Belgische rent. tot haren normalen koers terugstijgen. 80 405 308 221 Om de reden die wij aangehaald hebben, dalen a) de renten van al de vreemde landen is dat ook de schuld van ons Katholiek gouver nement? b) de renten van al onze groote steden. Tot Brussel waren de loten der leening 1905 in 1906 nog 99 fr. weerd; in 1911 stonden zij aan 80 fr. 50 dus 18 fr. 50 min in 5 jaren. De leening van Antwerpen van 1903 was in 1906 aan 107 fr. en tuimelde in 1911 tot 81 fr. daling van 23 fr. in 5 jaren. Te Gent waren de loten in 1906 aan 90 fr. in 1908 nog 82 fr. in 1911 maar 74 fr. Al die steden zijn bestuurd door de li beralen. Is het dan ook de schuld der liberalen dat die loten dalen? Is het de schuld van de katholieken? Ware de schuld van België over te nemen voor zijn goed, er zou voorzeker meer dan een liefhebber zijn ’k zou de winste willen helpen deelen bladen zelve La Chronique, Le Carillon enz. De ijzerwegen kosten Telegraaf- en telefoonlijnen Waterloopen Havenwerken Bruggen en wegen Te zamen Daarbij de Carillon hekelt nog dié liberalen die alzoo het goed van hun eigen land mis prijzen uit politieke drijfveer. Men moet, zegt hij, slechte vaderlander zijn, om de weerden van zijn eigen land bij den vreemde te doen minachten. Maar ja, men moet niet meer spreken van vaderlandsliefde aan de liberalen. Zij doen mede met de socialisten die geen vaderland meer aan veerden. En de eerste slachtoffers daarvan, zijn de kleine burgers en boeren die wat Belgische renten bezitten. Immers dat gedurig schrijven en roepen van de liberalen, dat onze Belgische renten leegen, doet de weerde er van ver minderen en hunne koers van langs om meer dalen tot groot nadeel van het volk. 2.731 millioen 3.745 millioen Voeg daarbij de weerde der Staatseigen dommen, zooals bosschen, duinen, gebouwen, schilderijen, en andere kunststukken, en ge zult vinden dat het goed van den Staat eene weerde heeft van meer dan vier milliards, of 300 millioen frank meer dan de schuld. Van 1830 tot 1911 heeft de belgische rente eene gansche reeks klimmingen en dalingen ondergaan die ze bracht van 63.03 (in 1830) tot 101.97 (in 1896). Bezwarende omstandigheden zooals oorlog kunnen de koers van eene rente fel doen dalenzonk daags na de oorlogsverklaring van 1870 niet de Fransche rent in eens tot rond de 65 fr. Doch nu in volle vrede, in volle voorspoed, hoe kan de rente dalen Dat is geheel eenvoudig. Er is nieuw leven in de nijverheid de nijverheid heeft groote kapitalen noodig en geeft'groote wmstaandeelen.En deze die geld hebbén en die in tijde van stilstand in handëlszaken zich tevreden stellen met kleine intresten zoeken nu groote intresten. Zij verknopen hunne Belgische renten om hun kapitaal in handelszaken te steken die meer opbrengen. Met gevolg daarvan? Vele Belgische renten worden verkocht, weinig gekocht en de koers daalt er worden vele nijverheidsweerden gevraagd en deze vermeerderen. Daar is heel de waarheid. En die reden is aan gegeven door de liberale brachten zullen verdwenen zijn, zal de rente Zoodat alle weerden, die eenen vasten in trest geven, en geen nijverheidsweerden zijn, dalen, ’k Heb de reden daarvan gegeven. En de radicale Chroniek drukt met vele rechtDe politiek heeft niets te zien in het dalen der Belgische rente. En verder zegt dezelfde Chroniek Onze renteniers mogen op hunne twee ooren slapen. Voor het uitkeeren van het kapitaal en het betalen van den intrest is België eene borg van eerste klas. Als de buiten gewone oorzaken die de daling teweeg

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1912 | | pagina 12