5 5 X D 1 D 12 Wij zullen nu bewijzen dat de veel slechter is dan de bestaande pensioenwet Liberalen en in ’t bijzonder Hondsblad wat antwoord gij daarop? Nog een ander paar mouwen. Kleine boeren, kleine burgers, zijn ook al den uil van ’t spel ’t En is niet ai? beloven. Gij ziet dat het verre is van een pensioen kosteloos, voor niet. men dat is 727 fr. 50. Wil hij zelf aan 65 jaar zijn gestort geld weer hebben, hij zal, buiten zijn jaar- mijnwerkers, die minstens driemaal zooveel winnen dan onze landbouwwerklieden, maar 7 fr. 50 ’s jaars moeten betalen terwijl onze 3) Volgens de voorafgaande toelichting, die M. Warocqué geeft aan zijn wetsontwerp, Artikel 1. De nijverheidswerklieden, en de landbouwwerklieden zijn verplicht van aan den ouderdom van 15 jaar te storten voor hun ’s jaars, pensioenwet, stelsel Warocqué, jaar, jaarlijks, 15 frank stort met voorbe- 11 1 1 Imiirlpii h’Amf.A.A.ltrftkt ftftn hOO£TGr Ben— 1. Met het stelsel van M. Warocqué, is de Om het hoogste niet te nemen, laat ons veronderstellen, dat ingezien de wijzigingen aan de rentetarieven en de provinciale bij lagen hij ook maar 360 frank zou trekken, hij zal nog veel voordeel hebben, met de tegenwoordige wet want buiten zijn pensioen, dat onverminderd zal blijven, zullen zijne erfgenamen na zijn overlijden, 97 ten honderd, of zoo hij wil, hij zelve aan 65 jaar, 70 ten honderd van zijn gestort geld weer hebben. Koevele zou dat bedragen? Aangezien hij van 15 jaar tot 65 jaar gestort heeft, alle jare 15 frank, heeft hij in die 50 jaar gestort 50 maal 15 frank, dat is 750 frank. Zijne erfgenamen zouden dus weerbekomen 750 maal 97 centie- Uw liberaal stelsel, waarmede gij zoo boft, geeft 360 frank pensioen; onze katholieke pensioenwet geeft 575... Dus 200 frank meer pensioen met de katholieke pensioenwet, dan met M. Warocque’s fopperijDat is nummer een. Wat zegt ge ervan? 3) Wil de werkman een pensioen bekomen van 360 frank met de tegenwoordige wet, moet hij van 15 jaar tot 65 jaar, maar alle jare 6 fr. storten met afgestaan kapitaal, met M.Warocque’s stelsel alle jare 15 fr. Hij bekomt dus hetzelfde pensioen voor 6 frank, met de tegenwoordige wet, dat hij bekomen zou met 15 frank in M Warocque’s stelsel. Om de 360 frank te bekomen met de tegen woordige wet, moet hij maar 50 maal 6 frank storten, dat is 300 frank, integendeel met M. Warocque’s stelsel moet hij 50 maal 15 frank storten, dat is 750 frank. Dat is een verschil van 450 fr. Bijgevolg M. Warocque’s stelsel zal den werkman 450 frank uit den zak jagen. De werkman zal dus met reden zeggen Ik houd van M. Warocque’s stelsel niet. Dat is n° 3. 4) M. Warocque’s stelsel pensionneert de mijnwerkers aan 60 jaar en de landbouw werklieden en gewone nijverheidswerklieden aan 65 jaar. Dat aanveerden wij, omdat de 5) In het stelsel van M. Warocqué vallen de werklieden die geen patroon hebben, onze kleingebruikers zooals de kleine boeren die voor hen zelven werken, onze kleine burgerij, stieldoeners, onze werklieden die buiten het land werken, zooals onze 12000 westvlaam- sehe werklieden, die naar Frankrijk gaan en menige andere, buiten de wet, tenzij zij alle dage 15centiemen storten. Op 300 werke- dagen dat is 45 frank 's jaars. Met de tegenwoordige wet bekomen zij het pensioen van 300 frank met 6 frank ’s jaars. M. Warocqué’s wet vraagt hun 30 fr. meer. Dat is in 50 jaar1950 fr. meer. Dat is n" 5. houden kapitaal, trekt een hooger pen sioen met de tegenwoordige wet, dan hij zou trekken met M. Waroequé’s stelsel met afgestaan kapitaal. Inderdaad, met M. Warocqué’s stelsel bekomt bij maar 360 fr., storting verplicht; met de tegenwoordig met de tegenwoordige wet bekomt hij 390 fr. bestaande pensioenwet is de storting niet 50 pensioen. verplicht. En hoeveel zijn de werklieden verplicht te storten? De landbouwwerklieden en de gewone nijverheidswerklieden 5 centiemen daags; de mijnwerkers binnen in de mijnen werkende, 2 centiemen en half daags. In veronderstelling dat de werklieden 300 dagen per jaar werken, zal de landbouw- werkman en