De nieuwe schoolwet Heldendaden. Leeningen. De socialisten willen van de nijveraars HUNNE FABRIEKEN, van de boeren HUNNEN GROND afnemen. I om- De kartelmannen beginnen van alle duivels Zijtgij Katholiek Ja! Dan kunt gij voor geen godsdienst* knieën, mieken groote kruisen en schuifelden hem uit. Verders vielen zij den onderpastor Van- houtte aan en kwetsten met stok en kneukel- Wij stemmen voor de katholieken UIT OVERTUIGING wij zijn katho liek geboren, katholiek gedoopt, wij willen katholiek leven om katholiek te mogen sterven. Welnu, onze kandida ten zijn katholiek dweersdoor,- gansch verkleefd aan onzen godsdienst, wiens rechten zij zullen weten te verdedigen en te handhaven. en belet. Neen! Al die wetenschapen kennis wordt dan door den Godsdienst ten goede gedreven van de personen en tot algemeen welzijn van de maatschappij. Dit hier is dus het besluitvan den Gods dienst en de katholieke zedeleer binnen de school of buiten de school hangt af De goede gang der gansche maat schappij of haar verderf. der kartelmannen Te Brussel deed dezer dagen eene klooster zuster, reeds van jaren, eene omhaling voor een gesticht waar arme en verlatene meisjes opgevoed worden. Een wilde kerel schold die weerlooze zuster uit voor al wat leelijk was en dreigde verschillige malen haar te keer te gaan. Gelukkiglijk stekten twee burgers den moedigen held bij den kraag en brachten hem naar ’t policiebureel. Nu werken de dieven met het zelfde recht. Geen Godsdienst meer in de school! Geen katholieke zedeleer meer! zei M. Masson luidop in de Kamers maar ging nadien bij de stenografen die woorden uitschrappen. Zijn ze niet geschreven, ze zijn niettemin gezegd. Niets van dat alles meer Maar niets dan wetenschapEn dan passen 20jarige bandieten, vruchten van die scholen zonder God en van die scholen zonder katho- ’t Is nu bijna met de helft verminderd Waarbij komt dat? Het gouvernement heeft veel geleend, ’t is waar, maar het heeft ook de oude schulde* afgelegd en daarvoor moet geen intrest meer betaald worden. Dat zijn de mannen van de vrijheid. Nieuw- De toelagen zouden gegeven zijn per klas. Het bestuur zou 800 fr. per klas geven en. daarbij 120 fr. voor onderhoud van luchten vuur; in alles 920 fr. Daar er omtrent 6,300 klassen gehouden worden door kloosterlingen, het deel der kloosters zal 5,300,000 bedragen; een mil- lioen meer dan nu. De liberalen die dus beweren dat er 20 millioen aan de kloosters zullen gegeven Te namen, na dering, wierpen liberale jonge wachten met minderd zijn voeren, en [het is ook waar dat de intrest daarvan moet betaald worden. Maar hebben wij nu meer intrest te betalen Eenige staalkens van de verdraagzaamheid dan vroeger, of betalen wij er minder daar Vnnfnlmnnnn» ligt dö kUOOp Welnu, zie, in 1884 toen het liberaal gou vernement gevallen is en ’t katholiek aange komen, dan betaalde elke Belg, dooreen ge rekend, 6.75 fr. in den intrest der openbare schuld. Sedert dien heeft het katholiek gouver nement bestuurd ’t is nu bijna 28 jaar en nu betaalt elke Belg maar 3.79 fr. meer in den intrest der openbare schuld. stukken of kapot, dan loopt de gansche ijzer twee stille burgers die ter hulpe snelden geraakt daaraan maatschappij den afgrond in. We spreken nog alleen over den Godsdienst als rem of frein om het kwaad tegen te houden Want door den Godsdienst en de katholieke De geuzen meenen dat ze het gouvernement best hatelijk kunnen maken met te zeggen dat het slecht bestuurt voor wat de financiën betreft. Zoo komen ze gedurig af in hunne bladjes met de groote leeningen welke het te droomen, alsof ze reeds het land meester gouvernement heeft gedaan en, zeggen ze, waren. Wat zou het zijn indien zij het met daarvan moet de intrest betaald worden, de daad wierden? Maar zijt gerust, de tref felijke kiezers, die geen zand in hunne oogen groote leeningen heeft gedaan, om belang- haters, voor geen liberalen