Ik bemoei mij met geen politiek. Het Kartel. Op dan mijn volk! mijn vrije kristen volk! Dapper vooruit! elk een stniksken, elk een woordje, elk een handje toe en de zege Is aan ons. Neen? Ge hebt ongelijk. Wij zullen niet zeggen dat elkeen jaar De liberalen van ’t arrondissement hebben voor de aanstaande kiezing een verbond aan gegaan met de socialistenDe fiere socialist Van Vlaenderen, heeft er zich toe vernederd aan de slippen te hangen van de liberalen. Tot in de kleinste dorpen toe zijn er apos telen opgestaan om er het katholiek woord te verspreiden, om de goddeloozen te bekampen en den goeden strijd te strijden voor God en Vaderland. In ons Kiesarrondissement Oosten- cle-Dixmude-Veurne weet gij reeds dat het opperbest staat. De grootste eensgezindheid heerscht er onder de katholieke strijders, en het volk dat eertijds onverschillig scheen, is, door de degelijke kiesschriften en propaganda werken wakker geschud. De plaatsen waarover men eerst wantrouwig was zijn grootelijks verbeterd en waarom? Omdat er op de lijste der liberalen socialisten j staan en dat men voor de liberalen niet meer kan stemmen zonder te zelvertijde voor de socialisten te kiezen en geen een treffelijke liberaal zou zich zoo lage willen vernederen Ja, onthoudt het wel, het Dixmudsche bemint de treffelijkheid, bemint de vrij heid, maar HAAT den dwang en het slaven juk der socialisten. Watons vrij, ons eerlijk volk, zoude men willen dwingen zijne stemme te geven aan de vijanden'van alle vrijheid, aan godsdiensthaters en kgrkvervolgers, die door dwang en boete, den vrijen nek van ons vrije volk zouden willen doen buigen onder hun hatelijk slavenjuk. Dat doet men in ons arrondissement nooit Ook zien wij hoe de katholieken kies schriften op kiesschriften uitgeven, en hoe gretig zij gelezen, besproken en ver dedigd worden. Ja de zege wacht ons, dapper vooruit! uit jaar in, zich met politiek moet be moeien; en nog veel min dat iemand voor de politiek zijn eigen zaken moet ver- waarloozen. Maar nu dat ’t kiezing is, mag een rechtschapen mensch wel onverschillig blijven Zie De belangen van den Godsdienst zijn op ’t spel. Ware ’t geen lafheid zulk een gevaar te zien... zonder roeren? Of begeert gij den schooloorlog, erger nog dan over 28 jaar Of wilt gij de Kerkvervolging gelijk in Frankrijk? ’t Verbond immers waartegen de katho lieken thans te kampen hebben, is geslo- met een doel, zoo schreven de socialis tische bladen den gemeenzamen vijand, die Gods Kerk is, te bestrijden. De belangen van het Vaderland zijn op 't spel. Nu hebben wij rust, nu is er vrede, nu heerscht er voorspoed. Nu zijn wij de wereld door geacht en geëerbiedigd. Nu zijn wij vrij. Zult gij uw gelukkig vaderland laten in de handen vallen van woelmakers, of van mannen die voor woelmakers knikken en buigen? De socialisten immers, zei een hunner volksvertegenwoordigers, willen een om- wentelingsbestuur Bijgevolgdie met hen samenspant werkt voor het omwentelingsbestuur Uwe eigene belangen, Tijdelijke en eeuwige zijn op ’t spel. Deze belangen immers zijn verbonden met de belangen van godsdienst en vader land. De handen dus uit de mouwen, Geene lafheid! geene onverschilligheid Geene Louwaards maar KLAUWAARDS hebben wij vandoen.

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1912 | | pagina 2