Het schandaal der hoeve van Cortemarck. Duivenliefhebbers, zie hier de Redevoeringen van den heer A. Rabau en den heer Delannoyjn den Provincieraad. Het schandaal der Pro- vintiale School voor Zie-I vertooningen door plaatselijke kenverpleegsters. I Vraag om toelage ten voordeele eener h- De neer Hanau m aen aan denken zijne stem te geven aan zulk voll nr>i öpa a d Idat blindelings ons brave Vlaamsche bevolkin over op let Raas- oni van af- Bespreking van inwendige orde. Verspreiding van electrische- leiding begint te beseffen welk walgelijk werk die man nen verrichten. nu en De hatelijke propaganda tijdens de kiezig van April laatst, door eenige heethoofden o touw gezet, heeft weinig vruchten gedragen. Alleen eenige jonge lieden die zich in dat nt hebhn alleen eenige jong i 6 melding gemaakt I geen ondervinding hebben, zullen zich hierdo- en I laten misleiden. Maar geen enkel verstang mensch, geen enkel ware Vlaming zal aan it onbezonnen en schandalig werk de hand leem. Ook zien wij met genoegen dat geen eml laste I ordentelijk persoon nog zijn naam heeft wiln gemeentese- lleenen om op zulke lijst te staan. Alleen v.r I onbeduidende namen :heethoofden zonder eeig eene vraag van den Handels- gezag, durven het nog wagen. Brugg» oin de tusschenkomst van den 1 In alle provinciën is het de plicht van gouwraad te zorgen dat 1 om te voorzien in den geld I middelijken kleinen onderhoud der'wegenis, zetten I om te voorzien uit het inrichten der electriciteit in de Provin cie. Verslag over van Nïeupoort, leeren boeren! Zij zullen er algauw iets andersSt-Joris, Westende van maken dan een landbouwer? In ’t Seme narie j En wat nog het wraakroependste van al is, is dat dit nu zal beletten i jaren eene provinciale landbouwschool te kun nen oprichten. Dit is het werk van de klerikale meerderheid van onzen Provincieraad verhooging van het krediet in- be-1 schreven op de begrooting ten voordeele van de onderlingen bijstand tegen -»• lijks tusscheh te komen voor de aankondigingen der prijskampen, bijeenroepingskaarten en ander drukwerk. Een geheel personeel dat zich bezighoudt met het inschrijven-, het inkorven, verzenden, het rangschikken der mededingers, enz. verdient zijn kost dank aan het duivenspel. Vergeten wij de voerlieden niet, gelast met het vervoer der groote reismanden van het lo kaal naar de statie en wederkeerig dezen ook vinden er hun profijt bij. Spreken wij ook van de ijzerwegen die jaar in jaar uit rond de 20 millioen duiven vervoeren en 500.000 manden. De duivenliefhebbers weten er best van te spreken wat dit aan de Staat moet opbrengen. En vermits ik van den Staat spreek, weet dat het duivensport gedurende 1922 de schoone som van 3.700.000 franken in de kas van Minister Theunis heeft gebrachtdeze som vertegenwoordigt den taks van 1 fr. per ring door de liefhebbers te betalen. Deze laatsten vin den dat de Minister van Finantiën er nog al op kloptZij hebben geen ongelijk Ik denk hier genoeg over gezegd te hebben om u te overtuigen, dat op economisch gebied de duivenliefhebberij van het grootste nut is voor .ons land. Ik herhaal dus dat op economisch gebied het een allerbelangrijkste zaak is voor ons land. Men weet dat door het Fransch gouvernement 20 fr. per 100 kgr. geëischt werd op het vervoer van duiven, en na eindelooze pogingen is men er in gelukt die taks te doen verdwijnen. Dit be wijst dat men van dien kant doet wat mogelijk is om dit sport aan te moedigen. En men zou er juist aan denken dit spel nog meer te benadeeligen in West-Vlaanderen, die de meest beproefde provincie is van gansch het landwaar duiven en hokken verdwenen zijn tot de laatste toe, waar men ten koste van on telbare opofferingen en dank aan de hulp van naburige provinciën er toe gekomen is, na drie of vier jaar weêr de duivenkweek wat te herstel len, juist op dit oogenblik zou men het spel nog komen belasten, wanneer het reeds zoo overlast is. ’t