Boerenfoppers. Slecht Menage Voor rust en. vrede. In den stoet der socialisten van den 1 Mei, ■was er een geschrift te lezen Weg met de huidige samenleving ’t Zou er dus wel op toe gaan moesten die mannen aan en beroerten overal! Boerenklap. ’k Was onlangs op Commerce. Hewel, Boer Haese, hoe gaat ’t zitten, met de kiezing? Hoe gaat ’t zitten, ja! Een dingen is zeker, ze moeten op geen boeren re kenen, een boer die voor de blauwe stemt is een fameuze dom Zoo gaat ’t rood-blauw Cartel ten strijde, al zingen van dat machtig tweegespan dat België’s voorspoed voeren wil. ’t Is bijna spijtig dat ’t niet lukken zal, want waarlijk, ’t zou geestig zijn een nieuwen Babeltoren te zien bouwen door die metsers, die van 's morgens tot ’s avonds roepen en schelden en tuiten en tieren op malkaar. In de provincie Brabant geven de kartel- mannen meetingen op den buiten en stad. in de ’t gewaar en in 1884 wierden ze hun ketel vertind. lasteraars moeten ondervinden dat de katho lieken hunne mannen niet ongewroken laten belasteren. Hier volgt de orde van den stoet. De stoet zal ziek vormen in de statiestraat •n Eessenstraat ea zal door de volgende straten trekken Statiestraat hoek der Markt Eessenstraat Maria Doo- laeghestraat Nieuwe wandeling Weststraat Markt Beerststraat Groot en Dijk Appelmarkt Kiekenstraat Wilgendij k. B. W. Kartelplankjes met de namén der gemeente zullen in de Statiestraat en Eessen straat geplaatst zijn om elke Gemeente hare plaats aan te wijzen. Na den stoet zullen de Heeren Kandidaten en andere gevierde sprekers het woord nemen op de Speelplaats van ’t College. Aan de landbouwers Socialist Bertrand schrijftAls wij zullen meester zijn, zal de landbouwnijverheid in openbaren dienst herschapen worden, de Staat is meester van hof en land, veld en bossehen. Aan de fabrikanten en bazen Socialist Bertrand schrijft Gronden, huizen, fabrieken en machienen, alles moet eigendom worden van den Staat dat is het socialisme. zoete bruidegoms en blijde zegepraal. Helaas’t was al maar katteliefde en reeds krijgt de zoete wederhelft de roode roe op ’t lijf; ’t is slecht menage. De socialisten spelen baas en in al de ge meenteraden hebben ze de liberalen doen stemmen voor de roode Meifeest; Hoort de blaiwe Journal de Liége nu zuchten Dit bewijst een keer te meer dat ’t nutte loos is aan d® radikalen toe te geven, deze wille» voor de liberalen geen duim achteruit. Hoe dom, alzoo voor de kiezing, het meeren- deel der kiezers misnoegen »n Cit. Troclet als werkelijk hoofd der Luiksche gemeente te erkennen. En de oude liberale Chronique beweent evenzeer de boosheid van den socialisten huis baas Terwijl onze vrienden alles doen wat mogelijk is om aan hun bondgenooten te be hagen, slaan deze hen vierkant in ’t gezicht. Ge moet weten, de socialisten hebben een vluchtschrift uitgedeeld te Brussel waarin de ’t bewindkomenomwentelingen liberale vriendjes heel onzacht over den hekel OP DEN BUITEN zeggen zeLieve Boerkens, als wij baas worden, dan zulle» we eene wet stemmen, waardoor de eigenaars gedwongen zullen worden u den grond goed koop te verhuren. De Burgers hebben u al lang genoeg gefopt! IN DE STAD spreken ze zooLieve Burgers, als wij baas worden, dan zullen wij eene wet stemmen, waardoor de boeren zullen gedwongen worden u hunne beesten, eiers, boter, vruchten, aardappelen, kaas, enz., goedkoop af te leveren. De Boeren hebben u al lang genoeg gefopt En zoo spreken de kartelmannen overal Weg met die boerenfoppers In de oogen der liberalen zijt ge maar pijpekoppen, ploegen die in God gelooven, barbaren, ezels! In Juni zullen diepijpekop- pen de liberalen loon naar werk uitdeelen. Vooruit, mannen van den buiten Vooruit voor ’t katholiek ministerie Vooruit voor onze katholieke kandidaten, uit erkentelijk