Drukkerij Vanblaere-Thery, Dixmude. In West-Vlaanderen zijn in de 25 laatste jaren 3000 kilometer gravier of keizelweg gelegd. ’t Vervoer daarvan alleen zou twintig millioen gekost hebben. Nu kostte het geen cent. Maar 't Katholiek bestuur vervoerde voor niet, om slijkpoelen in wegen te veranderen. Dat is maar één punt. Ei, geuzen 1 niets voor de boeren jongens die zeggen geef mij ’ne keer ’ne slag opdat ik zou mogen weêrslaan... En van daar dat viezeriksgemompel ’t moet ’ne keer veranderen ’T IS TE ONNOOZEL. Maar daar zijn menschen, simpel genoeg omdat te gelooven en dat te doen! Hier is een kiezer. Hij is in ’t kieskotje met zijn potlood in de hand. Hij heeft te kiezen tusschen de lijst onder N° 1 en deze onder Nu 2. De eerste is de goede lijst, de lijst der katholieken. Deze onder N° 2 is de lijst waar V«;i Vlaenderen op staat, de so cialist. Trouwens de liberale Heeren van Dixmude loopen ook al achter de roode vodde. Onze kiezer in ’t kieskotje zegt in zijn eigen zelven ’t zit scherp in ’t land de katholieke meerderheid loopt gevaar en ’t hangt nu van mij af indien ik doppe voor de katholieken, *t blijft gelijk het is, en’t is goed, ’k weet het; indien ik doppe voor de kartellisten, het verandert, en wat zal ’t dan zijn, wie weet?. Maar vriend toch, verstaat gij uwe verant woordelijkheid niet? Gij zijt betinteld om het te doen veranderenmaar zult gij het doen verbeteren? Want veranderen om te ver slechten, merci! Dat is dus de groote kwestie; Wat zou het zijn moest het veranderen? WAT HET ZOU ZIJN, MOEST HET VERANDEREN Luistert wel. Alwie stemt om de katholieken a[ en de li beralen aan, voor de verandei ing, stelt een einde aan het katholiek bestuur dat acht en twintig jareu rust en vrede, ivelvaart en weelde schonk aan ons geliefde België, te weten van ’l jaar 1884 tot 191X, en doet hel liberaal bestuur herbeginnen, dat eene ondragelijke dwingelandij op de Belgen wegen deed, zes jaren lang, van ’t jaar 1878 tot 't jaar 1884. Dat is ’t gevolg van den kiesdop om te ver anderen, ’t Zou veranderen, inderdaad; ’t zou bovendien schabouwelijk veranderen. Al het goed dat de katholieken gedaan en gesticht hebben, in die lange jaren, ’t ware al om- verre geschopt en in den grond gestampt, en al het kwaad dat de liberalen deden onder hun bestuur ze zouden ’t wederom doen en erger nog dan vroeger. Want liberalen en socialisten zijn maar daarop ’t akkoord. ’T ZOU LEELIJK VERSLECHTEN. Immers, wat hebben de liberalen gedaan van 1878 tot 1884? Vraagt het aan de menschen die ’t beleefd hebben en die nu, de tijd en staat niet stille, vijftig jaar oud geworden zijn en meer. Geen één van die menschen en zal van zijn leven stemmen om de liberalen te doen wederkeeren. Zij hebben er genoeg van gehad. Het liberaal gouvernement was eene alge- meene knoeierijMen had gezegd dat ze maar aan ’t hoofd waren om de menschen te duivelen. Want zij deden hen den duivel aan, alle dage wat nieuws en alle man effen op, groot en klein. Wilt gij daar eenige staaltjes van? DE SCHOOLWET VAN 1879 Wij beginnen met die afgrijzelijke onge lukswet en oorlogswet, zoo ze door Senator Prins de Ligne gedoopt werd, ’t Was voor eerst dommer dan dom van alzoo tegen ’t ge dacht en ’t geweten van alle ouders eene wet te maken om de kinders op te leiden buiten den christenen godsdienst en de christene zedeleer. Maar het was wreeder dan wreed, de manier op dewelke die wet uitgevoerd en opgedrongen werd. Alwie van den Staat af hing, moest tegen wil en dank zijne kinders afstaan aan ’t liberaal gouvernement; zooniet, zij werden genepen in hun traitement of in hun avancement. Bij voorbeeld, alle bedienden van den ijzerenweg, alle employés van den Staat in post of telegraaf de telefoon be stond dan nog niet alle gendarmen en zelfs de garde-champetters werden bespeurd en bespied waar dat hunne kinders ter schole gingen; en gingen zij naar de geuzeschool niet,’t was er op zulle! Buiten is voor de deur, ofwel ge wierdt gij, simpele brief drager, of gij arme machinist, heele dagen vervolgd en verweten, en ais ze konden, ver plaatst en verzonden van den eenen hoek van Belgie naar den anderen. En dat was het werk van een gouvernement dat zich /vrij heidslievend noemde! En dat zijn die mannen of huns gelijken die vragen om te mogen herbeginnen En ’t is daarvoor dat het moet veranderen HET SCHOOLENKWEST. Tot die ongelukstijden behoort ook eene liberale instelling, die