Naar den afgrond... van weelde meer dan 60 millioen fr. meer dan 12 millioen fr. Zij zullen verdraagzaam zijn. mogen geen priester aanveerden als proost, ge- van Drukkerij Viinblaeré-tne'ry, Dixmwie. 1 Houdt gij eraan dat uwe kinders onderwezen worden in den gods dienst? Stemt voor de katholieken. Indien de liberalen aan ’t hoofd komen, men zal zelfs niet meer mogen het gebed lezen in de offi- cieele scholen. dat is clericalisms Maar wat doen de socialiste bonden? De FEDERATIE der onderlinge bij- 1 --- Wanneer men eene liberale gazette open «laat, men zou waarlijk peizen dat zij Belgie gaan uitschudden ’t en wilt niet gehoord »och gepeisd zijn hoe slecht dat het hier gaatmen zou verwonderd zijn dat men alle vijf voeten langs de strate geene» jnensch tegenkomt die doodvalt van ho*ger en •llende zoo slecht gaat het hier, en nog «lechter, als men liberale gazette* leeet. N«, Iaat het ons maar plataf zeggen, dat *nge- lukkig kleriekaal bestuur leidt ons la*d «aar den afgrond NISTER HUBERT, die den man zoo plat sloeg als een zes. Een half uur lang, las de minister de lijst der liberale en socialistisch* onderlinge bijstanden die hulpgelden ont vangen van den staat. De socialisten Leonard, Mansaert, Falony, Catyenz..de liberalen Franck, de Ridder, Amelot, D’ hauwer enz. kwamen voor de pin, en eindelijk, laatst en schoonst, Mr Cocq, eerevoorzitter van eenen ouderlingen bijstand waar M. Buyl zelf commissaris van is. Men krulde van lachen in de Kamers langs de linkerzijde zat men gespannen, want 't was zonneklaar, M. Buyl deed eene nieuwe onnoozelheid die slecht moest gekomen zijn bij zijne kiezers, de mutualisten van Veurne- Ambacht. waren van vrijheid en vrede 't is een strijd om van af te weren de wanorders die •wij over honderd jaren zagen en nu zien Frankrijk in ’t verderf helpen. Al het gerammel van M. Buyl heeft ee«s te meer zijn dwaze kwawilligheid bewezen; zijn kiezers uit Veurne Ambacht hebben zij» doenwijze naar weerde geschat, en al» hij *p bedelronde zal afkomen, zullen onze pro pagandisten het hem wijs maken. Het spel is reeds begonnen hier te Dixrmid* en in de instel latte, van den heer burge meester van Wercken. ’t Klonk er dat 't helmdeWeg met Buyl, en de echos i en verre «yl... uyl. Maar ’t moet er gelijk omme doen, de waarheid komt altijd uit, al moesten het de kraaien uitbrengen. Olie zwemt boven, heeren liberalen, en als gij gewoon zijt van liegen, gij zult algelijk wel eens in eene vlage van rechtzinnigheid moeten de waarheid be kennen. En alzoo is het gebeurd met de liberale gazet la Chronique zou zij het weten Het staat gedrukt, zwart op wit Zou Belgie, dat zoo rijk en zoo bloeiend is, de diensten van officiers niet kunnen betalen in dezelfde voorwaarden gelijk Holland. Belgie zoo rijk en zoo bloeiend, en daarmeê moeten naar den afgrond gaan. Het zal wreed zijn voor die dat moet beleven. katholieken bijna niets gedaan hebben voor socialisten zullen doen wat de de verbetering der wegen. Welnu van 1900 tot 1910 heeft het katho- overledene broeders, of zelfs liek Ministerie daarvoor uitgegeven waarin, voor de landbouwwegen alleen En van die sommen heeft ons arrondisse ment goed zijn part gekregen, dank aan onze katholieke senators en volksvertegen woordigers De kiezers zullen dat den 2 Juni ook dachtig zijn De liberalen gevoelen dat hun samen werking met de socialisten hun vele stemmen zal onttrekken. Om de kiezers gerust te stellen verklaren zij nu in hunne meetingen dat de socialisten zullen gematig zijn. Zij zien dat dit de eenige middel is om vele liberale burgers gerust te stellen. Maar het volk zal hen niet laten bedriegen. Ten andere de socialisten zelve zorgen aan tijden om het land te verwittigen dat men van hun geene gematigheid moet verwachten. Mr Huysmans in eene meeting waar hij de