heid voor het goede dat zij u doen. Ik heb eenen hond, een prachtig beest, met tanden Tijk pijkhouweels en oogen Tijk fakkels al de jongens van de streek vluchten als ze hem zien en nochtans... ’t Is de zachtmoedigste sul van de wereld. Maar ge moet hem kennen. Ik haal mijn doornknippel te voorschijn en zie... daar ligt hij met zijn steert tusschen Ge zult de roode vlag volgen zijn achterpooten, zijn ooren in zijn nek, en Trouwen is geen zijn vreeselijke doggemuil aan mijn voeten, te kreunen en te kriemen Tijk... ja Tijk een liberale geus acht dagen voor de kiezing. Ik peis er soms op als hij om ’t een of ’t ander misdrijf zijne kastijding krijgt en ik zegge ’t hem zonder omzien O gij leelijke kruiper, gij geus. Ge moet weten, op zekeren dag moest ik hem om reden van openbare netheid, zijne ribbekas duchtig overgaan en dat heeft hij onthouden. Ik ben zeker, vriend lezer, dat ge daar ook soms op peist als ge in tijden van kiesstrijd d« liberalen ziet kruipen aan uw voeten en hoort kriepen O vlaamsche kristene kiezer, we zijn tegen den godsdienst niet Want zij ook hebben op zekeren dag van den stok gekregen en ze zijn niet dommer dan een ander, ze hebben het onthouden. Ze speelden ee»s meester en heften ook hunnen poot op, en staken hem diep in de zakken van de laste»betalers, om ’t land te overdekken met alle «lach kweekscholen van jong geuzengebroed. Maar de kiezers werden Trouwen zonder liefde, geloof me vrijis altijd maar flauw werkdat maakt een slecht menage. Zie, niet langer dan gisteren, viel ik on verhoeds binnen bij Gusten mijn gebuur en ’k vond er Lena met een paar blauwe oogen, te schreeuwen gelijk een kind. Zie, Gusten was maar een wildvang, een wijstergaai, en Lena had wat kluiten ze kwamen ’t hoope, God weet hoe, en ’t duurde geen twee maanden of de poppen waren aan ’t dansen. ’t Was zagen en knagen, roepen en schelden, kloppen en kletsen, een honden leven, een weeklacht zonder einde. Een huwelijk zonder liefde, een. slecht menage. En zie, binst dat ’k nu aan ’t vertellen ben, ’k moet ’t zeggen lijk of ’t is, ’k peize daar kinderspel, altijd op als ’k aan de politiek geraak. Dat rood-blauw Cartel is noch min noch meer, een slecht menage en slecht zal het eindigen ook. Dat socialist gebroed is al wat niet en deugtgoddeloos, zedeloos, omwentelaar, moordenaar. Maar ach, haat en liefde zijn blind, de liberale partij liet haar bekoren. Lang hebben ze geloopen, getwijfeld en gedibberd en ’t was er om ook. De liberalen waren koningsgezind en be warend, om reden van hun geldkasze waren tegen’t werkvolk en lachten met zijn rechten. ’t Was water en vuur. Maar de framassonnerie heeft daar een panen broek verdiend. •o komt overeen, zei de loge, op een punt den oorlog tege» Kerk en priesterskomt te samen, we zullen zien, als ’t al te slecht gaat kunt ge scheiden. En ’t huwelijk was gemakeld. De liberalen sloten de oogen dicht, ze droomden, en ’t wemelde al dooreen van worden gehaald. Wilt ge een staaltje? Luistert Het zot verlangen om baas te worden heeft de liberale partij volksgezind doen spreken, maar ’t komt van de lippen, aiet van het hert. De liberale partij staat het algemeen stemrecht voor, omdat ze niet verder ka», sedert dat ze verplicht is het socialist pro gramma aan te nemen. Het liberaal dagblad zucht onder die zweepslagen Wij hebben, zoo klinkt zijn klaaglied, altijd en overal de eenheid voor gestaan, wij hebben met eene nauwe eerlijk heid de voorwaarden van het verbond onder houden en wij vragen rekening aan degenen die zoo schandelijk tegen ons uitvallen. Hoe roerendhoe hertverscheurend Slecht menage, arme Lena, en ’t is nog maar ’t begin. Grootmoeder Marianne heeft het u gezeid of ge zult verdwijnen.

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1912 | | pagina 2