ho Het schandaal der 30 millioenl >a bo d fl c o r'o 2 I J J J Stemt onder n° 2. Kiezer s\ VERBETEREN EN VEBETEREN.. IS TWEE j o O O 7® M. Buyl’s beschuldigingen voor het gerecht. Die eeuwige Buyl. De moed van M. Buyl. man de Toen Congoland door België ging overge- van’t kiosk gaan De eene trok, de andere duwde en ze dwongen den katholiek het verhoog te ver laten onder het wilde getier en geroep van Buyl’s gaaien. de katholieken Overweegt wel de weerde uwer stem Geeft uwe stem niet aan mannen die slechts klaps te herhalen. Liberaal bestuur (1878-1884) 58 millioen 967 duizend 186 franks TE KORT Katholiek bestuur (1885-1908) meer dan 190 millioen OVER goed zijn om mede te loopen met de socialisten! Geeft uwe stem aan mannen, voorstaanders en verdedigers van Godsdienst, Koningdom, Huisge zin, en Vaderland! Dit zijn landbouwinrichtingen door de katho lieken verleend afschaffen, en den boer op alle manieren uitbuiten en den duivel aandoen! Dat zou hun werk zijn Maar wees gerust, liberale comedianten, de boeren zullen, hunne vrienden en hunne ware belangen indachtig zijn, en stemmen voor de KA THOLIEKEN onder 2. Emiel Vandermotte, gemeenteraadslid gepakt te worden, want is hij onschendbaar, kan hij niet vervolgd worden voor hetgeen hij in de Kamer uitkraamt, anders is het gesteld nomen worden, werd er staat van goed gemaakt. Koning Leopold, die als vorst van Congo land het daar al alleene te zeggen had, deed eene lijst opmaken van het goed dat er, bij de overname, aan België zou komen. De minister van koloniën, M. Renkin, jongen weg, zoo rap hij kan. Dat zijn Buyl’s deelde ze meê, in de Kamer. Bij de dood van koning Leopold, kwam het uit, dat de vorst van Congoland over 30 mil lioen beschikt had, die, bij de overname, eigenlijk aan ’t land hadden moeten komen. De koning had die millioenen, ten grooten deele, bestemd voor werken van openbaar nut, maar niettemin had hij ze moeten opgeven. Zonder menschelijk opzicht, verklaarde minister Renkin in de Kamer Ik ben be drogen geweest En seffens nam hij maatregelen om die 30 millioen in de Staatskas te doen weere- keeren. Moesten de erfgenamen van Leopold II of liever sommige erfgenamen, die dan antwoorden en gij zult harde noten te kraken hebben En dan braakte hij nog wat meer zwadder uit. Als hij gedaan had, ging een trappen op M. Buyl ’k zou geerne ook een woordje eigen blad het hem toeschreef! zeggen. Ziedaar M. Buyl, in geheel zijne schoon- Wie zijt gij vroeg de groen uitgesla- heid gen Buyl. Hij vreesde door het gerecht bij zijn lepels - te Gent. Zijt gij een socialist Neen, een katholiek. De groene Buyl werd paarsch. hijwij mogen op M. Buyl en heeft, tegenwoordig, niet veel liberale sekretaris der gemeente, ge moet geluk. M. Dupret, senator van Brussel, komt niet tegenstaande Buyl’s vlucht, algelijk zijne hatelijke beschuldigingen aan het oordeel van het gerecht te onderwerpen. Een liberaal blad Le-Ralliement, beging 8 Mei de onvoorzich- rH 1 met hetgene hij buiten de Kamer vertelt. Die menheer staat maar sterk als niemand Ge moogt hier niet spreken, gilde hem bereiken kan. Hij gelijkt aan een droeve uwe meetings ook niet jongen, die achter een groot mensch roept spreken..hier geen calottijns.Kom een keer hier, als ge durft». En als ’t Is hier geen meeting, ’t Is hier een het groot mensch hem om draait, loopt de vaderlandsch feest dat gij door uwe onver- - - - - draagzaamheid in eene politieke kwakzalverij manieren, hebt doen ontaarden. Gij moogt hier niet spreken Wel g’hebt daar 'een calottijn uitge daagd om na u te spreken... ’t is voor u gemakkelijk om gelijk te hebben als ge maar alleen moogt spreken... ’t Is hier een liberaal