óf «8 o Een staaltje, 8 a Volledig mis. Voor de spoorweg- werklieden. él Na eene katholieke meeting. Belgenlana. hebben zij gedaan? D® Soldaterij en de Geuzen. GELD! GELD! GELD! ■2^ E:q» O Dixmude. G. Baeckeroot-Capoen. Bureel Gazelle van Dixmude. kost de petrol suiker koffie zout In 1910, NU. 0,18 0,70 1,50 0,07 millioenen niet vrijwillig teruggeven, de re- geering zou tegen hen een proces inspannen. Die 30 millioen zijn dus geenszins verloren. En daar is geheel dat schandaal. Als ze peizen daarmeê het schandaal van zeg u, Jan, ’t zijn vleiers die willen ’t volk bedriegen en stemt nooit voor kandidaten die beloven ’t gonne zij nooit kunnen geven. Jan. Ik geloof dat gij gelijk hebt, ik stem voor de katholieken. Zij schrijven en bewijzen de waarheid. Een Vlaming. Geen woorden, maar oorden. Het katholiek ministerie laat geene middelen onverlet om het lot der spoorwegwerklieden te verbeteren. Minister Liebaert verklaarde letterlijk inde Kamerzitting van 15 Juli 1909 Ik was minister van spoorwegen gedurende acht jaar en ieder jaar heb ik de dagloonen der-spoorwegwerklieden met 1,100,000 frank opgeslagen Dit is klinkende munt; elfhon derd duizend frank opslag ieder jaar! De toestand zal nog merkelijk verbeterd worden Van af 1 Januari 1910 werd het minimumloon voor ALLE de werklieden der spoorweg-, post- en telegraafdiensten op DRIE frank daags verhoogd. Daarenboven alle de bedienden en werklieden die min dan 1100 fr. ’s jaars trekken en meer dan drie kinderen onder de 14 jaar hebben, zullen voor elk kind bovén de drie (min dan 14 jaar oud) eene som van 40 fr. ’s jaars ontvangen. Er zullen insgelijks nog andere maatregelen genomen worden om den toestand der spoorweg-, post en telegraafdiensten verder te verbeteren. Zooals wij het over eenige dagen reeds meldden zal de opslag van jaarwedden en dagloonen, sedert 1 Januari laatsteden aan de bedienden en werklieden der Staatsspoorwe gen verleend, 6 miljoen 193,530 fr. beloopen. cö ■30 Si I Ter gelegenheid der Eerste Communie te Gent kon men, aldaar, een plakkaat lezen, dat met deze woorden eindigde Weg met de Eerste Communie I Dit plakkaat, waarvan al de gazetten ge sproken hebben, was geteekend door M. Aimé Bogaerts, hoofdopsteller van Vsoruit ge wezen meester in de gentsche stadsscholen, en door M. Bruggemans, namens de liberale vrijdenkers. Duizenden en duizenden menschen hebben dit plakkaat gezien; de katholieke gazetten hebben er over geschreven; de socialische en liberale gazetten hebben het volstrekt niet geloochend. Ehwel, weet ge watOns Blad de gazette van M. Buyl, doet? Dit blad drukt Wie weet, werd die plakbrief niet uitgehangen... door de klerikalen Wat zegt ge daarvan? M, Buyl en zijne gazette gaan dus, in poli- Jan. Oh! ’t is niet moeilijk voor de ka tholieken te zeggen wat zij sedert 26 jaren voor het land gedaan hebben. Zij hebben alles in een boeksken staan. TTO4- vHAï’SnnAfi if? Pier. Het is een teeken Jan dat ze vele flut VUUlop gedaan hebben. En de liberalen, man? Wat In de Nationale Bank. Bedrag der wissels in omloop 1884 (liberaal bestuur) 2,071,683,218 fr. 1908 (Katholiek bestuur) 4,362,485,298 fr. ’t zij rond de twee duizend drie honderd millioen fr. meer. Jan. De liberalen bestieren niet. Pier. Zij hebben bestierd Jan, en hadden zij iets nuttigs gedaan voor boer of werkman, zij zouden het met vette letters in hunne kiesbladen drukken. Jan. Maar... maar... Pier. Geen maren, Jan. Doch ik die van diejaren ben kan u inlichten. Al hun bestier en al hun bestaan had maar eene strekking Priesterhaat en schooldwang. Nu zeggen zij wel dat zij tegen den Gods dienst niet zij ndat zij maar spreken tegen de Priesters die zich met politiek