Scherreweg. 26 JAAR. Denkt hier aan! De liberalen en de boerenbonden. Stemt voor de Katholieken1 Godsdienst, Paus en Heilige rechten Zijn bespot door Satans knechten. Katholieken schenken vree Geuzen brengen oorlog mèe! Een jongeling wierd onlangs in Frankrijk tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld, hij aan hoorde de uitspraak van ’t vonnis met eene kalme gelatenheid en sprak dan De boerenbonden zijn de grootste geld- klopperij onzer eeuw, durven de liberalen drukkenGe moet dan daarvoor onbe schaamde leugenaar zijn om zulks te houden staan. vierden rang met eenen buitenlandschen handel van 8 milliard 970 millioen. Men valt onwillekeurig aan het droomen als men bedenkt dat de oppervlakte van Belgie maar 29,450 vierkante kilometers beslaat, bevolkt met 7 millioen 239,371 in woners, (de bevolking van Londen en van St-Petersburg te zamen). Het heeft 7,300 kilometers spoorwegen, 2,300 kilometers bevaarbare waterloopen. Droeve zaak om vast te stellen Rusland met zijne oppervlakte van 5,191,582 vier kante kilometers; zijne 127 millioen inwo ners; zijne 88,400 kilometers bevaarbare waterloopen maakt een slecht figuur onder de economische mogendheden van Europa. Het komt nauwelijks op den achtsten rang met eenen buitenlandschen handel van vier milliard 480 millioen, ver beneden dezen der groote landen van Europa en zelfs van Belgie en Holland Over die hulde van het Russisch blad aan ons land mogen wij fier zijn. De buitenlandsche handel van Belgie be draagt 8 miljards tegen deze van Rusland enkel 4 miljards. Het verschil is dus de helft ten onzen voordeele. Doch als men de berekening doet per hoofd, dan wordt het verschil oneindig grooter. Eens gerekend 8,970,000,000 frank verdeeld onder 7,239,371 Belgen geeft voor 1239 frank buitenlandschen handel per hoofd; 4,800,000,000 frank verdeeld over 127 millioen Russen geeft 37 frank per hoofd. Dat maakt dat de Belgen per hoofd 33 maal zooveel handel drijven als een Rus. Dat kan nog al schikken voor menschen die volgens de liberalen door een achteruit- kruipers-gouvernement bestuurd worden, niet waar? durven drukken dat al die winst in de zakken der 19 klerikale aandeelhouders te recht komt. De waarheid is dat zij op 8,400 frank gestort geld 3 1/2 winst of interest trekken, dus allen te zamen 294 frank en dat zij nooit meer kunnen of mogen trekken. Al het overige blijft ten bate der maat schappij ’t is te zeggen der boeren. Wat de liberalen zeggen, is dus wel een peerdenleugen, die 7 peer den niet trekken kunnen. Daaruit kunt gij besluiten dat de liberalen tot alles bekwam zijn. Eene partij die zulke laagheid durft begaan en die zulken laster durft uitstrooien op die onbaatzuchtige men schen, kan in ’t herte van onze eerlijke vlaamsche boeren niets anders dan walg en afkeer verwekken. Dat de liberalen nu nog al schrijven dat ze willen, in dezen kiesstrijd, achter zulken peerdenleugen, de boeren zullen het nooit meer gelooven. Een boer die nu nog zou willen stemmen voor zulke leugenaars, is de naam van eerlijke vlaamsche boer niet meer weerdig. Dat zegt u Bobr Jan. is rechtveerdig. Ik vergeef aan de gen- darmenze deden hun plicht met mij aan te houden. Ze durven schrijven dat de boerenbond van Leuven aan zijn klerikale en devote aan- deelhebbers buiten den interest van 7 1/2 per honderd, op een gestort kapitaal van 8,400 fr. de kolossale winst gedaan heeft van 84,000 fr., dus een intrest gegeven heeft aan zijne aandeelhouders van 1000 per honderd Dat is een peerdenleugen, waarvoor MM. Schollaert, F. de Wouters d’Oplinter en O. Vanden Eynde een proces komen in te spannen tegen het liberaal orgaan De Wacht van Thienen. Zij vragen 5000 fr. schadevergoeding. Maar naar wien gaan de winsten? Dat is de hoofdzaak Is het aan de aandeelhouders? Neen, duizendmaal neen. Die