Pannekoeken UITBUITING DER BOEREN door eene SOCIALISTISCHE SOCIËTEIT. ’t Is nu 28jaar Wie offert zich op voor de boeren, de socialisten o/ de katholieken 1 KATHO- o/o 4 per 10 o/o X 5 50 fr. Stelsel der katholieken 't gij. Vóór ik naarde missiën vertrok noemdet 10 O/o om hetgeen het 1» 2* Leve de viijheid roept de geus Maar ik zal zorgen voor uw beurs. 1HLt du Bus de Warnafie katholieke volksvertegenwoordiger herhaalde 1.1. in de Kamer, hoe de socialisten de boeren uit- Waarom worden priesters en nonnen verjagen Ze spreken van God. En dat woord kan geen duivel verdragen. 4 1 1/2 Wilt gij meester blijven van uwe kinders, Stemt voor de katholieken Moesten de liberalen meester worden, gij, arme menschen. zoudt gedwongen zijn uwe kinders naar goddelooze scholen te zenden, 10 o/o Wat kan een boer winnen met geld aan 10 o/o Dat is een scheen vraagstuk en» door de socialisten opgelest to werden 11 Toen de liberalen aan 't bewind waren hebben zij nooit iets gedaan om het lot van den werkman te verbeteren Over 28 jaar was het aan de bazen toege laten hunne werklieden te betalen in be- dorvene winkelwaren en geschotene kle dingstukken 1 Over 28 jaar mocht een schuldeischer de hand leggen om zijne schuld in zekerheid te brengen op gansch den loon dien de schulden aar zijne werklieden verschuldigd was. Over 28 jaar kon de baas zijne werklieden verplichten jaarlijks 365 dagen te werken. Over 28 jaar toen eenen werkman de dood de of een ongeluk op hot werk overkwam moest 1 van 1.2 o/o _0.0j/o 5.2 o/o Dus voor eene koe van 500 fr. Stelsel der socialisten SENKASSEN DOOR DE LIEREN INGERICHT? Het geld eener R. R. kost Onze onderlinge veever- zekeringen rekenen 10 c"e” maand en per 100 fr. of Onkosten van toezicht, koopen Ten einde hunne dommigheden te her stellen, hebben de socialisten meetingen in gericht om hun schoon te wasschen in de zaak der missionarissen. Te Luik wilde Vandervelde nog eens van de zijne uitmeten, toen leeraar Banquet van de Hoogeschool aldaar, broeder van eenen missionaris, spijts roepen en schreeuwen, Vandervelde kort zette, zoodat hij geen eentje meer te tellen had. Te Namen was het nog geestiger, Rover, socialistisch kamerlid, kraamde geheel zijne valsche legende tegen de zende lingen uit, toen priester Anciaux, oud- missionaris, op het verhoog sprong en zei Mijne vrienden, ik zal het kort maken, maar ik houd er aan u iets te zeggen. Gij kent mij allen, ’k Ben Namenaar gelijk buiten. Een werkje geschreven door Deman en hutten te leven en in hunne holen te slapen. Was dat om ze uit te buiten Neen, maar wel om ze te helpen Royer valt bijzonderlijk tegen de Jesuiten uit. Ehwel, ik ben door de Jesuiten opgevoed en ben er trots over ’k En peize niet dat ik daarvoor een nietweerd ben. (gelach) Royer hield staan dat de missionarissen ruwe kerels zijn. Dat is valsch Dat bij uit zondering de eene of de andere soms lastig is omdat hij door ziekte of vermoeidheid over mand is, dat kan aan iedereen gebeuren maar zeggen dat de missionarissen in ’t al gemeen ruw zijn, dat is eenvoudig lastertaal. Heb ik nog eenen zwarten geslegen Welnu, ja ’k Ga rechtzinnig biechten. Eens zag ik eenen zwarten op het punt eenen anderen den kop in te slaan, 'k Sprong toe en gaf hem eene ferme kalote Heb ik wel gedaan Was dat eene slechte kalote (geroep leve de kaloten Bravo) Eenen anderen keer lagen er twee aan 't gevecht om malkaar de keel af te snijden, ’k Trok ze verscheen en... 