Farceurs I Waar zijn de Farceurs? waar zijn de Godslasteraars? M. Buyl en de Armbesturen. M. Buyl tusschen twee vuren Het besluit. Bedienden van post en ijzer weg. Want elke mis is Dixmude. G. Baeckeroot-Capoen. Bureel Gazelle van Dixmude. Werklien wie verbeterde uw lot? Denkt daar aan en stemt niet zot! gen of aanvallen tegen priesters en klooster zusters in voorkomen, maar wij denken dat die staaltjes voldoende zijn om onze kiezers in te lichten. of beter gesteld. Met M. Warocqué’s voorstel zullen er meer dan 3 manspersonen gepensionneerd zijn tegen een vrouwspersoon. Wij vinden dat onrecht werkvrouwen verdienen hun pensioen gelijk werkmannen. onze maatschappij beheerscht. 4) In Ons Blad worden in eene samen spraak tusschen Pieren Jan. aan de klooster zusters der weezengestichten de volgende namen gegeven tottebollen, heilige trek mutsen, heksen, duivelinnen' Wij zouden zulke aanhalingen kunnen is zijne wet toepasselijk aan 1,058,000 man nelijke en 323,000 vrouwelijke arbeiders. M. Buyl heeft aan den gang geweest in de Kamer om, waar of geen waar, al de comére- en de koude zeevering van zijne kale sleppedragers, over de Armbestieren van ’tDixmudsche en ’t Veurensche uit te kramen, zoodanig dat zijne partijgenooten, zelve er den walg van hadden. Intusschentijd, Morréz, de hulpuitdeeler van den dóór, en dóór liberalen disch van Oostende, wierd over eenige dagen te Brugge veroordeeld voor 31 keeren 7 maanden kot, voor pl boeten van 50 fr., voor het terug geven van het achtergehouden geld, binst de tien laatste jaren, en waarvan het bestier nooit niet gewaar was geworden, zijnde zeven en twintig duizend twee honderd en twee franks!... O arm bestier' En Buyl zwijgt als vermoord Oh! Die poetsenbakker!... Wij lezen in Ons Blad'van 24 April De liberalen zijn tegen den Godsdienst, schreeuwen de Eerweerde Heeren van uit hunne lèugenkuipen tegen den Gods dienst neen, zeer Eerwaarde Heeren, maar tegen uwen gelddienst daar zijn wij tegen. Farceurs, zegt het verder, Farceurs deze die beweren dat wij den Godsdienst be strijden. Dat ons Buut liegt zullen wij door eenige aanhalingen uit dit zelfde Ons Blad bewijzen. IJ In Ons Blad 28 Juni 1903. Nevens de drie Goden vindt men dan nog Maria, veel meer vereerd dan den ouden God zelve; daarbij duizend afgoden of heiligen... eenige met zeer schandelijke zedelijkheid behebt voorwaar tegen de katholieke veelgoderij kan het heidendom niet op wegen. 2) Ons Blad 12 Juli 1903. Aangezien het bewezen is dat er geen vagevuur bestaat zeggen wij beter geene mis dan ééne mis. Want elke mis is eene tegensprake en dat wij kunnen spreken bespotting Gods. TVJ ---L J—-- wij in de Kamerzitting van Maandag 2 Mei. M. Buyl heeft weer bezig geweest. Onder voorwendsel van de oude tentoonstelling van Milanen te spreken, heeft hij persoonlijk heden den grondsteen vormen van de kerk dïe aangegaan M. Dupret, katholieke senator van Brussel, en zijn schoonzoon M. Vaes, bouw meester. M. Buyl heeft ze, effen af, beschul digd hunne zakken gevuld te hebben met het geld dat de regeering gaf voor deze tentoon stelling. Verschillige katholieke volksvertegenwoor- Dat alles bewijst dat de liberalen onbeschoft liegen als zij de werklieden een pensioen van één frank daags beloven en dat zij dat enkel doen om met valsche beloften de stemme van verdwaalde, onwetende menschen te winnen dat bewijst ook dat M. Warocqué’s pensioen- voorstel, waarmede de liberalen zoo boffen en stoffen, eene fijne volksfopperij is. De ware oplossing van de pensioenkwesfje is dus gelegen in het stelsel van de vrijheid, mildelijk ondersteund door ons katholiek provinciaal bestuur en ons katholiek gouver nement. Onze katholieke volks werkers hebben het zoo verre gebracht, in 10 jr.ar tijd, dat een millioen-leden ingeschreven zijn in de pensi oenkas. De liberalen hebben voor depensioenen nooit