winsten kunnen en moeten wel volgens vrede en vooruitgang, zoudt gij dat willen tracht hebben zich te verrijken met het geld vijftien vereffeningen geëindigd, die 401,000 fr. opbrachten, en daarvoor heeft hij zelf 99,000 frank getrokken, en daarbij nog 150,000 fr. voor zijne klerken en bureel- kosten. Te Albi heeft een vereffenaar 28,000 fr. weten bijeen te krijgen, en daarvoor eischte hij 30,000 fr. Dit kan een gedacht geven van de wijze, waarop die zonderlinge ambtenaars met het geld omsprongen, ’t Is niet moeilijk zich alzoo te verrijken 1 Nog vele andere zulke nesten komen gedurig aan den dag. Ge ziet dus hoe ver het in Frankrijk ge komen is met gansch dien geuzenboel aan ’t hoofd. De groote katten spelen scherreweg en bedeelden zich goed terwijl de oude werk lieden daar kaduliig op staan kijken en wachten naar hun beloofde pensioen. De millioenen doen daar den dans naar den Ik vergeef aan de rechters; hun vonnis zak der vertrouwelingen. de wet in den Moniteur aangeteekend staan op de aandeelhoudersmaar zij moeten daarom in den zak niet gaan dier 19 aandeelhouders of stichters, en zij kunnen er zelfs nooit in te rechtkomenWant er staat geschreven in de standregelen der maatschappijen dat staat ook gedrukt in den Moniteur, dat er nooit ten eeuwigen dage, meer dan 3 1/2 interest op het gestorte geld aan de aandeelhouders mag uit betaald worden, en dat al de overige winst aan de maatschappij moet overgaan ’t is te zeggen aan de boeren. Dat weten de liberalen het staat in den Moniteur gedrukt, het heeft in volle Kamer gezegd geweest door M. Helleputte zonder dat iemand het heeft kunnen loochenen, en de liberalen zijn schaamteloos genoeg, om te Wanneer in Frankrijk de hatelijke ver- volgingswet gestemd werd, beloofde het Gouvernement het goed der kloosters dat nagenoeg EEN MILLIARD moest opbrengen te gebruiken om de arme oude werklieden een pensioen te verschaffen. HelaasMeermaals reeds werd er bewezen dat de opbrengst der kloostergoederen aan de vingers bleef plakken der vereffenaars. Deze laatste dagen is daarover een ge ruchtmakend schandaal aan den dag gekomen. Zekere Duez, de beste vriend der Ministers en andere geusche kopstukken, heeft rond de VIJF MILLIOEN weggemaakt en in zijnen zak geplooid. Die man dacht voorzeker Ik ben opge legd door den Staat van kerken en kloosters te bestelenwaarom zou ik dan ook den Staat niet mogen bestelen? Den eenen diefstal is den anderen weerd1 In zijne ondervraging in de Kamers zegde de Heer Berry Men moet niet alleen de drie likwidators aanpakken, maar ook degenen die hen be noemd en in hun ambt behouden hebben en die verantwoordelijk zijn voor hetgeen er gebeurd is. Men heeft de kloosterlingen ge ruïneerd om eenige Duez’s toe te laten mil joenen in hunnen zak te steken! M. Berry sloeg den nagel op den kop. M. Berry deed opmerken dat, op twee of drie uitzonderingen na, de vereffenaars ge- Maar er is hier een man aanwezig aan wien ik geene vergiffenis schenk. Die man is mijn vader. Hij heeft mij zonder Godsdienst 9 opgevoed‘t is zijne schuld dat ik voor het gerecht verscheen. Ziedaar de vruchten van het onderwijs zonder God, dat de liberalen hier ook in België willen invoeren. Huisvaders, denkt er aan 26 jaren voorspoed! 26 jaren vrede! 26 jaren vooruitgang onder aller opzichten! Kiezers! dit schoon tijdstip van voorspoed, zien vervangen, door een tijdstip van geldver- der kloosters^ M. Lecouturier heeft in 1909 speling, van gewetens vervolging, van dwin gelandij, en van verval voor ons land? Neen, niet waar Houdt dan onze liberalen af van het Staats bestuur, en van de kas en stemt voor dezen die door hunne daden bewezon hebben, dat zij alleen de grootheid en de welvaart van ons Vaderland weten te bewerken. IWSÏ

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 3