een onvergetelijk schandaal heeten mag het schoolenkwest. Moeilijk ware ’t om te zeggen wat daarin het schandaligste was de geldverkwisting of de hatelijke snuistering in huis- en gewetens zaken. Die propere heeren liberalen en ra- dikalen van de Kamer der Volksvertegen woordigers stelden zich ^ils een reizend tribunaal, waar zij zetelden mits 3 of 4 honderd frank daags, ten koste van Marianne, en waarvoor zij deden verschijnen alwie zij wilden vaders en moeders, wiens eenige misdaad was hunne kinderen, naar de vrije school te zenden; sommige judassen om de katholieke meesters en meesteressen hatelijk of belachelijk te maken dan die meesters of meesteressen zelven, om ze te doen doorgaan als onwetend of ondeugend ook priesters die verdacht waren om hunne woorden en leer- ingen, in de kerk of in de school. DE LIBERALE ARMBESTUREN. Wat echt wraakroepend geweest is onder het liberaal gouvernement van 1878 tot 1884, dat is de verdrukking van den arme. De liberale armbesturen zijn fameus gebleven in de verdoemenis van het volk. Wat deden zij Zij beroofden de arme lieden van allen onderstand, zoo ze hunne kinderen niet over leverden aan scholen zonder God en meesters zonder geloof, De ziel van uw kind, of geen brood Grijnst dat woord niet van sektenhaat En men zegge niethet was maar hier of daar, en voor dien of geenen, ’t was overal waar zij konden en voor iedereen. In de stad Antwerpen alleen werden alzoo 2000 menagiën, geen menschen, maar heele menagiën, van de lijst der behoeftigen ge- schrabt. Eu kwaamt gij, zonder juist op de lijst te moeten staan, in buitengewonen nood door ziekte, of last van kinderen, of last van bejaarde ouders (want van ouderdoms pensioenen hebben de liberalen aleens het gedacht niet gekregen,) en gingt gij om eene voorbijgaande hulp naar de Openbare Weldadigheid, de eerste vraag was Waar gaan uwe jongens naar school En uwe meisjes En was het elders dan naai- de liberale school, buiten foertuwe kinderen kunnen eerde eten Hebt gij het vergeten menschen van Dixmude de naam van broodrooversstraat leeft nog in ’t ge heugen van ons volk. Dat weigeren van hulp, dat toch wel eene rooverij is, want het goed van ’t armbe stuur behoort zeker wel aan den arme en niet aan ’t bestuur, ging zoo schandalig en on- menschelijk verre, dat het ongelooflijk schijnt wat wij hier nog moeten aanstippen, In sommige liberale steden was het een ge bruik, en een schoon gebruik aan de arme vrouwen die in ’t geval kwamen, eenen bunsel te geven. Welnu, die bunsel werd ge weigerd aan de moeders die christelijk waren en die volgens hun geweten handelden in zake van opvoeding hunner kinders en keus van schooi Maar ’t is genoeg. O liberalen, gij werdt afgeschopt in ’t jaar 1884, maar gij weet, waarvoor Eu ’t en zijn nog de werklieden niet, de welke meest van u te lijden hadden, die u afgeschopt hebben want zij en hadden nog geen stemrecht. (In plaats van het stemrecht uit te bereiden, hebben de liberalen tot zes verschitlige wetten gemaakt om het in te korten.) Wat u afgeschopt heeft, dat is de vloek van het volk. Het zijn de tranen der armen vrouwen en de gebeden der onschuldige kinderen rond den armen heerd, terwijl de vader zijne tanden knerste van onmachtigen spijt en w'oede. En ’t zijn die mannen die komen de mouwe vagen, en die, tot in de Kamer toe, den djeemenister spelen, om weder aan ’t bewind te geraken En omdat zij geen enkel reden van klagen hebben, paree qu’il n’y a pas de griefs zou Charles Graux zeggen, indien hij niet dood ware, daarom zeeveren ze, met een scheef mondje ’t moet ne keer verandere. ’t EN ZAL NOOIT VERANDEREN. zoolang als er menschen leven die weten wat zij zijn en wat zij waren. Geerne genoeg zouden de liberalen dat bladje uit hunnen boek trekken 't verleden Maar dat bladje blijft. Ware ’t maar met inkt gedrukt, ’t zou vergeten; helaas’t is gedrukt met bloed. Want bloed werd er vergoten b. v. te Heule. Belgie door was het gedurig zuchten onder de bestuurlijke vervolging, onder de wetgevende dwingelandij en som tijds, onder de rechterlijke ourechtigheid. Toenop 11 Juni 1884 dat gevloekt mi nisterie kwam te vallen, was het eene alge- meene verlossing, ’t Strop was van den hals, en de menschen kreeschen van blijdschap, omdat het toch gedaan was. Eu ’t zou moeten herbeginnen Nooit Belgie spuwt op de francmacons. E£3

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1912 | | pagina 4