Commune van Parijs had opgehelderd, eindigt met deze woorden Het progamma der Commuards was dit der liberale en so cialistische partij van heden. Huysmans groet de Commune ais eene poging om de ver- wezentlijking te bekomen van een ideaal vrijheid der natie, vrijheid van het werkvolk. DIE STRIJD MOET VOOR ONS EENE LES ZIJN, De katholieken zullen de partij blijven der tegenwerking, waar hun zullen aansluiten de kortzichtige liberalen de andere liberalen zullen ons volgen en met ons werken. Kiezer, hebt gij dit wel verstaan onthoudt deze drie punten 1. De communards van Parijs deden Oproer, diefte, moord. 2. Een deel der liberalen die dat voorziet zal katholiek worden. Deze noemt Huysmans kortzichtige liberalen wij noemen ze voor uitziende 'liberalen, die de afgrond ziende waar de Kartelpolitiek naar toe leidt nu af scheiden van hunne partij omdat zij niet willen in hun land godsdienst, en zeden en huisgezin zien vernietigen. 3. Een ander deel der liberalen zullen de socialisten volgen, met hun medewerken tot vernieling van al wat ons duurbaar is onze godsdienst, onze vrije scholen, onze onder linge bijstanden, pensioenkassen, de vrijheid en veiligheid der burgers, de ruste en vrede van het land. S* Maar ’t spel was nog^niet uit. M. Hubert keerde zijn bladje en tegenover de verdraagzaamheid van het katholiek be stuur, stelde hij de hatelijke dweepzucht van den liberalen PROVINCIERAAD VAN BRABANT. De- brabantsche liberalen, gezellen van -art* meester Buyl, verlichte vrijgeesten der wr’W framassonslogie, weigeren zonder onderzoek De geuzen willen doen geloven, dat de alle toelagen aan katholieke maatschappijen. Zoodra een onderlinge bijstand een patroon heilige kiest, een jaargetij laat zingen voor maar een naam draagt als St. Josse of St. Gillis, wordt hij van alle recht beroofd De geuzen van de linkerzijde warenrazend. Maar meer nog. EEN WAAR SCHANDAAL dat Mr Buyl voorzeker niet zou uitgebracht hebben werd door de XX* Siècle ruchtbaar ge maakt. De Katholieke mutualiteiten mogen niet eischen van hunne leden, dat ze den gods dienst, het huisgezin, den eigendom eer biedigen. Dat is politiek, roept Mr Buyl. Ze standen VAN HET CENTER 1eischt dat al hare leden deel maken de socialiste partij. 2. maakt politiek met het geld van den ouderlingen bijstand. In 1911 heeft de Federatie 4888 fr. uitbe taald als premie van aansluiting bij de so cialiste partij Dezelfde Federatie heeft daarbuiten nog een buitengewoon hulpgeld betaald voor de politieke manifestatie van 15 Oogst 1911. Dat is politiek en dat is schandig de gelde» der openbare besturen misbruiken. -- ’t Blijft waar en iedereen moet het weten, |VI. de kiezing van Juni is geen enkele politieke PH. C1P strijd ’t is de strijd tusschen geloof en ongeloof ,t is een strijd voor het be- Onderlinge bijstanden Niemand zal den laatsten preufslag van M. Buyl vergeten ’t was eene zeure ton die hij ontstak toen hij de onderlinge bijstanden aanviel. Vandaag een eerste teugske in af wachting van meer. M. Buyl liet weten aan alle eerlijke lieden dat het bestuur aan de katholieke mutualiteiten toelagen schenkt. Kamerheeren en Senators werden aan den schandpaal gespijkerd omdat zij als voorzitters of schrijvers die gelden ontvangen. Gansch het land stond verbaasd bij die dwaasheid en links en rechts kreeg onze groote man tegen zijn ooren. EEN LIBERALE MUTUALIST, lid der onzijdige onderlinge bijstanden van Brussel, gaf hem een eersten laai de liberale bonden, sprak hij, worden geholpen zoowel als de katholiek* en zijn er veel katholieke kamerleden en senators die toelagen ont vangen, ’t is dat ze zich werkelijk met onder- antwoordden lange Ihige bijstanden bezig houden. Daarop volgde de redevoering van MI- :‘C .u

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1912 | | pagina 6