 hebt afgekegeld, omdat zij de zielen van uwe kinderen wilden rooven. ZIEN DOET GEDENKEN. OP ZONDAG 8 MEI Te Edewalle om 10 1/2 ure Onder het liberaal ministerie van 1878 tot 1884 ging de boerenstand letterlijk ten onder. De liberalen hielden met de boeren den zot en deden niet het minste om den landbouw te redden. Maar, God zij gedankt, op 10 Juni 1884, wierden de vijanden der boeren buitenge- kegeld. Het nieuw aangekomen katholiek ministe rie stelde onmiddelijk, middels in ’t werk om onze werkzame en verdienstelijke boeren ter hulp te komen. Honderden wetten en maatregels werden ten voordeele van boer en werkman ingébracht. In dit nummer zullen wij u een klaar gedacht geven van hetgeen het katholiek gouvernement voor hen doet; en hoeveel millioenen er voor de boeren en werklieden bestemd worden, dank aan ons nooit volprezen Katholiek ministerie. ure namiddag, kop, tot aan 600 fr. 2.) Jaarlijksche toelage van 25 frank. III. Aan de Peerdenverzekeringen. 1) Een inrichtingskrediet van 3 frank per merrie, ruin of kachtel en van 10 frank per hengst. 2) Jaarlijksche toelage van 25 fr. IV. Aan de Geitenverzekering. Al de geiten verzekeringen, ’t koetje van den werkman! die zoo nuttige instelling waarmede de liberale gazetten zoo gespot hebben in ’t begin en waarmede zij nu niet meer durven lachen, omdat die inrichting in 10 jaar tijd zoo zeer vooruitgegaan is, dat er nu in Westvlaanderen rond de 150 geitenverzekeringen bestaan met meer dan dertig duizend verzekerde geiten 1Een inrichtingskrediet van 50centiemen per geit. 2. ) Jaarlijksche toelage van 25 frank. V. Aan de herververzekering van Vee. Jaarlijksche hulpgelden, welke gelijk zijn aan het bedrag der premiën door de plaatse- Zaterdag 30 April, had te Dixmude de lijkdienst plaats, van de overste der Fransche Carmeliettessen, in de wereld Jufvrouw Louisa van Schalkwyck de Boisaubin, zuster van luitenant-colonel Baron van Schalkwyck en van Madame van Grand- launay geboren van Schalckwyck de Boi saubin. Deze laatste Dame was hare zuster komen bezoeken en heeft gewild dat het lijk van hare zuster zou overgevoerd worden naar Frankrijk, om in den familiekelder te Celettes bij Blois begraven te worden. Het zien van die begraving deed ons ge denken de hatelijke kerkvervolging die in Frankrijk heerscht. Wat kwaad had dat mensch van edelen bloede aan Frankrijk gedaan? Vaarwel zeggende aan eer en groot heid, had zij haar gaan opsluiten in een Carmelusklooster en daarom wierd zij met hare kloosterzusters gebannen uit haar vader land. Noch de grootheid en cAlAA 1 naam, noch de diensten door hare familie aan jongeren weten te vertellen, wat de arme menschen in den schoolstrijd van 1879, geleden hebben om meester te blijven over de zielen van hunne kinderen Te Antwerpen meer dan 2000 huisgezinnen gebroodroofd. Te Dixmude wierden 32 arme huisgezinnen alle hulp ontzeid omdat vader en moeder wilden meester blijven, van hunne kinderen, ja vele ouders wierden daar voor den rechtbank gesleurd. Te Diest, werd eene arme vrouw van 85 jaar haar hulpgeld afgenomen, omdat hare zuster haar ontslag genomen had in de ge meenteschool. Te Veurne, te Lissewege en andere plaatsen wierden, voor de eerste communiecanten, kleederen geweigerd aan de ouders wier kin deren naar de katholieke scholen gingen. Iedereen weet wat te Heule gebeurde, te Oostnieuwkerke