Is niet daarop dat er taksen moeten gelegd worden. Indien er inkomsten noodig zijn, zijn wij altijd bereid geweest om ze te stemmen, en onze partij heeft zich nooit achteruit gehouden wanneer er spraak was van geld voor de pro vincie te doen binnenkomen. Nochtans, zijn wij daarom niet bereid alles te stemmen, wat voorgesteld wordt. Er zijn soorten van taksen die wij niet kunnen noch mogen bekrachtigen. Ook, durf ik verhopen dat de Raad deze taks, die vooral den kleinen man treffen moet, niet stemmen zal, en dat hij naar andere middelen zal uitzien,om de noodige inkomsten te verzekeren (Zeer welen toejuichingen op verscheidene banken der beide linkerzijden) De heer DELANOY.Ik houd er aan te ver klaren dat ik heel en al instem met de gezegden van den heer Rabau. Ik zou toch willen weten welke som die -vol mnnHi - het evenwicht in de begrooting te verwezenlij- zeker de dood van dit spel, ken. De heer-Voorzitter.300.000 fr. De heer DELANOY.— Ware er geen middel door de eene of andere bezuiniging, of door de verhooging van andere lasten, die niet zooveel de middenklas en de werkende klas treffen als deze, er toe te komen de noodige inkomsten te verzekeren? Ik wil er voornamelijk nog op drukken dat de provincie West - Vlaanderen juist deze is die meest getroffen is door den oor- ,og, en die de schitterendste was in de duiven- mfhebberij. Wat al moeite heeft het gekost om ‘eze hier weêr in te richten. Ik verklaar dus dat ik de voorgestelde taks niet zal stemmen en ik verzoek den Raad, wan neer het budget zal onderzocht worden, te trachten op eene andere manier het te kort aan te vullen. De heer RABAU.Eene enkele opmerking. De heer verslaggever en ook de heer d’Artois vinden dat dit maar eene kleinigheid is. Die taks is zoo klein niet, als men overdenkt dat er nu reeds 450.000 fr. door de duivenliefhebbers onzer Provincie aan den Staat betaald worden. Verscheidene stemmen. Dat is onze taks niet. De heer van onze taks op 300.000 fr. Verscheidene stemmen.Dat weten we niet. De heer RABAU.Dat kan niet doorgaan als een kleinigheid. Het is 75 verhooging op de reeds bestaande belasting. Aan den heer d’Artois zal ik antwoorden, dat, indien hij ons arrondissement kende, hij niet zou beweren dat de duivenliefhebberij niet het spel is van den kleinen burger en den werk man.... Wat ook te vreezen is, het is dat deze die op de grens wonen in eene andere provincie zullen gaan spelen. Er zijn andere voorwerpen genoeg te belas ten, deze zal voorzeker geen populaire belasting zijn. Daarbij, ik heb het reeds gezegd, indien men altijd voor hetzelfde voorwerp moet beta len geraakt men moede. Ook heb ik de vaste hoop, dat de Raad die taks zal verwerpen. 1 DUIVENLIEFHEBBERS En zijn het die mannen die met zooveel over tuiging uwe belangen verdedigd hebben, die gij nu als belooning aan de deur zult zetten???? Neen, niet waar? DAT KAN, DAT MAG NIET! De duivenliefhebbers hebben meer eergevoel en erkentelijkheid dan dat voor hunne verdedi gers. Indien het zoo niet ware, wie zou hen dan nog willen of kunnen verdedigen? voor R-Mi.FvïfVeÊTADDEREN ternationale en nationale tentoonstelling v:n nieuwigheden betreffende stedelijke en lame lijke huishoudkundige werken. Aanvraag van den Landbond der Christ- ne Vereenigingen van Onderlingen Bijstand cn eene toelage van 50.000 fr. te bekomen voor le van eerste inrichting van een Senab- Een tweede voorbeeld van ongehoord fana tisme vindt men hierin Tijdens de zitting van Juli 1922 werd beslist eene provinciale school voor ziekenverpleegsters] op te richten. Op aandringen der meerderheid werd besloten, vermits het hier eene provinci ale school gold, van in het bestuur dier school de verschillende politieke groepen te laten ver tegenwoordigen. Doch men had wederom zonder den waard gerekend. Het volgende jaar werd voorgesteld van het inrichten der school af te zien... Maar!!! van benevens 21.000 fr. studie7 beurzen