Hoe diep gevallen Een Balans De taal der cijfers. Alle verstandige Kiezers, zullen NU stemmen onder Nummer 3 De Socialisten en het Kruisbeeld Stemt Katholiek onder NUMMER Katholieks Kiezers, y U W Stemnum ner is" Wat deden de Nationalisten voor de Oudstrijders 53i2 568 liberale-fransquillons van Diksmude geen indruk maakt, die zullen zich toch herinne ren hoe M. Samyn, wanneer Van Severen in de Kamer de Oud strijders beleedigd had met hulde te brei gen aan de overloo- pers en de verraders en erbijgevoegd had dat Belgie kapot moet en Vlaanderen aam Holland moet gekoppeld worden, hoe M. Samyn zeg ik, dan in «De Schelde ge schreven heeft dat Van Severen nog niet genoeg gezegd had 1 Ook de minst christelijke nationalist zal zich dat herinneren en onzen Hollander zijn paspo-t helpen geven. De Socialistische lijst. Wat daarvan verteld weten we waarlijk niet de socialisten hebben maar drie kan didaten bijeen gekregen in gansch het arrondissement en het zijn dan nog zulke onbenullige menschen dat niemand (wij ook niet) die menschen kent. Wij zullen er dan ook over zwijgen. De katholieken hebben van die lijst niets te vreezen geen werkman die nog iets of wat voor het christen geloof zijner ouders gevoelt zal zijne stem geven aan een socia list. Wanneer de sociahsten zulke walge lijke dingen durven schrijven zooals het geen wij verder uit het orgaan van de Socialistische federatie van Seraing mee nen te moeten overdrukken, dan mogen wij gerust aan de liberale godsdiensthaters de rol overlaten die partij (hun bloedeigen kind) te bekampen. Alleen liberale godsdienstlooze werk- menschen kunnen voor de socialistische gewonnen worden. De Gazet van Antwerpen gaat eens na wat de frontpartij inde Kamer zooaluit gericht heeft. De balans is niet schitterend i Vier jaar lang zetelden er zes Vla^mscha extremisten in de Kamer wat ishetbilauE van hun werken Och 1 zij hebben wat geraasd en gebul* behoud van verworven pensioen, verlengd tot i Januari 1930. Voortaan zullen de we duwen van oorlogsinvalieden recht hebben op een mi itair pensioen wanneer de inva liditeit van den overleden oudstrijder 3o e/o bedroeg. (Vroeger moest het 60 zijn). 4) Voor de groote oorlogsinvalieden van 100 en méér invaliditeit, samengevoegde invaliditeit), wordt eene verhooging van 10 tot 100 t. h. ingevoerd. 5) Het Nationaal Werk der Oorlogs- weezen zal voortaan alleen recht van toe zicht hebben op de giften der openbare liefdadigheid ten behoeve der oorlogsinva lieden, oorlogsweezen en dezer familiên. De uitbreiding der froatstrepenrente tot de krijgsgevangenen en de geïnterneerden, onder de benaming van diensttijdren- te, zooals door de oudstrijders wordt, ge vraagd, zal later behandeld worden. ’tZijn vooral de Christen demokiaten Alfons Vanhoeck (groote oorlogsinvalied) en Em. Blavier, die zich bij die bespreking hebben verdienstelijk gemaakt. Nogmaals: de VI. Nat. Kamerleden hadden hunne katte gezonden. Ze kunnen er nu gaan achter zoeken 1 De oudstrijders zijn niet ge diend me t schreeuwers maar maar met praktische wel kers I Oh 1 De socialisten zijn niet tegen den godsdienst. Schreef het Journal de Char leroi eergisteren niet dat zij niet als so cialisten, maar als vrijdenkers tegen den godsdienst zijn Intusschen vinden wij in het orgaan van de socialistische federatie van Seraing de volgende gemeenheden Eindelijk is het er toch van gekomen De i5o Kruisbeelden, die in onze lagere scholen een hoon waren tegen het gezond verstand, zijn ontrokken aan de blikkert van o ize kleine scholieren. Ziedaar dus die oude I. N. R. I. uit de circulatie getrokken, zooals de versleten muntstukken. De «calotins» moeten er zelf over tevreden zijn, want, opreent, die arme drommels hingen er in geen goed gezelschap. Oordeelt dan zij hingen tusschea den Ko ning en de Koningin. Doch, laat ons ernstig zijn. Zeggen wij dat