wierden de kinderen van de mostschool, als de sneeuw’ een voet dik lag, met de zusters buiten gezet, en moesten in eenen suikereiast gaan huizen. Eene moeder in gezegenden staat, die achter hare kinderen edelheid van hare kwam vragen, wierd door de openbare macht y j omverre geworpen en kreeg nog een proces het vaderland in het leger bewezen, konden toe, dat uitkwam op eene maand gevang, dien haar baten. Omdat zij kloosterzuster was, x wierd zij gebannen, als iemand die zijn land verraden heeft. Gestorven, is zij in den weg niet meer van de fransche kerkvervolgers en daarom mocht haar lijk wederotn de grenzen overgaan. Hoe droevig voor hare beminde medezusters, de gebannene Carmelitessen van Dixmude die de overblijfsels hunner overste hebben zien vertrekken naar het vaderland, terwijl zij voorts in ballingschap moet blijven. Christene Vlamingen die meestal in uwe familie priesters, kloosterlingen of klooster zusters hebt,weet het wel, moest het katholiek gouvernement omver geworpen worden het zou hier gaan gelijk in Frankrijk. De priesters zouden vervolgd worden, de kloosterlingen zouden gebannen worden, en daar gij geen fortuin hebt gelijk Madame de Grandlaunay, zouden uwe kinders, uwe broeders en zusters verre van het vaderland sterven, zonder dat middag. 2° Te Couckelaere om 3 in het lokaal. 3° Te Houthulst om 6 1/2 ure namiddag. OP 15 MEI (SINXEN). 1° Te Jonckershove om 10 1/2. 2° Te Woumen om 3 ure, 3° Te Merkem om 5 1/2. OP 16 MEI (2de SINXENDAG). 1° Te Cortemarck om 4 ure 1/2. 2° Te Handzaeme om 6 ure 1/2. gij hun eenen laatsten vaarwel hebt kunnen zeggen en verre van u zouden zij begraven worden. Zoo zou het gaan, in volle Kamers hebben de liberalen geroepen: Weg met de kloosters en M. Buyl heeft er geroepen Abas la calotte. Dat wil zeggenWeg met de papen. Vele onzer lezers zullen Maandag 9 Mei de H. Bloedprocessie gaan bezichtigen. Ehwel dat zien zal hen ook doen gedenken dat onder het laatste liberaal ministerie, het aan de soldaten verboden wierd de H. Bloedprocessie te vergezellen, en dat de liberalen in 1884 de kapel van het H. Bloed hebben gesloten. Als zij den Heer Gouverneur Ruzette zien ’V'onT* (ip HnPTPTl de processie volgen, dat zij gedenken dat x zijnen eerbiedweerdigen vader zaliger, on- "WGrkllGCleil willekeurig als gouverneur wierd afgezet. Met daaraan te denken zal het aan de ouderen Toelagen van den Staat aan de landbouw- in gedacht komen, en zij zullen het aan de inrichtingen. zij moest gaan uitdoen met haar pas geboren kind. Brave vaders en moeders die den school strijd van 1879 hebt beleefd, herinnert u wel die droeve tijden van het laatste liberaal be- handelsweerde dezer werktuigen. Bijv. Eene hoerengilde koopt eene graan- scheider van 200 fr. De Staat geeft eene toelage van 40 fr. Zij koopt eene zaaimachien van 500 fr. De Staat geeft 100 fr. enz... 2. Hulpgelden voor landbouwprijskampen en landbouwtentoonstellingen. Die toelagen beloopen tot een derde van de uitgaven van den prijskamp of tentoon stelling. II. Aan de Veeverzekering. J 1.) Een inrichtingskrediet van 1 fr. per I. Aan de landelijke beroepsvereeniging. (Boerenbonden). 1Hulpgelden om het aankoopen van verbeterde Landbouwwerktuigen te verge makkelijken. Deze toelagen beloopen tot het vijfde der USX ZiEli 0ÖETÖE0ESKEN

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 1