de gewone nijverheidswerkman, per jaar betalen 300 maal 5 centiemen, dat is 15 fr., en de mijnwerker 300 maal 2 centie men en half, dat is 7 fr. 50. Welnu, met het stelsel van M. Warocqué, zullen onze landbouwwerklieden en gewone nijverheidswerklieden, mits eene storting van 15 frank ’s jaars, van aan 15 jaar tot 65 jaar, een pensioen van 360 frank trekken. Wij noemen dat eene fopperij en 2. Met het stelsel van M. Warocqué, zijn mijnwerkers, ingezien hun werk, eerder ver- de werklieden verplicht te storten met af- sleten zij pensioen. Artikel 2. Elke werkman die verplicht werd stortingen te doen en die in het vervolg onder de toepassing van artikel 1 niet meer valt, kan het ouderdomspensioen bekomen, mits hij dagelijksche stortingen van 15 cen tiemen, onafgebroken heeft gedaan. Hetzelfde geldt voor den belgischen werkman, die buiten het land werkt. Artikel 5. Elke werkman moet bij het betalen van zijn loon, zijn kwijtingskaartje (pensioenkaart) afgeven aan zijnen patroon. De patroon plakt op de kwijtingskaart van den werkman postzegels tot een bedrag van zoo veel maal 10 centiemenen indien het een mijnwerker is, binnen in de mijn werkende tot een bedrag van zooveel maal 5 centiemen, als er dagen waren waarop de werkman bij den patroon in dienst is geweest. Artikel 11De patroon die krachtens artikel 5, postzegels plakt op de kwijtingskaart van den werkman, mag de helft van de weerde der postzegels aftrekken van den loon van den werkman. In andere woorden artikels 5 en 11 ver plichten den patroon en den werkman elk 5 centiemen per werkedag te storten. Indien de werkman mijnwerker is binnen in de mijn werkende, moeten de patroon en de werkman slechts elk 2 centiemen en half per werkedag storten. Artikel 26. 1) De landbouwwerkman heeft recht op zijn pensioen aan 65 jaar. 2) De gewone nijverheidswerkman heeft recht op zijn pensioen aan 65 jaar. 3) Do mijnwerker, binnen in de mijn wer kende, heeft recht op zijn pensioen aan 60 jaar. sedert't jaar 1900, met eene storting van 15 frank ’s jaars van 15 jaar tot 65 jaar, geeft een pensioen van 576 fr- 75- Laat ons nemen 575 fr. effenwant de her ziening der rentetarieven en wijzigingen gebracht aan de verdeeling der provinciale toelagen moeten niet in acht genomen worden; immers de wijzigingen gebracht aan de rentetarieven en de verdeeling der pro vinciale toelagen zullen' ruimschoots vergoed worden, door de toekenning der Staatstoe- lagen, die een grooter getal jaren zullen ver leend worden; aangezien de Staat toelagen verleent tot dat men door zijne stortingen, met afgestaan kapitaal gedaan, komt tot een jaarlijksch pensioen van 360 frank. de werklieden verplicht te storten met af- sleten zijn dan de andere werklieden. Maar Daar is, in ’t korte, het wetsvoorstel van gestaan kapitaal (’t is te zeggen dat noch hetgene wij niet aanveerden, het is, dat de M. Warocqué, en de manier op dewelke de zij, noch hunne erfgenamen nooit iets kunnen 1 1 J-- 1 ---- liberalen een pensioen van een frank daags wederbekomen van het gestorte geld) met de tegenwoordige pensioenwet mag men storten met voorbehouden kapitaal (’t is landbouwwerklieden 15 frank’s jaars moeten betalen. Is dat misschien omdat de liberale M. pensioen, of zijne erfgenamen ten grooten Warocqué onze vlaamsche werklieden aanziet als een hoop stomme boeren Dat is n° 4. met reden M. Warocqué’s stelsel met eene storting van 15 frank van 15 jaar tot 65 jaar, geeft maar een pensioen van 360 lijksch pensioen van 360, het eerste frank. De tegenwoordige pensioen- jaar nog eene som bij trekken 750 wet, door de katholieken ingebracht maal 70 centiemen, dat is 525 fr. Bijgevolg zijne vrouw, kinders of naastbe- staanden krijgen nog een geschenk van 727 fr. 50, of hij zelve 525 fr. Bijgevolg, met M. Warocqué’s pensioenvoorstel doet hij 525 fr. schade. Dat is n° 2. te zeggen dat de werkman, die stort voor zijn deele het gestorte geld kunnen wederkrijgen). Welnu, iemand die van zijn 15 jaar tot 65 ■■’-jSftSHI 3

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 3