'k en weet niet of ik eene kalote gegeven heb maar ’t kan zijn, (gelach) 't Is al wat ik weteen al de missionarissen gelijken op mij. En nu 'k vraag u van meegaande te zijn en zonder vooroordeel. Ik vraag het u namens mijne medebroeders, wier lijken in Afrika begraven zijn onder een houten kruisje. Zij hebben hun leven voor God gegeven en Vaderland. Vergeet het niet. ’t Is al wat ik te zeggen heb. (warme toe juichingen) 5,2 o/o X 5 26 fr. of eene zuivere winst van 50 26 24 fr. Van het stelsel der liberalen spreken wij niet, zij hebben er geen, zij hebben nqbit iets gedaan voor de boeren. Het eerste stelsel kost 4.8 fr. o/o meer dan Het tweede. Het derde luidt als volgtBoeren trekt uw plan. 0 die /oppers! Boeren oogen open a. u. b. Zij hadden aangekondigd dat zij van onze kerken gingen dans- en meetingzalen maken Zij hadden gezegd van onze katholieke dochters die hun leven slachtofferen, in hospitalen, weezengestichten en bewaar scholen dat zij nonnen geworden waren uit vreeze voor de lasten van het moederschap en om er aan te ontsnappen Zij hadden onze missionnarissen, 'tis te zeggen uwe zoons en broeders eerzame burgers van 't Dixmudsche, wier namen wij hier over eenige weken overgedrukt hebben, zij hadden ze vergeleken aan de bazen van slechte koten Dat was niet genoeg de hoon en de smaad voor onze christene instellingen moest nog verder gedreven worden nu wordt er een logiebroeier gevonden, de kapitein Wan- germée, die vindt dat het allemaal op denzelf- den voet mag gebracht worden, te weten onze kerkplechtighedenhet H. misoffer, onze processiën met het H. Sacrament en van den anderen kant de barbaarsche dansspelen der negers binst dewelke volgens de getuigenis van geloofsweerdige schrijvers de onzedig- ste, tuchtelooste doeningen in gebruik zijn 1 En geen een liberale gazet heeft den moed tegen dergelijke beoordeelingen verzet aan te teekenen integendeel, zij verdedigen ze allen \Te kcgneieu mei vreugde de jonge republiek van Portugal. Hetgeen diah gebeurt zal in België ook eaps gesduede». (Vandervelde leent aan de klein» boeren, aan vee te koopen Socialist Anseele heeft zijn best gedaan om a i waarschijnlijk hier nog millionairen (onder begrepen is 4 1/2 o/o intrest. verzekering. onkosten van koopen en - [toezicht. men. Over 28 jaar was er geen spraak van ouderdomspensioenen. Hedendaags in af wachting van nog beters, veideent het lands- bestier jaarlijks 16 miljoen in pensioenen aan de ouderlingen, Sedert 1901 werd aan de behoeftige ouderlingen de som van 160.000.000 uitgedeeld Ziedaar een klein deeltje van Katholiek bestier sedert 28 jaar doet voor de werkende klas, en een flauw gedacht va» hetgeen bestond onder hot volkslievend (e zoo zeer) liberaal bestier. gij mij ’t klein kapelaantje Anciaux. (gelach) Brouckère, twee gekende socialisten, meldt bewijs geleverd worden van de schuld ’k Heb mij gespiegeld aan kanonik Henry dat een schrijver der socialistische partij geld den patroon, om schadeloosstelling te bek’o- dien gij allen kent en die zooveel goed doet aan 't werkvolk. Ze zeiden toen! dat ik millionaire was en z’en waren er niet verre van Maar daar zijn die 10 0/q uit te leggen en hij zegt dat er in andere Furnémont) Daar en is maar een var- schil Zij hebben nog hunne millioenen en de mijne zijn gaan schuifelen 1 (gelach en bravo's) Indien ik millionaire geweest be», 'k en b»n 't niet meer, 'k Ben 'nen armen duivel geworden, en ’k ga u zeggen hoe. 'k Slechte van den ouden pastoor van 8’. Jan, kanonik Descamps, als ik vijf frank ep zak had het danste in mijne bears en 't vleog er uit naar den eenen of den anderen die het neodig had (laehen en toejuichingen) ’k Ben naar Amerika vertrekken en ïnldden de zwarten te leven in hunne tak- HOE WERKEN Dg RAIFFEI8- 'tw □xcs 3’

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1912 | | pagina 5