iets gedaan en zullen nooit iets doen. Werklieden, weet gij wat er zou gebeuren moesten de liberalen meester worden van ’t land? In plaats van één frank daags, zult gij wat beloften en vorte appels krijgen maar van pensioen een groote O of zero Uw belang en profijt is dus, het katholiek gouvernement te ondersteunen en u niet te laten foppen door vleiers en volksbedriegers. En om te toonen dat wij nie: benauwd zijn van I van M. Warocqué’s pensioenwet, dagen Ons Blad uit om te antwoorden Werkman wilt gij een-pensioen Laat, de Katholieken doen! ralen volksvertegenwoordiger eenen aanbe volen expresbrief gezonden om te eischen dat hij zijne beschuldigingen buiten de Kamer zou herhalen. M. Buyl heeft, tot nu toe, van de wacht niet gebaard. M. Dupret heeft, dinsdag 3 Mei, in den Senaat, zijne verontweerdiging lucht gegeven over den aanval van M. Buyl, die valsch is. Men zal nu zien wat M. Buyl zal doen. Herhaalt hijbuiten de Kamer, zijne valsche aantijgingen, hij heeft een proces op zijn die volgens zijn stelsel, nekke! Durft hij het niet doen, dan is hij voor goed en voor altijd, veroordeeld in de oogen van alle rechtzinnige menschen. 3) Ons Blad IS Juni 1903. Onder de honderden mirakels die ’t hei- klap lige katholiek geloof aan zijne snullen van volgelingen .voorhoudt, zijn er eenige die waarlijk de aandacht verdienen. Een mirakel waarop de kerkvaders tot in 1870 hebben moeten broeien om dit onge looflijke en uitzinnige verzinsel te kunnen uitvinden is, de onbevlekte ontvangenis. In hetzelfde nummer na eenige spotternijen nopens de H. Maagd, spotternijen die wij uit eerbied voor onze lezers niet willen over drukken, staat er als slot. En zeggen dat zulke ellendige dommig- digers, als zij deze erge beschuldiging hoorden, vermenigvuldigen want geene week gaat riepen M. Buyl, zeg dat een keer buiten voorbij zonder dat er ketterijen, godslasterin- Met de tegenwoordige wet zijn mannelijke de Kamer! Men weet dat een volksvertegen- en vrouwelijke werklieden op denzelfden voet woordiger niet kan vervolgd worden over het- gesteld. geen hij in de Kamer zegt. Een volksvertegen woordiger zou, op die wijze, straffeloos de eerlijkste menschen kunnen vuil maken. M. Buyl antwoorddeJa, ik zal het doen! Ik zal mijn beschuldigingen herhalen Van zoo M. de senator Dupret vernomen Of doet M. Warocqué misschien dat voorstel heeft wat M. Buyl zei, heelt hij aan den übe- omdat de vrouwen geen stemrecht hebben? M. Warocqué’s stelsel is bijgevolg geen volks werk, maar een politiek werk. Dat is n" 6. 7° In dezelfde toelichting zegt M. Waroc qué, dat volgens zijn stelsel 139,242 oude werklieden zullen gepensionneerd zijn. Met de-tegenwoordige wet zijn er 230,000 oude werklieden die hun pensioen van 65 frank trekken. Bijgevolg wat zal M. Warocqué doen met de 90,000 werklieden die nu hun pensioen trekken, en het niet meer zullen trekken? Dat is n° 7. LuistertMinister Helleputte is uw vriend en hij toont het In 1910, onder andere aan de bedienden die min dan 2,000 fr. ’s jaars trekken, gaf hij verhoog ten beloope van 720,800 fr. De brievendragers kregen 200,000 fr. verhoog; 33,895 spoorwegwerklieden die reeds boven de 3 fr. daags trokken, krijgen verbetering ten beloope van meer dan twee miljoen frank. En die min dan 3 fr. trokken wierden ver meerderd ten getalle van 15.000 en de katholieke Helleputte kent hun alzoo ander half miljoen verhooging toe. Alles samengevat, bestatigen wij dat Minister Helleputte 57,320 zijner bedienden verhoogd heeft, en uit zijne begrooting meer dan zes miljoen meer aan zijn volk toekent! Dat doet het katholiek Staatsbestuur En liberaal en sociaal durven dan de stemmen bedelen van de bedienden van post en ijzerweg. Hoe schaamteloos! Die deftige staatsbedienden zijn dankbaar en zullen het toonen den 22" Mei WPS a

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 4