feestgrolde de moeilijk tot stand brachten, afbreken. De moed van den liberalen bezwadderaar tigheid M. Buyl’s laster over te nemen. Alle hulpgelden en toelagen aan de werd gansch den avond zeer druk besproken Aanstonds heeft M. Dupret gezegeld papier onder het aanwezige volk, maar niet ten aan dit blad gezonden. Hij en M. Vaes vragen gunste van den kalen vertegenwoordiger van elk 10.000 fr. schadevergoeding, den liberalen moed!» Minister Renkin heeft hetzelfde gedaan. Hij vraagt ook 10,000 fr. aan Le Progrès voor M. Buy Is aanranding over de 30 millioen van de Congo, overgedrukt te hebben. ’t En deugt niet, zooals men ziet, M. Buyl’s diging en inrichting enkel de maatschappijen van oud-soldaten uit het omliggende betrof. Na de overhandiging van ’t vaandel door een kolonel en andere officieren van ’t leger, speelde ’t liberaal muziek van Poperinghe een soort concert op ’t kiosk. En dan kwam M. Buyl op ’t verhoog, allerlei valsche en leugen achtige rekeningen tegen de katholieke mi nisters, senators en volksvertegenwoordigers uitkramen, waarna hij de huichelarij uithaalde van niet tegen Kerk of priesters te zijn. Een man van ter plaats onderbrak hem En uw gehuil van h bas la calotte! in. de Kamer De Buyl veranderde van kleur en ging al zwaaiend aan ’t huilen Ha gij calottijn. als ge wilt tegenspreken, ge moogt hier na mij op t verhoog het woord komen voeren! Ik zalu haasten M. Buyl’s knikkers uit de ronde te trekken. M. Buyl hield, bij hooge en bij leege, staan dat hij nooit de dagen van zijn leven zulke dingen gezeid had, dat hij nooit verklaard had dat de minister wetens en willens de Kamer bedrogen had, gelijk de Progrès zijn De Kamer is naar huis. Maar nog heeft M. de minister van binneulandsche zaken, in een bijblad van het Beknopt Verslag, moeten antwoorden op eene vraag van M. Buyl. Die heer had weeral eene groote misdaad ontdekt. Leest, maar beeft niet, want ’t is schrikkelijk. M. Ch. Dequidt, burgemeester van Loo, had de kiezers zijner gemeente uitgenoodigd tot eene kiesvergadering. Ehwel? En dan? En dan? Wel M. Buyl vindt dat M. Dequidt, 30 millioen van Congoland gesproken. Zijne uitnoodiging bezigde, misbruik meeting. Men toonde het blad aan M. Renkin, zulke dingen leest? Dus onder de liberalen zal een katholieke burgemeester de kiezers tot geene kiesver gadering meer mogen uitnoodigen Ziedaar wat die mannen met de vrijheid zouden uitmeten, waren zij meester! Wij lezen in het Volk van Gent Zondag was er te Ghyverinckhove, in het Veurne-Ambacht, de overhandiging van een vaandel aan eene maatschappij van oud- soldaten. Al wat uren in ’t ronde kan liberaal heeten of voor den broode moet liberaal zijn, jyy was er in ’t geheim toe uitgenoodigd en er samengestroomd, terwijl de openlijke uitnoo- vlucht voor de vlage- M. Buyl had, in eene kiesmeeting van Woïuwe Sint-Lambert, in het arrondissement „x. 1UUU uau ±Ti. Brussel, van den zoogezegden scherreweg van omdat hij zijnen titel van burgemeester in die 30 millioen van Congoland gesproken. Zijne uitnoodiging bezigde, misbruik van macht gazette Le Progrès gaf verslag over, die pleegde. Zoudt ge niet omverrevallen als ge minister van koloniën. De achtbare minister vond de gelegenheid gepast om eens, ten aanzien van gansch het land, te toonen welk moedig man M. Buyl is. M. Renkin zond twee van zijne vrienden, M. Nerincx, ondervoorzitter der Kamer, en M. Carton de Wiart, volksvertegenwoordiger, naar Buyl’s huis. Zij vroegen hem, namens M. Renkin, als hij de verantwoordelijkheid van dit verslag aanveerdde. M. Buyl stelde twee van zijne makkers aan, die hen ver- bo J> -

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 3