de operatie gebeurd is tot ieders vol doening.... En nu, wat gaat men uitrichten met dien ouden rommel Gaat men die posturen in het bureel der openbare werken leggen Ik teeken daartegen verzet aan in naam van de ongelukkige bedienden, die aldus in zulk onhebbelijk gezelschap zouden zitten. Onze kamaraden van de mestpaght hebben de Kruisbeelden en andere zinne beelden, welke de muren onzer scholen be vuilden en onteerden, opgeladen... Kwes tie van zedelijke gezondheid, daar deze rottende overblijfsels uit een voor altijd Vervloekt tijdoerk hunnen stank bloedige verbeesting versreiden. Zulke walgelijke godslasterende taal is een voorsmaak van wat ons re wachten staat m nchten de socialisten baas worden. HET ZEKERSTE IS KATHO LIEK STEMMEN ONDER Nr Winst a5J 12a 75 Verlies 38 De Vlaamsche Nationalisten hebben een wijden mond. En ’t is al. Ze wilkn in de gunst staan van de oud strijders Wat deden zij ervoor Woor den verkoopen. Anders niets. Den 22 Maart 11. werden in de Kamer zitting vier wetsontwerpen besproken en goedgekeurd, die allemaal betrekking hebben op de oudstrijders.GEEN ENKE LE VL NAT. KAMERLEDEN WAS AANWEZIG. M Butayè had een amendement neerge legd, en was er niet am het te verdedigen Die wetsontwerpen behelzen 1) De ouderdomsgrens voor ’t bekomen der frontstrepenrente is verlaagd van 55 en 5o jaar op q5 jaar 2) De frontstrepen worden met 5 verme nigvuldigd. De eerste frontstreep is dus geworden 500 fr. Al de volgende 250 fr. Een drager van 8 frontstrepen zal voor taan op den ouderdom van 45 jaar eene rente ontvangen van 5oo+/X25o=225o frank per jaar. 3) Aan de wetop de militaire pensioenen zijn twee belangrijke verbeteringen ge bracht. Voor de weduwen van faesneu velde sol daten is de grens voor nieuw huwelijk, met Op 20 December iga5 (dit is de laatste kiezing die plaats gehad heeft in ons arron- dissement) waren er 11112 geldige stem men uitgebracht. Daarvan hadden de Nu 555g Nu 818 Nu 2578 Nu 25oi Een der kopstukken van de Nationalis ten van Diksmude beklapte in de herber gen openlijk de menschen om voor M. Marquet te stemmen daar M. Verlende toch niet kon gekozen worden zegde hij. En’t moet zijn dat veel Nationalisten naar zijn raad geluisterd hebben, aanga- zien de Nationalisten 1945 stemmen min hadden voor ’t Senaat dan voor de Kamer terwijl de Liberalen er 1832 meer behaal den Liever een liberale-Waal dus, al heette hij ook Marquet, dan een katholieke-Vla- mtng, weze hij dan ook de volksgeliefde Baron de Coninck 1 Is het te verwonderen dan dat zulke mannen naar hunne bisschoppen niet meer willen luisteren wanneer zullen da oogen van zooveel brave jongens opengaan en wanneer zullen zij toch zien op welks helling ze gestuwd worden en waar mes hen naartoe leidt Katholieken Socialisten Nationalisten 25o3 Liberalen 253g Van de liberalen hebben we reeks ge sproken, maar wat gezegd ook van de na tionalisten Nog 4 jaar lang geen moeite ontzien hebben, jaar uit jaar in over verschillige propagandisten en sterke meetingisten be schikken, tegenkandidaten staan die maan denlang belet geweest zijn hun arrondis sement te bewerken, zeil als kandidaat Leuridan hebben, die nog niets anders heeft moeten doen dan beloven, de 83.000 Bormsstemmen van Antwerpen (1) kunne» uitspelen om de simpele menschen te doen gelooven dat heel de wereld aan t nationa list worden was, en dan nog maar 75 stem men vooruitgaan Wat zal het zijn Zondag en acht dagen» wanneer ze opkomen met M. Samyn die hier zijn kunsten reeds heeft moeten too— nen, en er dan ook bekend is met het ge volg dat hij Z mdag, in de twee bureelea van Diksmude samen, 2 voorkeurstemmen, gekregen heeft (1) Zondag zijn die 83.000 stemmen ia de hoofdstad van het Vlaamsche land tot i5.ooo geslonken. I OC L* W iMMUmbmhAAAbm"“"W zij '1HV tgg

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1929 | | pagina 3