stemmen De kartelmannen zijn zoodanig voor de vrij heid, dat zij het mes op de keel zouden willen zetten van al degenen die van hunne dwang- syndikaten geen deel willen maken. Dit te Antwerpen aan de werf 10 Zij nemen de namen op van al degenen die met de socialisten niet willen medespannen 2“ Zij geven aan hunne slaven een soort van kokarde als paspoort. De bond der christene dokwerkers is niet Van den anderen kant, met de sommen di» linksch gevallen, maar heeft die schreeuwende het ontleende, heeft het NUTTIGE WEB- lieke zedeleer, die wetenschap toe, op hunne handelwijze aangegeven bij den prokureur uitgevoerd die geld opbrengen en dia manier. Zij kennen alle mecanisme haarfijn, des konings en andere overheden. dus zelve hunnen intrest betalen. De mensche* teekenen kaarten en plans om iedereen stom moeten daar niet inkomen. te zetten. Zoo is het gemakkelijk te verstaan dat da Maar heel hun wetenschap dient alleen namen’ na de katholieke kiesverga- lasten der leeningen of openbare schuld '/er voor 't verderf der maatschappij. Niet alleen “ring, wierpen liberale jonge wachten met minderd zijn en niet vermeerderd, gelijk da voor hun eigen verderf, want die menschen brieken en kwetsten dokter Ghequiere. geuzen de menschen zouden willen wijsmaken, schijnen overgelukkig als ze zoo remmen, Kanonnik Houba, aartspriester, werd om- Een klein voorbeeldeke zal dat beter doea draaien, keeren dat niemand hen te grijpen ringd en uitgescholden. verstaan: heeft, wanneer ze met zakken geld ontkomen E. H. Stevenart, een deftige priester van Een landbouwer die maar eene koe drie of en lijken laten liggen. 80 jaren, werd beschimpt. Ze vielen op hunne vier heeft of één paard, ziet dat zijne kinder» De mensch is van natuur vijand van arbeid, knieën, mieken groote kruisen en schuifelden een stuk zes of zevengroot worden. De mensch is van natuur vijand van tucht hem uit. jj- dje Op zijn hofstedeken niet te werk en orde. Verders vielen zij den onderpastor Van- stellen, hij zou moeten eene grootere hof- Slaat ge nu de frein, den Gonsdienst, in houtte aan en kwetsten met stok en kneukel- stede hebben van twee of drie peerden. Hij maar heeft noch koeien, noch peerden, wagens karren, ploegen enz. genoeg, om dat nieuw hof te begaanhij zal ook meer prijzie moeten geven dan hij van de modische helden die ’t land willen ten onder zÜne za^ trekken. zedeleer wordt niet enkel het kwaad vermeden brengen. Voor dat alles heeft hij geen geld genoeg ook. Hij gaat dus geld leenen niet aan tien per cent Tijk bij de socialisten van Gent maar tegen 3 1/2 of 4, bij eene Reiffaisenkas. Zal iemand hem ongelijk geven dat hij zulke leening aangaat? Zeker niet, omdat elk weet dat hij een neerstig man is, die met dat geld veel meer zal winnen dan het hem kost. Die man zal schuld hebben, terwijl hij vroeger geen schuld had, maar hij zal ook meer goed hebben, en dus zal hij toch rijker zijn dan van te vooren hoewel hij schuld heeft. Na eenige jaren zal die schuld betaald zijn en hij zal aan het hoofd staan van eene groote hofstede in plaats van eene kleine. Zoo is het in ’t bestuur van het land, dat aan eene groote hofstede kan vergeleken worden. Geld leenen dat wel opbrengst is niet ver armen, mrar verrijken. daarvan moet de intrest betaald worden. Het is zeer waar dat het gouvernement perk aan stellen, rijke werken die noodigen nuttig zijn uit te des konings en andere overheden. de katholieke kiesverga- brieken en kwetsten dokter Ghequiere. Kanonnik Houba, aartspriester, werd ringd en uitgescholden. E. H. Stevenart, een deftige priester van 80 jaren, werd beschimpt Ze vielen op hunne vier heeft of ééii paard fzïet dat*zi?ne kïndei 53 zrrrra OlcLdL ge 11LL tie UC71I v»vilötiiciJöUy xn .mvuikvi oveClc llcUUcll Yclll tv hebben, zullen daar paal en en .deftige mannen naar de Kamers zenden.

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1912 | | pagina 3