Ons Bestier. Volksbedriegers. Hunne menschlievendheid Ik versta dat een werkman katholiek is, maar niet dat hij liberaal weze. De liberalen zijn de vijanden van het volk. Socialist A.nseele Door onze rood-blauwe tegenstrevers zijn drij woorden gesproken geworden die een drijdubbele kaakslag zijn voor onze werkend* Ziedaar hunne menschlievendheid, geken- VERHOOGING VAN LASTEN. Immers schooloorlog, verwereldlijking van hospitalen, enz., kost geld. Frankrijk een bestier te laten omverwerpen. De tegenstrevers, liberalen en hebben algelijk alles in het werk gesteld Met hunne bekommering voor het lot van den werkman boffen onze socialisten geerne 1 ’t Is nochtans een van de hunne, en wel een hunner kopstukken die gezegd heeftDe wonde van den werkman moet open gehouden worden Dit wil zeggen, in andere woorden wij Schollaert is gevallenWeg met het katholiek bestier 1 schreeuwden de socialen en met hen de liberalen!.. Een nieuw ministerie komt tot stand met Mr de Broqueville aan ’t hoofd,... «Wel! lachten nu dezelfde mannen, dat bestier zal niets kunnen doen, ze zijn onmachtig, ze zullen ’s lands goed en rijkdom verbeuren, en ’t zal toch niet helpen. Dat was wel in ’t eersteMaar wat zeggen ze nu?... Wat zouden ze zeggen als ze dat alles zien. Van ’s anderdaags, als ’t mini sterie weêr was samengesteld, vielen de katholieke ministers aan ’t werk, en allen zonder uitzondering van de katholieke zijde schaarden zich rond de Broqueville! Ja, ’t gansche land was met het nieuw bestier! En Mr de Broqueville heeft tot hiertoe, ten ge tuige van iedereen, weten te toonen, dat hij wel de man was om aan ’t hoofd van ’t Kabinet te staan, en ’s lands zaken ten nut tigste voor iedereen te beredderen en te schikken. Zoodanig dat hij waarlijk bij ieder een een gezaghebbend man is geworden, ja zelfs sommige mannen der linkerzijde voor zich heeft ingenomen. En allen ten muiste staan voor hem in bewondering! Het volk weet dat het bestierd is en wel bestierd, en dat het er zeker zou bij verliezen, zulk een De burgerij heeft ook soms moeilijke oogen- blikken te doorworstelen wat moet zij van de tegenpartij verwachten De ondergang der klassen van den middenstand, zegde de socialist Bock, laat ons onverschillig, integendeel, hoe eerder ze zullen verdwijnen, hoe beter het zal zijn Dagelijks zingt Vooruit de roode gazet, hetzelfde liedje. De kleine burgers, zegt een ander, be- hooren tot de klas der uitbuiters, ze moeten dus op ons niet rekenen. Gij zijt dus verwittigd bakkers, winkeliers, weet ervan te spreken. Wij ook reeds beetje door den schooloorlog van 1879. Dat ze dus maar eens herbeginnen Verdere gevolgen nog zouden zijn STILSTAND IN DE SOCIALE WETGEVING Terwijl men wetten tegen scholen, kloosters, kerken aan ’t maken is, kan men geen nuttige wetten maken. Dus stilstand der sociale wetgeving, ’t Was ook ’t geen A. Verhaeghe, gewillig een jaar geleden, socialist Vandervelde toeriep, toen deze in de Kamers verklaarde Wij socialisten moeten ons voortaan meer met anticlericalisme bezig houden Goed zoo onderbrak A. Verhaeghe, dat vult de mage der arbeiders goed. Papenvleesch is sterke kost NEDERDRUKKING VAN HANDEL EN NIJVERHEID EN DAARUIT- VOLGEND VEEL ELLENDE TER STEDE EN TE LANDE. Immers handel en nijverheid bloeien maar waar vrede heerscht. En liberalen en so cialisten droomen maar van vervolging en oorlog. voor den christen godsdienst schijnt hunne leuze te zijn. Integendeel wij katholieken zeggen De zonne schijnt voor iedereen. Elk volge zijn gedacht, Doch elk eerbiedige ’t gedacht van eenieder. Al wie man van vooruitzicht is, al wien de bevolking en die deze bevolking zal in het van ons geliefde geheugen houden om ten dage der kiezing die treffelijke mannen loon naar werken te geven De landbouwers zijn door hen uitgelachen en gehoond geweest als lompe dommerikken, die niet meer