Godsdienst en Schoolwetgeving. De schoolkwestie in drie puntjes. 1 WAAROM DE NIEUWE SCHOOL WET Er zijn nog menschen die zich afvragen waarom de schoolbeweging werd op touw gezet. Was dat niet wel alzoo, zeggen ze Hewel neen 1 Het huidig stelsel is onrecht- veerdig, wraakroepend, de katholieke Belgen worden bestolen, de arme kinderen worden bedreigd. Op onze kleine gemeenten van Veurne- Ambacht zit het over ’t algemeen goed met het onderwijs. Maar, waarin komen ze nu toch overeen Ik zal ’t u zeggen IN PAPENVRETERIJ Zij slaan hand in hand, niet om geza- mentlijk iets op te bouwen, niet om den welvaart van ’t land te bevorderen, maar eenig en alleen om den godsdienst te vervolgen. Heel hun programma steekt in den kreet van onzen onvergelijkelijken Buyl. A BAS LA CALOTTE! KostelijkElders, volgen de liberalen de roode vlag, te Oostende slaat het rood over tot blauw. En zeggen dat, vóór korte maanden bij de gemeentekiezingen, de socialisten de Oostendsche liberalen uitscholden voor verdrukkers van den werkman, voor vrekkige kapitalisten. Hoe zijn ze nu al met ééns zoo veranderd De vrij metselaarsbazen hebben de koorde kens getrokken en dkkr, de marionetten vallen malkaar aan den hals. Ze zullen nooit meer zuur kijken naar malkaar. Neen, waarachtig, ’t en zal nooit meer gebeuren. Nu voortaan zijn ze gezworen kameraden. Luistert eens hoe zekere liberalen zelf over dat kameradenschap oordeelen De liberale volksvertegenwoordiger Huys- mans spreekt als volgt van het kartel Men vraagt aan de liberale kiezers hunne stem uit te brengen op hunne meeste gevaar lijke vijanden, op diegenen die alle dagen dreigen de liberalen te verwurgen als zij daartoe machtig zijn. Het liberale Journal de Liége zegt aan de liberalen die kartel maken dat alle mannen van orde en rust zullen overgaan naar den kant der klerikalen die de eenige verdedigers der sociale orde zullen gebleven zijn, en dat hel kartel de zelfmoord is van ’t liberalisme als regeeiingspartij. Braun, liberale burgmeester van Gent, zei in 1908 Het zou onweerdig en onvoorzichtig zijn, op te houden de socialisten te bestrijden. Het ware eene verloochening van ons programma en eene lafheid, Waarin komt het programma van liberalen en socialisten overeen De socialisten willen het algemeen stemrecht (tusschen haakjes gezegd Wij, katholieken, zijn er niet benauwd voor maar het moet waarlijk algemeen zijn.) De vooruitstrevende liberale schreeuwen nu ook mee; maar zij zijn bijverre na niet éénsgezind. Ze laten liever dat potje gedekt. Op den dag dat het Algemeen Stemrecht zijn intree doet, zijn de liberalen verzopen. En de katholieken zullen zoo dom niet zijn ze boven water te houden. De socialisten willen de republiek uitroepen. En gij, liberalen, wat wilt gij De socialisten willen de fabrieken, mijnen en alle nijverheden onteigenen. De liberale bazen klakken zeker hunne mollige handjes van plezier De socialisten willen van geen leger weten Leve de gewapende natie steekt ieder Belg een geweer in den vuist. En daarmee uit Neen, zweren de liberalen Alleman naar de kazerne. De socialisten bewerken de vereeniging van den werkmansstand in syndicaten. De liberalen zijn er aartsvijand van, enz.

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1912 | | pagina 3