nog jaarlijks gedurende 30 jaren eene subsidie te geven van 45.000 fr. aan eene priva te klerikale inrichting die opzettelijk hiervoor in ’t leven werd geroepen en natuurlijk be stuurd werd door klerikale personnages. Het stichten eener Provinciale school is dus wederom onmogelijk gemaakt, maar de klerika- len hebben eens te meer hunne armen tot over de ellebogen in de Provinciale kas kunnen plof fen. Ziedaar hoe we te Brugge bestuurd zijn. Ziedaar hoe die fameuze Roomsch katholie ken van alle keur met de centen van alle man omgaan. de wijziging der grenslijnen Oostduinkerke, Ramscappelle, en Lombartzijde. Leggen van een Provincialen taks duivenspel. Voorstel van volledige inrichting van let 1 UCJ-JdlL.löLd V cXLL CX 1 AO J I in de eerste twintig I vakonderwijs. Voorstel de provinciale prijskampen en keuring van paarden, wederom overhands te Dixmude en te Veurne te laten plaats grijpen, zooals het vóór den oorlog was en, niet te Vetr- ne alléén. Voorstel betreffende het ontslaan van let betalen van den Provincialen taks op de toohel- maatschappijm kosten rium. Voorstel een krediet van 5000 fr. in de b- grooting te voorzien voor het verleenen van tc- lagen ten gunste der gemeenten die eene hai- delsfoor oprichten. Verslag over het voorstel van een k reel'd bestemd voor het uitschrijven van een wodstrid voor het Provinciaal gedenkteeken aan da Ijzer. Verslag over eene subsidie aanvraag het Willemsfonds van Oostende. Verslag over eene vraag om eene jaarlijl- sche subsidie, ingediend door het Verbond dr katholieke bibliotheken in West-Vlaanderen. x Dit bewijst genoegzaam dat de heer RAB/U zich in den Provincieraad aan menigvuldige kwestien van belang heeft aanbelangd, dat l.j tot aller voldoening zijne zending heeft vervul en zich onder alle opzichten waardig heeft g- I maakt van het vertrouwen dat de Kiezers a Geteisterden, hem stelden I Daarom zal met een twijfelen om dit t Gij zult zeker als één man voor de katholie- jiid, een der besten onder allen, terug naar dn ken stemmen I Provincieraad te sturen. Wat zegt ge nu van die beloovers,waaraan gij I geloof hechttet tijdens de laatste kiezing?? Geen cent meer voor de geteisterden1 Zoo luiden de ministeriele omzendbrieven Geen activisten De brave menschen gaven hun geld voor del -j-j leening van de verwoeste streken en nu wordt! naai"* ijFllfege dat geld voor andere werken besteed en de ge teisterden in ’t aangezicht geslingerd Dat geen cent in specie meer zal betaald worden En bovendien is er nog kwestie van bijna al den intrest te doen terug keeren die aan de ge-1 laten vangen en aldus misleid worden, teisterden werd uitbetaald!!... [zich laten beet nemen. Gelukkiglijk hebben ce Dat is het prachtig geschenk door dat fameus I vijanden van ’t Vaderland eene blauwe schea Ministerie Poullet geschonken.!! Igeloopen. Te oordeelen naar de kandidatenlij.: In het arrondissement Yper hebben 37 Sche-jdie ze nu vooruitbrengen, alle vier mannen d: pencollegie’s op 46 beslist hun ontslag te geven I niemand kent, die niet den minsten invloed hel indien die maatregel niet wordt ingetrokken, [benvoor wie het spreekwoord: «Schoenmak»' In ons arrondissement werd dezelfde beslissing I blijft bij uwe leest” opperbest van pas zou ki genomen. linen. Die mannen zullen gelukkiglijk hoeg» En gij kiezers, wat zult gij doen Zeker Inaamd geen bijval hebben. Na de voorvallen i met open armen voor de mannen van den kleri-1 Nieuwpoort en Aalst waar men het Belgisc kalen Poullet stemmen I lied en vaandel, zinnebeeld van ons land b< [schimpte en uitfloot,na hun kreten van weg mi - -Q. i I Belgiekan geen enkel verstandig kiezer er oo X I (JVlIlUltJl cXCLtl[naar haar verderf leidt. Die mannen weten zei Ziehier een klein gedacht van de werkzaam-1 dat ons Vlaamsche land zooals het is sameng' heden van ons vrijgezind Raadslid gedurende Isteld, niet kan bestaan, en onmogelijk is. het mandaat welk hij komt te