De waarheid over de 20.000.000 i 3) Maar de volksschool de school voor dezen die slaven moeten voor hun brood die willen, wij vrij. De werkman moet vrij zijn kinderen zenden naar de school die hij verkiest en daarom moet die school kunnen bestaan. Alle onderwijzers en onderwijzeressen moeten gelijke jaarwedde trekken, ’t zij ze geus zijn, ’t zij godsdienstig; waar de ge meentebesturen onrechtveerdig genoeg zijn om den helft der bevolking uit te sluiten en te bestelen, daar moet de Staat maar tusschen komen. De geestelijke njeesters en meesteressen mogen minder betaald worden ingezien ze minder noodwendigheden hebben, daarin komen wij gemakkelijk over; maar ze doen hetzelfde werk on ze doen het dikwijls beter en daarom hebben ze recht op onderstand en leven. Wat zullen ze ontvangen De toelagen zullen verleend worden per klas een vast hulpgeld van 800 frank en daarboven 120 fr. voor onderhoud, ver lichting en verwarming. In ’t geheele dus 9ü0 fr. die op 720 fr. gebracht worden voor niet gediplomeerde onderwijzers. Aangezien er daar omtrent 6300 klassen gehouden worden door kloosterlingen, zoo mag men op 5.300.000 fr. schatten het deel dat naar de vrije scholen zal gaan. Dat is verre van 30.000.000 zonals de kartel- manuen wetens en willens liegen. Maar ziet eens verder op, in de liberale en socialisten streken, in de groote steden, in Oostende bij voorbeeld. Daar spelen de Kartelmannen baas. Hun eerste werk is altijd en overal het onderwijs te verwereldlijken of te vergeuzen. Ze noemen er niets anders dan meesters en meesteressen die den weg der kerk niet kennen, die spotten met priester en zusters ze werken met handen en voeten om de leerlingen af te trek ken van de godsdienstlessen de scholen worden volgens ’t woord van Anseele broeikassen van socialisten. De Tegenpartij roept geheele dagen dat de Katholieken wilden 20.000.000 aan de kloosters geven, met het wetsvoorstel Scholaert over de scholen voor te stellen. Ziehier de eenvoudige waarheid In 1910 hadden de vrije scholen eene be volking van 182,331 leerlingen. Het ontwerp Scholaert kende hen dooreen 33 fr. per leerling toe. Welnu 182,331X33 maakt 9,016,923 fr. Van die 9 millioen moet afgetrokken worden 2.50 per leerling voor schoolbehoeften dus 182,331 X2.50^455,827.50 fr. II. WIE BETAALT NU DIE GE- meentescholen De belastingbetalers, dus de katholieken zoowel als de geuzen. Maar de katholieken stichten, betalende scholen, vrije gestichten, waar zij hunne kinderen godsdienstig kunnen opvoeden. En wie betaalt die vrije scholen De katholieken alléén. Van staat of ge meenten valt niets te verwachten. De katholieken stichten nog kostelooze scholen voor de kinderen van het volk, omdat de volkskinderen ook recht hebben op een gegrond, godsdienstig onderwijs. En wie onderhoudt die kostelooze scholen Nogmaals de katholieken, met eene magere toelaag van den Staat. De Kartelgemeenten hebben er geen cent voor over. BesluitDe katholieken betalen drie dubbel voor ’t onderwijs Ze betalen voor de geuzenscholen. hun vrije scholen. de arme scholen. Is dat recht Is dat uithoudelijk Neen en daarom moest eene verandering komen. III. WAT VRAGEN WIJ Vrijheid en recht op ’t leven 1) De gemeentescholen zullen blijven wat ze zijn. Waar de gemeente goed is, zijn ze goed waar het kartel meester is, daar zijn ze onzijdig ongodsdienstig. Die er naartoe wil, ga er binnen, daar hebben wij niets tegen en we betalen gelijk eenieder ons deel in den onkost. 2) Het vrij middelbaar onderwijs en de be talende scholen voor meisjes en voor knechtjes daar zorgen wij voor, daarvoor vragen wij geen duit.

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1912 | | pagina 4