Godsdiensthaters Onze Tegenstrevers. OpgeletDe KATHOLIEKEN staan NU onder NUMMER 2 ’t Roeselaersche doen, d. i. niet meer op- den eens’n Wij vernemen dat onze tegenstrevers in hunne meetingen, zooals ook in hunne bla den onze kandidaten of andere katholieke personen laag aanvallen bij zoover dat hun eigene partijgenooten meer aan eens ’n walg kregen van die doening. H Wij zullen ze op dien weg niet volgen, het is onze gewoonte niet zulks te doen. F. Alleen maar de politieke daden van poli tieke personen zullen wij desgevallend beknibbelen. b Gelijk zij vroeger nog zegden, laten de katholieken met volle vertrouwen en ge rust gemoed aan het kiezerskorps over, het persoonlijk gehalte der kandidaten van de verschillige partijen te wikken en te wegen. r“De liberale lijst. B Men ziet het goed aan die lijst dat de liberale partij ver uitgebloed is. Als men maar zulke namen op eene lijst kan krijgen zou men best doen gelijk de liberalen in niet mogen toonen zooals ze zijn 1 Wat zou het dan zijn als hij en zijne maten niet meer voorzichtig zouden moe ten wezen M. Pysson is de volmaakte type van een heroergprofeet, een ©ude liberale kiesdra- ver, een man die zich a tijd ten dienste stelt wanneer die partij geen lieihebbers vindt voor hare lijst van kandidaten. En M. Nouwyack dan?! Als één naam iedereen verwonderen zal op die lijst dan is het wel die van M. Nouwynck In de laatste provinciale verkiezing ston den er 4 Diksmudelingen als kandidaat op de verschillige lijsten. Welnu, in het bureel van Diksmude, daar dus waar zij best ge kend zijn door de menschen, he ft M. Glorie 92 voorkeurstemmen bekomen, M. Rabauóy, M. Samyn 32 en M. Nouwynck 5!!! In al de bureeien van geheel het arron dissement te zamen had M. Nouwynck 18 voorkeurstemmen behaald. Moeten de liberalen arm gesteld zijn om nog eens met zulken kandidaat vooruit te komen En zeggen dat M. Nouwynck sedert dien door zijne doening in den gemeenteraad van Diksmude meer dan ooit als papenvre ter en niets anders gekend is ’t Is misschien daarom ook dat hij niet tegenstaande zijne onpopulariteit op de lijst van M. Daenens opgenomen werd Of ze dezen keer een klets zullen krijgen van onze nog zoo christen gebievene bevol king Wat onbegrijpelijk schijnt, is dat de liberalen op hunne lijst geen enkelen boer genomen hebben en dit in een landbouw- arrondissement als het onze. Om dit te verstaan moet ge u herinneren, lezer, wat de liberale bladen uit Antwerpen geschreven hebben na de betooging der katholieke-vlaamsche jeugd in Oogst 1928. We zullen ons hier met één uittreksel uit één enkele liberale gazet De Matin vergenoegen- Ziehier wat zij schreef daags na de betooging Legioenen pastoorkens. zwaar en plomp, leiden door de stad die cohorten boerenkinkels... Antwerpen heeft gisteren het bezoek ontvangen van al dezen die te St. Niklaas, Moerbeke-Waes, Steenocker- zeel en te Sotteghem op onze kosten leven met ons hun vervalschte boter en gedoop- komen. Dit zal hier voor de naaste keer zijn Nu moeten ze toeh nog iets rischieren met hun geld. De liberalen hebben op hunne lijst M. Delannoy die na den oorlog als onafhan kelijk (met als liberaal gekend zijnde dan) burgemeester van Cortemarck werd. Wij moeten bekennen dat het nog de beste is der 4 liberale kandidaten en toch is hij niet veel meer te vreezen, daar zijne ster in de laatste tijden, te Cortemarck en in g°n=ch de streek fel verbleekt is. M. Daenens is de papenvreter bij uit muntendheid die in zijne meetingen en in zijn blad, onze geestelijkheid en al wat aan ons christen volk duurbaar is en he.bg, op de gemeenste manier aanvalt en met zijn mouder tracht te besmeuren. ’t Is dezelfde M. Daenens nochtans die, op de inhuldiging van het liberaal vaandel te Dixmude, in het fransch gezegd heeft aan zijne vrienden dat de liberalen in Vlaanderen voorzichtig moesten zijn, het is te zeggen dat zij zich vóór de kiezing De liberale partij zit in handen van gods diensthaters en godsdienstbekampers. Menschen, trekt nen keer uw Diksmude- naar open, leest en denkt eens na en ge zult er naar spuwen Onze werklieden, onze middenstanders, winkeliers en burgers die vroeger liberaal stemden, zullen nu wel weten wat ze te doen hebben. In al de kolommen van het liberale blad De Diksmudenaar staan er godslasteringen en uitlatingen tegen godsdienst en prfesters. Van den E. H. Deken van Diksmude durven ze zeggen dat de Heer Deken oneer aandoet aan den godsdienst en aan