voleinden. I Aleen postjesjagers en verblinden kunne: Ziehier verschalende punten waarover hij I daaraan de hand leenen, en verslag leverde of aan welke bespreking hij deel [gasten, die de politiek nog niet begrijpen nam. Hier wordt nog geen 1 van het werk in de Commissiën geleverd waarvan geen openbaar verslag wordt opge maakt Verslag over eene vraag om verhooging te bekomen van de pensioenen verleend ten 1 der provinciale pensioenkas voor cietarissen. Verslag over kring van Provincieraad te bekomen bij de bevoegde over heid ten gunste der verbinding van Rousselaere- Dixmude-Brugge door een rechtstreekschen wa terweg. i den) Vraag om op de begrooting eene som van nijverheidsscholen 15000 fr. te mogen nemen ten voordeele van het worden"öpgèricht die betrek hebben op de bij-[werk der schoolmaaltijden in de verwoeste ge- zonderste nijverheden die hi de wederzijdsche [westen, gouwen het nn^t ïjlocien. Dat heeft men over- □U- ^taers begrepcn. Hier tot in onzen klerikalen Raad was dit gedacht ook doorgedrongen enlde Provincie. gezien de landbouw de bijzonderste nijverheid I Vraag strekkende tot de oprichting der streek is, werd beslist alhier eene hoogere I het gehucht Houthulst onder Clercken als landbouwschool op te richten. Izonderlijke gemeente. Eene hoeve werd te Cortemarck aangekocht, Vraag om Daar er een landbouwschool voor meisjes staat te Cortemarck zou die school insgelijks I maatschappij van van de proefvelden der Provinciale Hoeve kun-[ziekte. nen genieten. Dit was dus een schoone wenk I - Voorstel er toe strekkende eene som en iedereen keurde dit voorstel goed. Ivan 20.000 fr. ter beschikking te stellen van de Ja maar, men had zonder den waard gerekend Bestendige Deputatie om te voorzien in den on- De roofvogels zagen daar eene ruime som geld middelijken kleinen onderhoud der'wegenis. aan hunne klauwen ontglibberen, zij zetten! Verslag over de bewapening der Veldwach- zich onmiddelijk aan ’t werk en het duurde niet|ters- lang, want het volgende jaar kwam de Deputa-1 Wensch door den Provincieraad te uiten, tie op haar voorstel terug, stelde voor de hoeve Iert waarvan de heer RABAU de opsteller is, te verkoopenen aan het Semenarie van|len einde hardnekkig bij de Kamer van 'Vol.cs- Rousselaere als ’t u belieft, eene jaarlijk-1 vertegenwoordigers aan te dringen opdat het sche subsidie te geven en dit gedurende 20 jaren I wetsvoorstel, door den Senaat reeds gestemd, ten einde die geestelijken toe te laten hooge tegenover de aankoopers van huizen met oor- re landbouwlessen te gevenin het Semena- llogschade niet zoude aangenomen worden. rie. En dit werd door al de katholieken ge-1 Taksen te stemmen dooi den Provincjersad stemd Iom te voorzien in de kosten voortspruiterde Hebt gij ooit iets wraakroepender gezien in een door en door landbouwgewest als hier? De landbouwers zijn dus verplicht hunne kinderen naar het Semenarie te zenden om ze te De heer RABAU. Eerst en vooral, wil ik verklaren, dat wij de taks op de duivenprijskam pen, in welken zin ook, niet zullen stemmen en dit om drie redenenten eerste, dat deze lief hebberij eerder zou moeten aangemoedigd wor den dan belast, omdat zij een eerlijk en scha deloos spel is dat, voor het meerendeel, door den kleinen burger en den werkman gespeeld wordt ten tweede, omdat men niet zeker is dat die taks zal opbrengen wat men ervan ver wacht en wel mogeiijk, dat de uitslag heel ver- keerd zal zijnten derde, omdat de kontrool ervan bijna onmogelijk is en heel zeker tot mis biuiken zal leiden. Sommigen denken dat het duivenspel over- groote winsten laat verwezenlijken. Ik ben niet van dit gedachten na een onderzoek, dat ik met sommige vrienden heb ingesteld, heb ik ge vonden dat op 100 duivenliefhebbers, die zich aan deze liefhebberij overleveren, er 45 zijn die- de eindjes aan elkander kunnen knoopen, 5 die groote of aanzienlijke winsten verwezenlijken en 50 die er min of meer