verstand hebben dan de ploegen die zij voeren en toen de boeren zich eer- tijds tot den liberalen minister Ral in wendden om bijstand te bekomen in de alsdan lastig® tijden, antwoordde deze hun De land bouw moet zich zelven redden... En getrouw aan dit woord, bekreunden onze tegenstrevers zich nooit met den land bouw immers de boeren waren te kristen en te katholiek bij hun was niets te winnen. Het katholiek gouvernement heeft de eer van zich eerst bekommerd te hebben met da behartiging der landbouwbelangen. Dadelijk toen het in 1884 het bewind in handen nam, stichtte het een ministerie van landbouw dat sedert dien uitmuntend werk heeft verricht, zoodanig dat door zijne tusschenkomst op allerhande middelen, België het zooverre ge bracht heeft dat het nu aan ’t hoofd aller landen staat voor wat de voortbrengst van den. landbouw betreft. Wij, liberalen, moeten de menschen trachten wijs te maken, dat wij tegen den Godsdienst niet zijn.. In den kiesstrijd, die begint, aanziet het als een punt van eer van bezadigd te blijven en tevens kalm en deftig. ’t Moet volstrekt de eer van het liberalismus en het welgelukken onzer pogingen hangt er van af. Ziedaar eene verklaring, die een liberaal blad in een oogenblik van rechtzinnigheid zich liet ontvallen. Die eenige woorden zeggen meer dan honderde bladzijden, en stellen de valschbeid, de schijnheiligheid en huichelarij der heele liberale partij in hun waar licht. vrede en de welstand van ons g Belgenland nauw aan ’t herte ligt, al wie houdt aan Kerk en Godsdienst, zal weten wat van de twee hij zal ondersteunen en ver dedigen, ofwel den geuzenboel ofwel ’t vrij heidsgezinde katholiek ministerie. kunnen brengen tusschen baas en werkman, geschonken worde en’t Koolland in opschudding brengen De socialisten hadden het wel gewildZe gingen dan visschen in troebel water’t Heeft niet gelukt Mr de Broqueville weet daar slim weg, schappij voorzichtig in ieders voordeel een spelleken patroon, vóór te steken Met één woord Onze socialen en liberalen mogen in de Kamers zooveel praten en rede voeringen houden als ze willen, in hun gazetten zooveel lasteren als ze maar kunnen, één’t wat blijft zeker dat de Katholieken werkenEn voor ons volk woorden zijn geen oorden. Op dus, strijders! Waakt! De vijand is de*werkende klas hebben gedaan, daar, en zonder verpoozen, zonder rust is hij aan ’t werk. Op voor- de vrijheid van den godsdienst, voor ’t geluk van het vaderland schoenmakers en gij allen kleine handelaars, socialisten vlijtige neringdoeners en neem nu maar uwe 1 om voorzorgen ’t bestier onmogelijk te maken, om stokken in ’t wiel te steken, met hunne interpellatie over Kongo, over den toestand in ’t leger en wat weet ik al? En wat is de uitslag?.. Wel Alles is effen en in regel, voor alles is gezorgd geweestEn nu laatst nog, hoe gemakkelijk is de kwestie van de werkstaking in den Borinage effen gegaan, dank aan het wijs be lied van Baron de Bropueville?... Dat was nochtans eene zaak, die deerlijk stoornis had mogen niet maken dat er volledige voldoening aan den werkman, want alsdan zullen wij op hem geen werking meer hebben, dan zullen wij geen middel meer hebben om hem op te hitsen tegen de maat- om hem op te ruien tegen zijnen om werkstakingen, beroerten en omwentelingen te stoken. En zonder dit alles kunnen zij, leiders, niet voort, want ’t is in troebel water alleen dat zij visschen, ’t is van het zweet van den arbeider, met uitbuiting van zijn lot dat zij leven. Van de rol van de liberalen tegenover den werkman moeten wij niet spreken. Hij moet nog gevonden worden deze die zonder lachen zal durven beweeren dat de liberalen iets voor Dat alles belooft ons een liberale- socialistische meederheid. Geen plaats in Belgie voor de katholieken, geen plaats meer 5ES5

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1912 | | pagina 3