SChuld Goed SNIPPERTJES. STOEFER! Het pensioen van 1 fr. daags WEG MET DE KLOOSTERS Dedullen is er nooit de eigenaar van machienen, alles jnoet eigendom worden van den Staatdit is het socialisme. de so- zij als kloostergoederen Waarom zouden zij de kloosters willen Drukkerij Vanblaere- Thery, Dixmude. eigendom publiek. aanzie het als eene beleediging te verklaren dat wij gematigder geworden zijn. 80 405 308 221 kloosters toebehoort. Waarom? Om als zij aan het bestuur komen te doen gelijk in Frankrijkal de kloosterlingen wegjagen. van socialist fabrieken Dat M. Buyl dat huis aan Dedullen beloofd heeft, kunnen wij gemakkelijk aannemen! Hij kent de spreuk Veel beloven en weinig geven Doet de snullen in vrede leven! Rond dien tijd, beloofde hij wel zijne jaar wedde van Representant uit te deelen aan zijne kiezers! Maar wie heeft er daar al een cent van gezien Zoo is *t ook met het huis te Vinchem M. Berryer Volgens M. Hymans zijn Zeg, blauw-roode Jan, vertel mij eens van üw vriendjes van Portugal, vooraleer we ter stembus gaan. een n al Zoo zal het ook gaan voor de andere oude werklieden. Zij zullen allen het pensioen van 1 frank daags kunnen trekken. En dat zal minister Hubert verwezentlijken zonder de lasten te verhoogen, of buitengewone opofferingen te eischen van baas en werkman Werklieden, daaraan ziet ge wie uwe ware 2.731 millioen krankzinnigenhuizen enz. Gestichten die toebehooren aan godshuizen en dischbesturen als hospitalen, oudeman- huizen. Gebouwen, die toebehooren aan genees- heeren als het gesticht van Dr Lauwers van Kortrijk. Hier te Dixmude, het Begijnhof, het Hospitaal, het Oudemannen- en vrouwen huis, het Weezengesticht zijn uitgegeven als kloostergoederen Dat al geven zij uit als kloostergoed. Dat behoort niet toe aan de kloostersmaar die gebouwen zijn bewoond door klooster- reeds sedert vier maanden in voege lingen die daar allerhande liefdadigheids- werken verrichten. Wilt gij ze vervangen door wereldlijke? Zullen zij het zoowel doen? Zullen zij het willen doen? Wat bedieden die kaarten De liberalen hebben reeds in geheel het land al het goed doen opnemen, dat aan de vrienden zijn Gedenkt dat op 2* Juni en stemt als één man voor onze katholieke kandidaten, voor ’t behoud van het katholiek ministerie 1 Leve Minister Hubert 1 Een vraagske Van waar komen al die Zus ters in België toegestroomd? Antwoord Uit Portugal en Frankrijk waar de wind der vrijheid waait. geweest Zou M. Buyl, in zijne geuzengazet van Oostende en andere liberale macaronbladjes juo.j/o, van de streek, niet eens willen zeggen aan cialisten gematigder geworden. wien dat huis toebehoort, gebouwd met die M. Vandervelde woedend opspringende: Ik 3165 frank ingezamelde gelden?,.. Of zal die stoefer weeral zwijgen dat hij zweet?... Sukkelaar, zij willen niet enkel den eigen dom van de kloostergemeenten wegnemen; zij willen allen eigendom wegnemen. Nu spreken zij enkel van den eigendom der kloosters omdat zij weten dat zij daarmee nog eenige liberalen zullen voldoen. Maar later? Later zullen andere kaarten met zwarte plekken uitkomen. Die zwarte plekken zullen aanduiden de fabrieken die bestaan, de werk- Eigenaars, neringdoeners maakt u gereed. Eerst de buurt van de kloosters. Dan al de andere, zelf de landbouwers. Deze zullen voor eigen rekening niet meer mogen werken. ’t Is nog een socialist, Bertrand, die ’t schrijft Als wij zullen meester zijn, zal de landbouw nijverheid in openbaren dienst herschapen wordende Staat is meester van land, hof en veld en bosschen. Dat zijn de bondgenooten der liberalen. ’t Zijn die mannen welke de liberalen zullen meester laten 1 In een boekje, dat over eenige jaren aan al de kiezers gezonden werd, en waarin M. Buyl zijn eigen zelven bewierookt dat ’t een schande is In dat boekje waarin hij onder ander ver telt, dat hij op het sterfbed van zijn vader ge zworen heeft, het arme Vlaanderen te verlossen, spreekt hij ook over het huis van Dedullen van Vinchem, en zegt M. Buyl beloofde aan den man ander huis, ditmaal in vollen eigendom, moest ik alleen het betalen voegde hij er bij. Onmiddelijk opende M. Buyl eene in- verjagen? schrijving in Ons Blad en teekende in voor 100 fr... Op drie weken tijds had M. Buyl 3165 fr. verzameld. Dedullen kreeg zijn huis! enz. groote zwarte plekken den eigendom aange duid wordt der kloosters. En zij roepen uit Ziet hoeveel goed de kloosterlingen bezitten Daarop eenige bemerkingen Die kaarten zijn bedrog. Al wat daarop geteekend staat als kloostergoed, is geen kloostergoed. Weet gij wat aangeven Gestichten die toebehooren aan den staat 3.745 millioen verbeteringscholen, weldadigheidsgestichten, Voeg daarbij de weerde der Staatseigen dommen, zooals bosschen, duinen, gebouwen, schilderijen, en andere kunststukken, en ge zult vinden dat het goed van den Staat eene weerde heeft van meer dan vier milliards, of 300 millioen frank meer dan de schuld. Ware de schuld van België over te nemen voor zijn goed, er zou voorzeker meer dan een liefhebber zijn v ’k zou de winste willen helpen deele» en voorstaanders van de re- Over eenige dagen heeft de heer Hubert, onze katholieke minister van Nijverheid en Arbeid, plechtig beloofd dat hij binnen twee jaar het pensioen van 1 frank daags ging ver zekeren voor alle oude werklieden, zoowel van den landbouw als van de nijverheid En bemerkt wel, dat en is geene ijdele kies- belofte, op zijn Buylsch. Neen, M. Hubert belooft niets, wat hij niet zeker is te kunnen uitvoeren 1 M. Hubert is een man van eer, die zijn woord niet zal breken. En dat heeft hij bewezen Over twee jaar beloofde hij het pensioen van 1 frank daags aan de oude mijnwerkers. Hij heeft woord gehouden De wet op de mijnwerkerspensioen en is De geuzengazetjes schreeuwen moord en De liberalen hebben eene kaart uitgegeven brand omdat de 'schuld van den Belgischen voor ieder streek van Belgie, waarop door staat beloopt tot 3 milliards 705 millioen frank. Maar ze vergeten te zeggen hoeveel goed ons klein landeken bezit. Wij zullen ’t dus maar zeggen in hunne plaats De ijzerwegen kosten Telegraaf- en telefoonlijnen Waterloopen Havenwerken Bruggen en wegen Te zamen De misdaad en de school zonder God. Frankrijk had in 1840 8000 betichten 1882 16000 1892 41000 Verbant God uit de school en maakt de winkels, de eigendommen der bijzonderen gevangen gereed, enz. En al die eigendommen zullen ook moeten gestolen worden. Gij gelooft mij niet? Luistert naar de woorden BertrandGronden, huizen, ri»yoi-a *«104

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1912 | | pagina 4