aan verliezen. Gij moet niet vergeten dat die spelers reeds aan den Staat betalen 1 fr. per ring per duif. Dit brengt eene groote som op want het is niet alleen voor de duiven die gebruikt worden voor het spel, maar ook voor deze die er nevens gekweekt worden en niet kunnen die nen voor het spel dat deze som moet betaald worden. Aldus, moet men minstens aan 50 dui ven een ring aanzetten van 1 fr. om er 20 of 30 te vinden die kunnen vliegen in prijskampen. Daarmede wordt nog, door den Staat, een taks van 10 geheven op de prijzen; daarbij komen dan nog de kosten van 50 centiemen per ring. Aldus betaalt men in West-Vlaanderen al leen eene som van 450.000 fr. als taks aan den Staat daarbij moet men ook de vervoerprijzen rekenen die insgelijks aan den Staat ten goede komen Dooreen gerekend, mag men zeggen dat ieder duivenliefhebber reeds getakseerd is voor 40 fr. per hoofd. En de gemeenten komen nu nog op hunne beurt taksen te leggen, bij voorbeeld Waete- ghem, Assebrouck, Steenkerke, Emelghem Wervick, Eygenwaartscapelle, Beernem, Ghe luwe, Locre, enz. Dit zijn al taksen die de reeds bestaande, door den Staat geilid, nog komen verzwaren. Indien de Provincie nu ook opkomt dan is het heel en het is met wat gij verlangt Wanneer m f durig op dezelfde citroen duwt, dan komt er geen sap meer uit. Ziehier wat ik lees in de ”Soir”, die de ver dediging neemt van het duivenspel en in eenige woonden heel duidelijk op economisch gebied aantoont, welk voordeel er voor net land uit het duivenspel spruiten kan. Hoe weinig kennis van paardenrennen men ook heeft, weet iedereen nogtans wat een vol bloedig renpaard (pur sang) is. Het volbloedig renpaard is een meesterstuk voortgebracht dank aan de Engelsche fokkers. Hewe) de bloedvolle reisduif (pur sang) be staat eveneens. Deze is het meesterstuk der bel- gische Duivenkweekers. Zij werd in ons land voortgebracht in de tweede helft der verleden eeuw dit tengevolge van ingewikkelde cn wel uitgezóchte raskrui singen jsinds heeft men het ras der reisduiven onophoudenjd verbeterd. De belgische reisduif is de wereld dooigeprezen en wordt gezocht, niet alleen door de bijzondere liefhebbers, maar zelfs door de verschillende Staatsbesturen voor hun land, zee- en Juchtkrijgsduivendienst. De Amerikaansche duiveniiefh bb-rs slechts deze te noemen, zijn trots en fier aan de bezoekers van hun hok eenig gevogelte van bel gische afkomst te kunnen toonen, en dit is ook riiet zonder reden, want het zijn deze die in al le prijskampen de eerste aankomen. Men mag hieruit besluiten dat de belgische reisduif van zoohaast ze een weinig goed voorkomen heeft op alle markten der wereld uitmunt, en voorge trokken wordt. Een maand geleden werden 106 duiven, die de totale bevolking uitmaakten van het duivenhok eens vermaarden Antwerpschen afgestorven liefhebbers in Engeland verkocht voor 37.000 fr. Ieder jaar worden er door onze vermaarde duivenliefhebbers honderden reisdui ven naar alle landen der wereld gezonden, zelfs naar Japan en Indie. Het is dus een onbetwist bare opbrengst voor ons land. Van eenen ande ren kant, gezien Belgie over de 350.000 liefheb bers telt die jaarlijks ten minste 4 millioen dui venjongen opbrengen, waarvan slechts de helft of een derde voor het sport gebezigd worden is het op voedselgebied nog eene te waardeeren winst. Het duivensport zelf heeft in ons land tal van bijzondere kleine nijverheden tot stand gebracht, die aan verschillende duizenden per sonen werk verschaffen; zoo heeft men de schrijnwerkers, de lood- en tingieter, de graai koopman, enz, die er noodig zijn om aan zijn duiven goed voedsel en een behoorlijk hok aan schaften. Verders heeft men ringen noodig in aluminium of in caoutchouc, ook zethaken, con- Bravol! dat toont fiat ®ns Vlaamsche V<x stateurs, manden, enz. de drukker heeft insge- ZIJ STEMMEN vii a

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1926 | | pagina 2