bemoeien, enz. Maar in open Kamer riep Buyl, door drift ver voerd A bas la calotte, ’t welk voor de ver staanders wil zeggen, weg met den Godsdienst. Jan. Inderdaad, dat is waarheid. Pier. ’t Is ook waarheid wat de katho lieken in hunne kiesbladjes schrijven. Jan. En de liberalen. Pier. Zij verkeeren en verdraaien de waarheid gelijk of het bewezen stond in het katholiek kiesbladLeest en oordeelt, dat gestemd dat er gelijk al onze gazetten met het hoofd recht in de huizen komt, terwijl Ons Blad bij grootere hulpgelden te,ge- f]e kiezers insluipt als een slang in het gras, als een dief in den nacht, als een sluip moordenaar, als een zwartgemaakte roover, 1 O **O met de belofte van één fr. daags kosteloos pen sioen, zoo kosteloos, dat het aan de lastenbetalers b. v. van Couckelaere alleen, 75,000 fr. ’s jaars zou kosten. --- Kiezers waakt! Gij hebt het lot in uwe handen. Gij zijt geroepen om uitspraak te doen over hetgeen gij te verwachten hebt Wilt gij iedereen soldaat, zooals de libera len willen? Wilt gij den trek van de soldaten af schaffen, die in vele huisgezinnen zoowel gekomen is? Met de geuzerij wordt iedereen soldaat en niemand trekt nog iets. het milliard der kloosters in Frankrijk te doen vergeten, dan zijn ze van ’t goê jaar! De brusselsche katholieken, die juist op hunne tonge of op hunne penne niet gevallen zijn, hebben rap gelijk kijken het volgende geantwoord op de vraag van een liberaal plakkaat Waar zijn de 30 millioen? Ze zijn neergelegd in den Nationalen Bank. Zouden ze misschien beter zijn in de stadskas van Schaerbeek? Men lacht dat men schokt, bij dit antwoord. Ge moet weten, in de groote voorstad Schaerbeek, die door liberalen en socialisten bestuurd wordt, werd er gestolen van ’t vaderland weg. Het gerecht heeft er zijnen neus moeten insteken. En ’t zijn schoone dingen die uit kwamen. Sommigen vulden daar hunnezakken gelijk de vereffenaars in Frankrijk. Q o cS Sm 2 'o N bD Geene woorden maar daden. De katholieken hongeren het volk uit, zeggen de liberalen 1883 (geuzenbestier) kostte de petrol 0,25 suiker 1,60 koffie 4,30 zout 0,10 We lazen in een blad Wat willen de katholieken in zaak van pensioen voor den ouden werkman Niets, volstrekt niets. Voor hen moet het pensioen van geen cent verhoogd worden. Dat is mis. De katholieken willen de bestaande pen sioenwet verbeteren. Daarover had M. Standaert, katholieke volksvertegenwoordiger van Brugge, met andere vrienden, een wetsvoorstel in de Kamer neêrgelegd. Zaterdag 30 April wierd er p 200,000 fr. meer zullen gegeven zijn aan de pensioengilden om p ven aan de leden die eenen zekeren ouderdom bereikt hebben. Deze zullen alzoo gemakkelij- ker aan een fatsoenlijk pensioen geraken, dan omgekeerd. Jan. Dat kan geen kwaad, ’t is gelijk hoe men de gazet ontvangt. Ten anderen zij zenden ze nu met den titel al buiten. Pier. Ik geloof het wel omdat ons kies blad Maskers af! hen ontmaskerd heeft. Maar toch, zij hebben het gedaan en het verwondert mij Jan, dat gij zegt dat zulks geen kwaad tieke, voor niets achteruit. kan. Gij een oude vlaming een oud soldaat. Wat liberale en socialistische vrij denkers Hebt gij eens in uw leven eenen huichelaar of met hunnen eigenen naam onderteekenen. schrijft M. Buyl’s blad maar stout en bout toe aan de katholieken Gelooft dan zulke mannen eenen valschaard betrouwd? Jan. Neen ik mistrouw, vleiers en valschaards? Ik ben en was steeds recht voor de vuist. Pier. Eh wel, mistrouwt u ook van deze die hunne geschriften verduiken, en die met geen open aanzicht voor den dag komen. Ik ÖQ 'Zj c8 - •8.3 fl £3 a S3 Sm o 0 o *0 ‘J*..- g -4-» S «Q P jS

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1910 | | pagina 4