zijn priesterkleed Lasterende taal die maar ingegeven kan worden door een helsche geestEn die goddelooze liberalen, die leiders en die kandidaten van die partij aan wien doen zij oneer aan Aan bun schoon- sten titelze doen oneer aan, aan hun tilel van mensch. Want ze weten toch wel dat er één God is, die hun geschapen heeft, die hun leven in handen heeft en dien God bespotten ze en belasteren ze. Hoe hebben ze niet verleden week O.L. Heer bespot en gelasterd in hun artikel over Mexico Ze drijven den spot met alles wat God en godsdienst aangaat. Het is dan ook niet te verwonderen dat ze in vele gemeenten, tot zelfs geen getuigen meer vinden om in de stemburee- len te zetelen. Mannen, schrijvers van den goddeleozen Diksmudenaar zullen zelf moeten getuigen zijn. Goddelooze partij, die beweert dat er geen God is en indien er geen God is, waarom valt ge Hem aan, waarom belee- digd en bespot ge Hem Ge zijt niet rede lijk ’t I» onnoozel, dom en dwaas iemand te bespotten en te beleedigen die niet be staat. Liberalen we vreezen U niet j Ge hebt nog een ziertje hoop een gekozene te heb ben in ons arrondissement, maar voor zulke kerels zal ons volk niet stemmen. Katholie ken, oogen open Stemt niet voor de god delooze liberale partij. Indien ge er aan twijfelt of die partij goddeloos is. herlees De D’ksmudenaar En ooi deelt zelf en STEMT KATHOLIEK onder Nr 2 De Nationalistische lijst. Aan het hoofd dier lijst staat weer M. Samyn. De fronters weten heel goed dat M. Samyn, sedert dat hij als schepen van Diksmude de gelegenheid gehad heeft te toonen waartoe een Nationalist zooal be kwaam is, een allerslechtste kandidaat ge- woiden is voor de streek. Als ze hem, dit niettegenstaande, aan het hoofd der lijst gelaten hebbtn dan is dit alleen maar omdat ze niemand gekregen hebben om hem te vervangen. M. Devos zou wel gewild hebben misschien, maar die mensch is ook niet sympathiek genoeg en heeft oaarbij geen het minste gezag in de srreek Iedereen be kent d it hij een ferme stemme heeften... dat hij het kan zeggen, maar ’t is ook al wat men van hem weet. Hadde M. Soenen maar gewdd, doch ver van aan ’t hoofd der nationalistische lijst te willen staan, wil die christelijke jongen nu hij o. m. de doening van M. Samyn te Diksmude gezien heeft, van geen fronters meer weten. Wel hebben ze hem willen dwingen door vroeger, tegen zijn uitdrukkelijker) wil, zijn naam als kandidaat in de bladen te laten verschijnen, maar het heeft r iet geholpen van de nationalistische partij door de bis- schópp en nu veroordeeld wil hij niet meer. En zeggen dat hij over 4 jaar hun beste kandidaat was die, door zijn grooten aan- hang te Ciercken, Woumen en Merckem de Nationalistische lijst er door gehaald heeft. Als eenige sympathieke kandidaat heb ben de fronters er dezen keer M. Vt-rlende bij gehaald maar, die heeft zich oor alle ernstige en vooralle katholiek-vo-lende menschen gezelfmoord door zich met Sa my o op de lijst te laten zetten en... door zijn optreden voor ’t Senaat wanneer hij goed wist dat er toch geen de minste kans bestond om gekozen te worden terwijl hij, door het aftrekken van katholieke stemmen er alleen toe bijdragen kon een liberale- Waal of een Socialist in plaats van den alom beminden baron de Coninck de Mer ckem te doen kiezen. Met eene lijst zooals zij er eene hebben mogen de nationalisten dezen keer dan ook een kruiske maken op den provincieraad en al hunne schoone woorden en geschrif ten kunnen daar niets meer aan veranderen. 't Is het christelijk gevoel van onze be volking dat dezen keer zal boven komen hoeveel brave jongens zullen er het voor beeld van M. Soenen niet volgen en naar de stem van hunne bisschoppen en hun geweten luisteren. En, ook die ongelukkigen op wie zulke redens geen pak meer hebben en op wie zelfs het samengaan van M. Samyn met de te melk duur te verkoopen... Achter zich lieten ze een reuk van stal en versch mest, met hier en daar nagebleven geuren van wierook en was. En als die slecht opge brachte kerels ’s avonds vertrokken waren, kon men weer adem halen. Het was of de stad gereinigd was van de koewachters.» Als ge weet dat de liberalen zulke ge voelens koesteren voor de boeren (en onze landbouwers weten dat ook) dan zal het u zeker niet meer verwonderen dat zij op hunne lijst geen boeren gewdd hebben of... wat nog waarschijnlijker is, er geene ge kregen hebben

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1929 | | pagina 2